וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

וינה: אתר הנצחה שנוי במחלוקת לקורבנות השואה

25.10.2000 / 16:51

הקמת האתר לוותה בהתנגדות הקהילה היהודית לבנייתו על שרידי בית כנסת עתיק; מעצבת האתר: "אני לא מעודדת גרפיטי, אבל אם יצוירו על האנדרטה צלבי קרס אנשים יבינו באיזו חברה הם חיים"


אתר הנצחה שנוי במחלוקת לזכר קורבנות השואה נחנך היום בוינה, ארבע שנים לאחר מועד הפתיחה המקורי.

האתר, "ספריה בלי שם", עוצב על ידי האמנית הבריטית רייצ'ל וייטריד, בעקבות יוזמה של צייד הנאצים, שמעון ויזנטל.

בשנת 1,996 נפסקו עבודות ההקמה באתר לאחר שבמהלך החפירות בכיכר היהודים שבמרכז העיר, נתגלו שרידי בית כנסת מן המאה ה-13, בו התאבדו עשרות יהודים בפוגרום בשנת 1421.

אנשי הקהילה היהודית בוינה התנגדו להקמת אתר הזיכרון על שרידי בית הכנסת. תושבים אחרים בעיר התנגדו לצורתו של הפרויקט, ולתוכנית לסגור את הכיכר לתנועת מכוניות. אנשי מפלגת "החופש" הימנית קיצונית טענו כי הפרויקט עלה יותר מדי כסף.
על פי פשרה שהושגה לבסוף, הוזז מיקומו של אתר ההנצחה במעט.

ראש עיריית וינה, מיכאל הופל, טוען כי כיום הכיכר כולה מהווה אתר הנצחה לקורבנות השואה. לדבריו, הכיכר מעידה על כך שהאנטישמיות התקיימה בוינה הרבה לפני התקופה הנאצית.

אתר הזיכרון מעוצב כספריית בטון והוא כולל גם את שרידי בית הכנסת, ומוזיאון ובו רשומים שמותיהם של 65 אלף יהודי אוסטריה שנספו בשואה.

וייטריד טוענת כי האתר מצופה בחומר למניעת גרפיטי, מחשש שיהווה מטרה להשחתה אנטישמית, אך היא מוסיפה: "אני לא מעודדת גרפיטי, אבל כמה צלבי קרס שיצוירו על הפסל יגרמו לאנשים לחשוב על מה שקורה בחברה שלהם".


walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully