וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ארה"ב וירדן חתמו על הסכם ראשון מסוגו לשמירת זכויות העובדים ואיכות הסביבה

25.10.2000 / 12:48

בהסכם החסר החופשי הכניס קלינטון סעיפים שאמורים למנוע ממפעלים לזלזל בזכויות עובדיהם ובתקני או"כ; מקווה שההסכם ימגר את העוני בירדן

הנשיא קלינטון והמלך עבדאללה חתמו אתמול על הסכם סחר חופשי בין ארה"ב וירדן, שבין היתר מחייב אותם לשמור על זכויות העובדים ואיכות הסביבה. המדובר בצעד חסר תקדים, עליו זכה קלינטון בשבחים מאיגודים מקצועיים ומארגוני איכות סביבה.

זהו ההסכם הראשון שנחתם בהסטוריה של ארה"ב, הכולל גם תקנים של מעמד הפועלים ואיכות הסביבה כחלק בלתי נפרד מההסכם. ההסכם מאפשר לעובדים להתאגד ולהקים לעצמם איגודים מקצועיים, אוסר על חברות לזהם נחלים ועוד. המטרה היא שלאף מפעל לא יהיה יתרון על מפעל במדינה השניה, בגלל שהוא לא מחוייב לסטנדרטים דמוקרטיים.

ארה"ב מוכרת לירדן מוצרים בפחות מ-300 מיליון דולר בשנה. זהו השווי של שני מטוסי סילון מסוג בואינג ג'מבו. ירדן מוכרת לארה"ב מוצרים אף בפחות מסכום זה. אם ההסכם יאושר על ידי הקונגרס, תהיה ירדן המדינה הרביעית שתבטל מכסי מגן לסחורות המיובאות מארה"ב. המדינות האחרות הן מקסיקו, קנדה וישראל.

קלינטון אמר כי הוא מקווה שההסכם ישפר את מצבה הכלכלי של ירדן וימצב אותה כגורם מרכזי במזרח התיכון, בגלל השפעתה הגדולה על תהליך השלום. "על ידי פתיחת השווקים אנו יכולים לעזור במיגור העוני שהופך את תהליך השלום לקשה להשגה", סיכם קלינטון.

עניין זה קיבל תהודה במהלך קמפיין הבחירות. אל גור, המועמד הדמוקרטי לנשיאות וסגנו של קלינטון, אמר שמעתה כל הסכם של ארה"ב עם מדינה אחרת יכלול גם חיובים ואיסורים הקשורים לזכויות העובדים ולתקני איכות סביבה. גורמים במפלגה הרפובליקנית אמרו שלמרות שתמכו בהסכם הסחר החופשי עם ירדן, הרי שהם חושבים שהסכמי סחר צריכים לעסוק בסחר בלבד ולא לשמש ככלי להעברת אג'נדה סוציאלית.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully