וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בעקבות הפרסום בוואלה!: התארגנות להחזרת תעודות מילואים

כתב וואלה!

26.7.2002 / 14:52

שלשום פורסם כאן המכתב ששלח נעם פלג לראש הממשלה, בו הצהיר כי בעקבות קבלת חוק טל, הוא מחזיר את תעודת המילואים שלו; כמעט אלף קוראים תומכים בו; תחילתה של תנועת מחאה חדשה?

נעם פלג בסך הכל כתב לראש הממשלה עד כמה הוא מאוכזב ממנו, ואמר שאין טעם לחכות לו במילואים הבאים. הוא לא יבוא. פלג הוסיף, "אדוני ראש הממשלה - קח את תעודת המילואים שלי", וצירף את התעודה, שכן בעקבות חוק טל, הוא לא חושב שישוב וישרת 58 יום במילואים, בין השאר על חשבון לימודי המשפטים שלו. המכתב, שפורסם שלשום באופן בלעדי בוואלה! חדשות, עורר גל נרחב של תגובות והדים, ואף התארגנויות ספונטניות של קבוצות שהזדהו עם פלג.

בשיחה איתו אתמול, נשמע נעם פלג המום מרעש שנוצר. "נכנסתי אתמול לאתר וראיתי את המספר האסטרונומי של המגיבים ונדהמתי. יותר מזה, חברים רבים השאירו לי הודעות בטלפון ובדואר האלקטרוני וגם הרבה מאוד אנשים, שאין לי מושג איך הצליחו ליצור אתי קשר".

החלק הארי של המגיבים תומך בנעם, ורבים מהקוראים הודיעו כי ילכו בעקבותיו. "אני בדעה אחת עם נעם. לאחר העברת חוק זה אין לי שום נקיפות מצפון לא לשרת יותר במילואים ואני גם לא מתכוון לעשות זאת. צעד זה הוא רק סמל לפשיטת הרגל המוסרית ולמדיניות השחיתות בחברתנו אנו. צר לי, אך מדינה זו עומדת בפני אבדון ואינני רוצה להיות חלק ממנו", מבטא אסי, את דעת רוב המגיבים.

בין כל הקולות התומכים בנעם במעשה עלו גם כאלה השוללים אותו וטוענים שהוא לא מוסרי ולא חוקי. אחד המגיבים פונה לנעם בשאלה, "אם כולם יעשו כמוך, מי יעשה מילואים? זה לא הזמן לצעד שכזה. אנחנו בתקופת מלחמה, להזכירך". אחרים טוענים כי נעם מנסה לעשות לעצמו הון פוליטי ויש המנסים לעשות נפשות למפלגות המזוהות עם התנגדות לחוק, בעיקר מפלגת "שינוי" בראשות טומי לפיד.

אבל בקרב התומכים, יש שאינם מסתפקים במילים, כך למשל קריאתו של איש מילואים לקיום הפגנה מול שערי הבקו"ם, ביום שני בשעה 9:00 בבוקר. קבוצת אנשים שהחליטה לפעול באופן מאורגן יותר, הפנתה את הקוראים לאתר שהוקם במיוחד, בו מצוטט מכתבו של נעם ונמסרה כתובת דואר אלקטרוני ליצירת קשר לצורך התארגנות.

שחר, דובר הקבוצה, העדיף להזדהות רק בשמו הפרטי. הוא בן 23, חייל מילואים. "אני בן אדם פרטי. לא עומד מאחורי שום גוף פוליטי או תנועה אחרת. קראתי את מכתבו של נעם והזדהיתי אתו מאוד. הרגשתי שאני חייב לעשות משהו. השארתי את כתובת הדואר האלקטרוני שלי באתר שנפתח, בכדי לעודד אנשים להצטרף להתארגנות. עד עכשיו פנו אלינו כארבעים חיילי מילואים ואנו מקווים להגיע למספר של כמה מאות".

לדברי שחר הפונים אליו אינם מזוהים פוליטית, הכיוון הוא מחאה עממית. "הכוונה היא להפגין בשבוע הבא, כל הקבוצה, מול הכנסת או משרד ראש הממשלה, ולהחזיר באופן קולקטיבי את תעודות המילואים שלנו. אנו מקווים שייתנו לנו להיכנס ולדבר, אבל גם אם לא, נמצא כבר למי להחזיר את התעודות".

"מוכן לשלם את המחיר"

לשאלה מה בעצם ההבדל בינו לבין הסרבנים, אומר פלג: "אין לי ויכוח עם הממשלה על הלגיטימיות של השירות. אבל אני טוען שחוק טל מותח קו בין שתי קבוצות אוכלוסיה במדינה, באופן לא שיוויוני. הרי אם באמת קיים צורך לשרת במילואים - מדוע שלא כל החברה תישא בו? לא יכול להיות שתהיה קבוצה שתיהנה, ללא כל הצדקה ראויה, מהעדפה על פני קבוצה אחרת. הדברים האלה מקבלים משנה תוקף דווקא בתקופה בה אנו נמצאים".

- אתה מוכן לשלם את המחיר המלא על הצעד בו נקטת?
"איזה מחיר? שישלחו אותי לכלא על עריקות? אז כן. המדינה איבדה את הרשות והסמכות שלה לקרוא לי למילואים. אני מרגיש שלצעד שעשיתי יש צידוק מוסרי מלא".

- מה לגבי הטענה של קוראים השואלים מי יתייצב למילואים אם כולם ינהגו כמוך?

"גישה כזאת רק מנציחה את המצב. התפישה כאילו יש קבוצה שמוכרחה לשאת בכל הנטל, כי פשוט אין אף אחד אחר, היא מעוותת בעיניי. אם מדובר באינטרס שהוא כלל חברתי - בטחון המדינה - אז אין כל סיבה שרק קבוצה אחת תשרת אותו. ולכן, אולי צעד כזה יוביל את האנשים המחליטים להבין שיש צורך לחולל שינוי מהותי בדרך המחשבה".

- זה משהו עקרוני נגד החרדים?
"נהפוך הוא. חשוב לי להדגיש שאין לי מריבה עם אף מגזר. הבעיה אינה עם החרדים, או עם כל קבוצה אחרת. הבעיה נעוצה בפוליטיקאים ובדרך קבלת ההחלטות שלהם. ראש הממשלה אמר בכנסת כי פתרון שיביא את המשטרה הצבאית להיכנס לישיבות אינו טוב בעיניו. ואני שואל: האם פתרון בו שוטרים צבאיים נכנסים לקמפוסים ולמקומות העבודה, הוא פתרון טוב יותר?"

* נעם פלג עובד כפרילאנסר באתר וואלה!


עקב ריבוי תגובות הגולשים לידיעה, הועברו התגובות הקודמות לידיעה נפרדת, המצורפת כלינק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully