וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לא מצטער, לא חוזר, לא אובססיבי

לירון מרוז

26.7.2002 / 7:13

הממשלה הזו נכשלה בכל פרמטר; יש לי קשרים עם אישים פלסטינים; אני בעד גיוס ערבים לצבא; סיכוי רב לאיחוד הימין - בלי נתניהו; ומוטו לחיים מיצחק רבין; ראיון עם ח"כ אביגדור ליברמן

* אתה מצטער שאתה לא בממשלה?

ממש לא. אני אוהב להיות במקומות שאני שלם עם עצמי. נכנסנו לממשלה הזו עם הרבה לבטים. אבל אין ספק שהמהלכים האחרונים של הממשלה שיכנעו אותי שצדקנו לחלוטין גם בדיעבד.

* אפשר להיות יותר ימני מהממשלה הנוכחית? אפשר לעשות פעולות יותר קיצוניות?

לא צריך פעולות קיצוניות צריך פעולות חכמות. חייבת להיות פעילות ברורה, הגיונית. כשראש הממשלה שאל אותי למה אני לא חוזר, עניתי לו שאני לא מצטרף יותר לרכבת שאני לא יודע מה התחנה הסופית שלה. הממשלה פועלת בצורה כזו שיש תוכנית מדינית לראש הממשלה, שאף אחד לא מכיר אותה - יש תוכנית מדינית לפרס, תוכנית מדינית לפואד. לא ניתן להסביר את העמדה הזו לא לעם ישראל, ובטח לא לקהילה הבינלאומית. כל המהלכים של ראש הממשלה הם זיג זג אחד גדול.

* אז שרון הוא ראש ממשלה לא טוב?

אני מציע להתנתק מכל הסימפטיה ונטיות הלב, ולשפוט רק לפי פרמטרים אובייקטיביים. כשאני בוחן את שלוש הממשלות האחרונות, של ביבי, ברק ושרון, ואני רואה מה אחוז האבטלה והאינפלציה, מה הגירעון בתקציב, את כמות ההרוגים מפיגועי טרור - בכל פרמטר אובייקטיבי הממשלה הזו נכשלה. שרון הבטיח לבוחר שלום וביטחון. אחרי שנה וחצי אין שלום ואין ביטחון. אני מצפה שאנשים יכבדו את המילה שלהם ואם הם לא מצליחים אז צריך להסיק מסקנות ולהתפטר.

מה חשוב לערפאת?

* מה דעתך על הדברים שאמר השר אפי איתם על ברגותי?

אני גורס שעדיף לעשות ולא לדבר. היו פה יותר מדי הצהרות והתלהמויות. ההצהרה זהו לא שיפרה את מצב הביטחון של מדינת ישראל.

* מה אפשר לעשות כדי למגר את הטרור?

צריך להבין מה חשוב לערפאת ולכל הכנופיה שלו: אין שם שום רגישות לחיי אדם. מבחינתם מתאבד אחד זה טוב, עשרה עוד יותר טוב, מאה זה מצויין. להם חשוב רק המעמד השילטוני שלהם, חשבון הבנק הפרטי שלהם וחייהם האישיים. כל בכירי הרשות דאגו להוציא את כל המשפחות שלהם מחוץ לארץ. לא ראיתי מתאבד אחד שבא ממשפחה של השליטים. אבל אנחנו נתנו להם תעודת ביטוח, התחייבנו לא לפעול לפירוקה של הרשות הפלסטינית, אמרנו שלא ניגע בדרג הפוליטי וגם לא נגענו בכסף האישי שלהם. אז אין להם שום תמריץ.

* וברגע שניגע בשלושת הנקודות האלה זה ימגר את הטרור?

ללא ספק זה יעצור אותו באופן מיידי.

* למעשה אתה לא מציע פיתרון צבאי, זה פיתרון בירוקרטי.

פעילות צבאית שאין לה הגדרה של הישגים מדיניים היא נטולת כל היגיון. לכל מה שאנחנו היום עושים - כניסה, החזקה, יציאה - יש יעדים טקטיים מאוד מוגבלים: למנוע טרור בתוך ישראל, וליצור אווירה שתאפשר לשרון לנצח בפריימריס בתוך הליכוד.

* יש מישהו ברשות שכן אפשר לדבר איתו?

יש הרבה אנשים. השמות אינם חשובים, לא צריך לשרוף אותם. יש שם לא מעט אנשים שגדלו באירופה, בארה"ב, ראו עולם ומבינים שכל הטירוף הזה לא בשבילם. הם בסך הכל רוצים לעשות חיים וליצור תנאים נורמליים למשפחות ולילדים שלהם. הם עדיין מסוגלים לקחת את העניינים בידיים, אבל בעוד שנתיים יהיה מאוחר מדי.

* אתה מנהל מגעים עם אותם אנשים?

כן, יש לי קשר עם כמה וכמה פלסטינים. אי אפשר להגיד שכולם מטורפים, שכולם חמאס.

מה יהיה עם נתניהו?

* מתי הבחירות הבאות?

בחודש מאי לכל המאוחר יהיו בחירות. אבל בנובמבר-דצמבר יכולה לפרוץ מלחמה מול עיראק וזה ישבש את כל המהלכים.

* מה הסיכוי לאיחוד בימין?

יש אווירה טובה. בתוך הציבור קיים דחף לאיחוד, אנשים רוצים לראות גוף ימני לאומי. ברור שכשזה מגיע לפוליטיקאים, כמו רוב הרעיונות הגדולים זה נופל על השאלות הפרסונליות.

* המנהיג יהיה אתה או אפי איתם?

גם שרנסקי בא בחשבון. מה שחשוב זה שלא נקריב את העניין העקרוני המרכזי על מזבח השאלה הפרסונלית.

* הגוף הזה יכלול את הליכוד?

אני לא רואה בליכוד גוף שמשתייך למחנה הלאומי ויכול לשקף ימין אמיתי. הם פוזלים כל הזמן שמאלה, למרכז.

* ואם נתניהו יהיה בראשות הליכוד זה יהיה שונה מבחינתך?

יש יחסים אישיים, אבל המציאות הפוליטית הרבה יותר חזקה. אני לא רואה כרגע שום אפשרות לאיחוד בין מפלגות הימין לליכוד.

* הצבעת השבוע נגד חוק טל.

כל אזרח חייב לתת, בלי כל קשר אם הוא דתי או חילוני. אני גם העליתי הצעת חוק, שאני מקווה שתגיע בחודשים הקרובים להצבעה, שגם המגזר הערבי ישרת. אם לא בצבא אז שירות אלטרנטיבי, שירות לאומי. חלק כבר משרתים, גם מוסלמים, מיעוט קטן שבקטן וכל השאר צריכים למלא את חובתם. חלק משרת במשטרה, חלק במשמר הגבול, חלק קטן מאוד משרת גם בצבא. לכן אין שום סיבה שלא ישרתו.

* מה השאיפות האישיות שלך?

אני אצטט פה את רבין: "בשבילי פוליטיקה היא רק אופציה, לא אובססיה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully