וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שליט חוף השנהב נמלט במסוק

25.10.2000 / 17:04

ההתקוממות האזרחית נגד הגנרל גואי מתפשטת ברחבי המדינה; קרבות פרצו סמוך לארמון הנשיאות; גואי סרב לקבל את תוצאות הבחירות שנערכו ביום ראשון, והכריז כי הוא המנצח; האיחוד האירופי, ארה"ב וצרפת דרשו מהמשטר הצבאי במדינה לכבד את רצון העם

השליט הצבאי של חוף השנהב, רוברט גואי, ברח במסוק לאחר התפשטות ההפגנות נגדו, והתפרצות קרבות סמוך לארמון הנשיאות בעיר הבירה אביג'אן. לא ידוע יעד הטיסה של גואי.

הדבר ארע לאחר שאלפי מפגינים, שאליהם הצטרפו חלק מכוחות הביטחון, הפגינו בדרישה להתפטרותו של גואי. ההפגנות נגד גואי מקבלות אופי של התקוממות אזרחית, ומתפשטות לערים נוספות. כעת מתקיימות הפגנות גם בערים בואואקה וסן-פדרו.

מחאת התושבים התעוררה לאחר שהגנרל גואי סירב לקבל את תוצאות הבחירות שנערכו ביום ראשון, והכריז כי הוא המנצח.

לפחות שישה בני אדם נהרגו אתמול במהלך התנגשויות בין אלפים מתומכי האופוזיציה לבין תומכי החונטה (המשטר הצבאי) של חוף השנהב, בראשה עומד גואי.

הכרזת הגנרל גררה גם ביקורת בינלאומית. נשיא צרפת ז'אק שיראק איים על ממשלת חוף השנהב בהטלת סנקציות על ידי האיחוד האירופי. גם ארצות הברית דרשה כי המשטר הצבאי במדינה יכבד את רצון העם.

ראש ממשלת חוף השנהב, דיארה, אמר היום כי מסתמן בבירור ניצחון של מועמד האופוזיציה, גבגבו, בבחירות.

בהתפתחות נוספת היום התפטר שר התקשורת של חוף השנהב, קפטן הנרי סאמה. לדבריו, הדבר נעשה כאות הכרה בנצחונו של גבגבו בבחירות.

תומכיו של מועמד המפלגה הסוציאליסטית, לאורנט גבגבו, החלו להפגין ברחובות, לאחר שהתברר כי משרד הפנים הודיע כי העומד בראש המדינה, הגנרל גואי, פיזר את ועדת הבחירות בטענה לאי סדרים, והודיע על נצחון. מיד לאחר מכן הודיע גם גבגבו על נצחון בבחירות. עקב המהומות הכריזה הממשלה על מצב חירום.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully