וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הבנקים: שוק המניות צפוי להמשיך לדשדש

אמיר טייג

26.7.2002 / 11:29

כך עולה מסקירותיהם של כלכלני בנק לאומי ובנק הפועלים; בלאומי ממליצים על מניות יצואניות בתחום הכימיה והתעשיות הבטחוניות

בבנק הפועלים מעריכים כי שוק המניות ייהנה מהפחתת רמת חוסר הוודאות, הנובעת מאישור הרפורמה במס, ומהעובדה כי במסגרת הרפורמה נפגעה האטרקטיוויות של חלק ממכשירי ההשקעה האלטרנטיוויים לשוק המניות. בפועלים מוסיפים כי השחקנים המרכזיים בשוק המניות בתקופה האחרונה הם המוסדיים. לפיכך, שוק המניות עשוי להמשיך ולהפגין עוצמה מסוימת על אף ירידות השערים החדות בבורסות העולם.

מנגד מזכירים בבנק הפועלים את רמת הריבית הגבוהה, האירועים הבטחוניים וירידות השערים בבורסות העולם כגורמים אשר יעיבו על השוק בתקופה הקרובה. לאור זאת מעריכים כלכלני הבנק כי בתקופה הקרובה שוק המניות ימשיך לדשדש סביב רמות המחירים הנוכחיות.

כלכלני בנק לאומי מגדירים את המצב בבורסה בתל אביב כ"עדין", במיוחד נוכח ההתפתחויות הבטחוניות האחרונות. לאור זאת סבורים בלאומי כי ההשקעה בבורסה אינה מתאימה למשקיע הסולידי. עם זאת, למשקיעים המחפשים השקעה במניות, ממליצים בלאומי על מניות יצואניות גדולות, בעיקר מענף הכימיה ומניות של תעשיות בטחוניות ואבטחה הנהנות הן ממרכיב יצוא גבוה והן מביקושים גדלים ברחבי העולם.

להערכת בנק לאומי, הצמצום בפעילות האשראי בישראל נוכח הזהירות היתרה, המיתון והריבית הגבוהה, בנוסף לחולשה בשוק ההון, יפגעו בתוצאות המוסדות הפיננסיים. להערכתם, ההבדל המרכזי בין תוצאות הבנקים ינבע פעם נוספת מתוך הפעילות בחו"ל. גם חברות הביטוח צפויות להיפגע מהחולשה המתמשכת בשוק ההון.

להערכת כלכלני לאומי, חברות האחזקה מצויות בבעיה קשה של מינוף גבוה מול שחיקה של אחזקותיהן. לכן, הירידות החדות בשוקי ההון בארץ ובעולם ייאלצו את החברות לבצע מחיקות נוספות בגין אחזקותיהן. ככל שהחברה חשופה יותר לטכנולוגיה, כך תיאלץ לרשום מחיקות גדולות יותר, מעריכים כלכלני לאומי.

הענפים שצפויים לבלוט בתוצאותיהם בתקופה הקרובה הם ענפי הכימיה, התעשיות הבטחוניות וחברות ציוד אבטחה ונדל"ן מניב בחו"ל. הפיחות הריאלי והביקושים הגדלים בתחומים אלו יגרמו לחברות בענפים אלה לבלוט גם ברבעון השני.

בסיכום שבועי נרשמו ירידות שערים בכל המדדים. מדד המעו"ף ירד ב- 1.1%, מדד ת"א 100 ירד ב- 1.5% ואילו התל-טק 15 רשם ירידה חדה של 5.1%. המחזור היומי הממוצע עלה השבוע והסתכם ב-267 מליון שקל, גידול שנבע בעיקר מהמחזור הגבוה ביום חמישי נוכח פקיעת האופציות על מדד המעו"ף.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully