וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חולדאי לוואלה!: "התושבים לא מקופחים, הפוליטיקאים מחממים אותם"

25.10.2000 / 18:23

תושבי דרום תל אביב זועמים על ההצפות: צילצלנו למשטרה ולא ענו לנו, אנחנו משלמים ארנונה ובסוף אומרים שהבתים לא חוקיים; ראש העיר: "אנו מכינים פתרונות לטווח הארוך, זהו שבר הענן הגדול ביותר ב-20 השנה האחרונות"

מאת לירון מרוז וגלי סימן-טוב

בשעות הבוקר המאוחרות, לאחר שתושבי שכונת פרדס דקה שביפו כבר פונו למקום מחסה, נשארו הבתים השוממים עומדים ריקים בתוך ים של מי גשם וביוב. המים לא פסחו על אף בית ולמעט שני בתים שבנויים על עמודים, מוצפים כל בתי השכונה.

כשהוא משייט בתוך סירת גומי, מראה סמרה דקה, תושב השכונה, לוואלה! חדשות את מכוניתו שרכש לא מכבר, שקועה במים עכורים. מצדו השני של הבית מוטל החמור שלו, שיחד עם שאר בעלי החיים במקום מת מהגשמים העזים.

"אנחנו רוצים לחזור הביתה אבל אין לנו לאן ללכת ואין מי שיעזור לנו", אומרת הגר, אם לחמישה. טענות התושבים מופנות בעיקר לכוחות החילוץ שהגיעו בשעה מאוחרת, לאחר ששיחות הטלפון שלהם למשטרה ולמכבי האש לא נענו. "צילצלנו למשטרה ולמכבי האש מהשעה שלוש בבוקר, אבל אף אחד לא ענה לנו. חילצנו את עצמנו לבד כי לאף אחד פשוט לא איכפת מאתנו".

מ"מ מפקד מחוז תל-אביב במשטרה, תנ"צ שחר אילון, אמר לוואלה!חדשות כי כוחות ההצלה קיבלו את הקריאות, והיו עסוקים בפינוי הדרכים משעות הבוקר המוקדמות כדי לאפשר לכוחות ההצלה להגיע למקומות המוצפים במהרה.

התושבים מתקוממים על דברי פקידים בעיריה, שטוענים שחלק מהבתים נבנו שלא כחוק. "אלו בתים שנבנו באישור מלא של העיריה, אין כאן ניסיון לשקר לאף אחד", אומרים סמיר ופטמה.

"אנחנו משלמים את כל החשבונות לעירייה, ארנונה, מים ואפילו בשביל פחי הזבל בשכונה, ובתמורה לכך אומרים לנו שאנחנו לא חוקיים". "זה הכל מזימה של העיריה, אומרת תושבת מבוגרת. "הם מנסים כבר שנים לקנות את האדמות שלנו. במקום לדאוג לביוב ברחובות ולהצפות, מאשימים אותנו בבניה לא חוקית".

הפתרון של חולדאי: פינוי - או חורף ללא גשם

ראש העיר, רון חולדאי, דוחה את טענות התושבים אחת לאחת. "הבעיה של פרדס דקה לא נולדה אתמול", הוא אומר בראיון לוואלה! חדשות. "לאורך שנים לא טיפלו בהם ודווקא בשנים האחרונות התחלנו לפעול שם. התושבים בכלל לא מקופחים, פשוט יש פוליטיקאים מקומיים שמחממים את האוכלוסיה".

חולדאי מסביר כי הפתרון לאורך שנים יכול להיות רק בצורת פרוייקט "פינוי-בינוי". משמע: התושבים יעזבו את בתיהם לתקופה מסויימת ויקבלו על כך פיצוי כספי, ולאחר שיסדירו במקום את התשתיות ויבנו את הבתים מחדש הם יחזרו אליהם. לדבריו, התושבים במקום מסרבים לשתף פעולה עם העיריה בנושא.

ראש העיר גם דוחה את הטענה לפיה העיריה מנסה לכפות על התושבים לעזוב כי היא רוצה לקנות את האדמות, "רוב האדמות בשכונה הן אדמות מדינה ששייכות למינהל מקרקעי ישראל והעיריה כלל לא מתעסקת עם קניה או מכירה", הוא אומר. בנוגע לטיפול במשפחות שבתיהן הוצפו הוא מסביר, כי בשלב הראשון הן ישוכנו במרכזי חירום ולאחר מכן או שיקבלו תשלום יומי וימצאו לבדם פתרון זמני, או שישוכנו בבית מלון עד שיוכלו לחזור לבתיהם.

פתרון קבוע להמשך החורף לא רואה חולדאי בשלב זה. "פתרון של תשתית אי אפשר לתת לפרדס דקה בשל כל הקשיים הטכניים שיש", הוא אומר, "אבל צריך להבין שהלילה היה שבר הענן הגדול ביותר ב-20השנה האחרונות". קשה להאמין שאת תושבי השכונה זה מנחם.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully