סוגרים שנה: המינים החדשים שהתגלו בשנת 2012

מספרן של החיות הבר ממשיך לרדת עם השתלטות בני האדם על איזורי המחייה שלהן. לקראת השנה החדשה קצת חדשות טובות על מינים חדשים של חיות שהתגלו רק השנה

ליהי שורש
30/12/2012

קופי "לאסולה"

מאוד דומים לבני אדם. קופי לאסולה(צילום: רויטרס)

מין חדש של קוף נתגלה ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו. הקוף שמזוהה כקוף "לאסולה" נצפה כבר בשנת 2007 על ידי חוקרים מאוניברסיטת ייל, שנתקלו בו במקרה בבית פרטי בכפר במרכז קונגו שגידל אותו כחיית מחמד. בשל גילו הצעיר של הפרט המתינו החוקרים כמה שנים, במהלכן חקרו את הרגליו ואת נתוניו הפיזיים, עד שהוכח כי הוא אכן מין חדש של קוף שטרם זוהה.
קוף ה"לאסולה" הוא המין השני של קופים אפריקנים שנתגלו ב-28 השנים האחרונות.

שממית "דבורה"

שממית דבורה(צילום: GettyImages)

שממית "דבורה" (Nactus kunan), מין חדש שנמצא באיים החיצונים של פפואה גיניאה החדשה - איי מאנוס. הלטאה קיבלה את שמה בשל הפסים השחורים והצהובים שמעטרים את גופה, הדומים לצבעיה של הדבורה, ואורכה הוא כ-12.7 סנטימטרים.

טוב לדעת (מקודם)

האנשים שהצליחו להיפטר מכאבים כרוניים חושפים את הפתרון

מוגש מטעם בי קיור לייזר

זיקית עלים גמדית

הזיקית הקטנה בעולם(צילום: רויטרס)

זיקית עלים גמדית (Brookesia micra) נמצאה ביערות באי מדגסקר על ידי קבוצת חוקרים אמריקאים וגרמנים בפברואר השנה. הזיקית נחשבת לזיקית הקטנה ביותר שהתגלתה אי פעם, ואורכה מגיע לכ-29 מילימטרים.

הצפרדע הקטנה בעולם

בעלת החוליות הקטנה בעולם(צילום: רויטרס)

הצפרדע (פאדופרין אמאונסיס) התגלתה על ידי חוקרים בשנת 2009 במהלך עבודת מחקר בפפואה גיניאה החדשה. אורכה הממוצע של צפרדע בוגרת הוא 7.7 מילימטר והיא חיה על גבי עלים באדמת יערות הגשם. הזן החדש הוכר ב-11 בינואר כזן רשמי, והצפרדע נחשבת היום לבעלת החוליות הקטנה בעולם.

הקוף המתעטש

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
מתעטש בגשם. קוף חרומף(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

אולי זה יפתיע אתכם, אבל לפי עדויות המקומיים בצפון מינימאר, שם נמצא קוף "החרומף" (Rhinopithecus strykeri), מאוד קל למצוא אותו ביערות הגשם, רק צריך לחכות ליום גשום. הקוף, כך מעידים המקומיים, מתעטש כשמיים נכנסים אל אפיו הסולד, עד כדי כך שהוא שם את ראשו בין ברכיו על מנת ולהמנע ממגע איתם.

זו אומנם אינה הפעם הראשונה שחוקרים נתקלו בקוף זה, אך הוא נצפה לפני כן רק בוייטנאם ובסין. פרוותם של קופים אלו שחורה וצפופה, אוזניהם לבנות ופניהם הורדרדים חשופים משיער. אורכו של זנב הקוף הוא פי 1.5 מאורכו של הגוף.

למור עכברי

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
והוא בכלל לא ידע שהוא כזה. למור עכברי(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

הלמור העכברי גרפי (Microcebus gerpi) מצוי רק ביערות הנמצאים במזרח מדגסקר, שם התגלה השנה על ידי קבוצת חוקרים. הגילוי של הלמור הקטן אירע די במקרה כשקבוצת החוקרים סיירה באיזור בשנים 2008-2009 ולקחה דגימות דם של למורים עכבריים המוכרים לה. רק השנה פורסמו ממצאי המחקר במגזין מדעי, לאחר שהתברר שהפרטים שתועדו היו מין חדש של למורים.

למור הגרפי גדול יותר מאחיו הלמוריים העכבריים, ומשקלו מגיע לכ-70 גרם. אורך זנבו הוא כ-150 ס"מ, והוא משמש את הלמור לאגירת שומן.

נחש מתילדה עם קרניים

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
רק נראה מאיים, בעצם הוא נחמד וקוראים לו מתילדה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

הנחש בעל המראה המאיים התגלה בהמלך סקר שנערך בשנת 2011 בטנזיניה שבאפריקה על ידי צוות של שלושה חוקרים. רק בינואר 2012 הוא הוכרז כמין רשמי וניתן לו השם Matilda’s Horned Viper - על שמה של ביתו בת השבע של אחד החוקרים. מספרם של הנחשים הללו בטבע אינו ידוע, ועל מנת לשמור עליהם מפני בני אדם, מיקום מציאתם המדוייק נשמר בסוד.

טרנטולה "סזימה"

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
טרנטולה כחולה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

הטרנטולה הכחולה התגלתה בברזיל השנה באיזור הררי וגשום. את שמה - "סזימה" (Pterinopelma sazimai) היא קיבלה כמחווה לחוקר חרקים ברזילאי- דר' איוון סזימה.

הישרדותן של הטרנטולות בעולם הופכת לקשה יותר עם השנים, זאת בעיקר בעקבות הפופולריות שלהן בקרב מגדלים פרטיים. גם הפגיעה באיזורי הגידול שלהן ושינוי האקלים פוגעים באוכלוסייתה.

  • קופים
  • צפרדעים

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully