וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שלב 16: לה דז אלפס - לה פלאן, 179 ק"מ

אפרת לוין

24.7.2002 / 20:09

בוכרט צובע את ההרים בכתום

אחרי הבריחות הארוכות של ויראנק במון וונטו (202 קילומטר) ובוטרו בדז אלפס (150 קילומטר), ניצח היום ההולנדי מיכאל בוכרט בלה פלאן, לאחר בריחה של יותר מתשעים קילומטר.

האמריקני לאנס ארמסטרונג שמר על החולצה הצהובה, והגדיל את הפער בינו ובין המקום השני בשלושים שניות.

הספרדי אוסקר סוויליה פרש היום מהטור בשל בעיות בקיבתו, והשווייצרי לוראן דופו, שסבל בעבר מבלוטת הערמונית, פרש גם הוא.

אורחים מכובדים בשלב הקשה בטור

השלב הקשה ביותר בטור (לדעת כל הרוכבים, פרט לרישאר ויראנק, שהתעקש על מון וונטו) טיפס אל שלוש פסגות מקטגוריית על: הגאליבייה (2645 מטרים מעל פני הים - "גג" הטור, הפסגה הגבוהה ביותר), המדלן (2000 מ), והלה פלאן (1880 מ).

הטור טיפס על הגאליבייה מצידו המתון יותר, ועבר ליד המונומנט לזיכרו של מייסד הטור, עורך העיתון ל'אוטו (היום ל'אקיפ), אנרי דגראנז', שנפטר ב 1940. אחרי הירידה דרך הטלגרף, העלייה למדלן דורשת מאמץ ממושך. 19.4 קילומטרים בשיפוע ממוצע של 7.9 אחוז. הירידה מהמדלן טכנית מאוד, והעלייה האחרונה ללה פלאן, 17.7 קילומטרים בשיפוע של 6.9 אחוזים, היא המקום שבו הביס סטיבן רוש האירי את פדרו דלגאדו ב 1987, והשווייצרי אלכס צילה ביסס את מקומו השני אחרי אינדוראין ב 1995.

לה פלאן משמשת בחורף לתחרויות סקי ומזחלות שלג, ורבים מהאלופים שהוכתרו שם באו לחלוק היום כבוד לטור. אורח מכובד נוסף היום היה הנסיך אנדרו ממונקו, ששוחח עם לאנס ארמסטרונג אחרי השלב.

בוכרט, במיטב המסורת של המטפסים ההולנדים הגדולים

ז'לבר קפץ בקילומטר ה 30, ממש לפני פסגת הגאליבייה, אל קבוצת בורחים מוקדמת שהתנדנדה לפני אפו של הפלוטון, ואליו הצטרפו נוזאל, פרדרה ואזבדו מאונסה, אוסה מבנסטו, בוטרו, ובוכרט, שטיפס איתם בקצב קבוע. בוטרו היה הראשון על פסגת הגאליבייה. בוכרט תקף בירידה, ונתפס.

בוולואר, קצת לפני העלייה לטלגרף, חל נתק בקבוצת הבורחים, כשז'לבר, בוכרט, טורפאן מרטינז, ומאיו מלפנים. ואז, כשתשעים קילומטר ושתי פסגות מקטגוריית על עוד לפניו, תקף בוכרט שוב. הוא פתח מייד פער, ובדיווש חלק וקבוע, בעמידה על הפדאלים, הגדיל אותו בהתמדה.

בפסגת המדלן היה הפער בין בוכרט לקבוצה של ז'לבר שלוש דקות. הוא התקשה בירידה הטכנית, אבל הצליח להגדיל את הפער, ובתחילת העלייה ללה פלאן היה יתרונו שבע דקות.

בוכרט המשיך לטפס בקצב טוב, אבל שלושה קילומטר מהסוף, בקטע התלול ביותר, התיישב והאט את הקצב. נדמה היה שיישבר, הפער בינו ובין רודפיו הצטמק בקצב מבהיל, אבל לאחר כמה מאות מטרים התאושש בוכרט, קם והגביר שוב את הקצב. כשעבר את הפינה האחרונה כבר ידע שניצח, פיזר חיוכים לכל עבר, ונופף בידיו בשמחה. כשחצה את הקו נישק את התליון שעל צווארו ונפל בזרועות הצוות הקבוצתי.

"זה היה חלום, לנצח שלב הררי בטור", אמר בוכרט בשמחה. "לא תיכננתי לברוח, אבל רציתי לעשות משהו בטור. לא תיכננתי כזה תסריט. שבע דקות, חשבתי שזה לא יספיק, אבל איבדתי רק מעט זמן ככל שחלפו הקילומטרים, אז הרגשתי יותר בטוח".

בוכרט, ניצח שלב ב 1996, הגיע חמישי בדירוג הכללי ב 1998 ואיבד את סיכוייו כשנפל בפסאז' די גואה ב 1999, ומאז לא התבלט בטור. באליפות העולם ב 1998, שנערכה בהולנד, היה אחד המועמדים המובילים, אבל פנצ'ר בעלייה לקוברג סיכל את המירדף אחרי קמנצינד, שכבר ברח, ובוכרט המאוכזב הגיע שישי. הוא ניצח בפאריז-ניס ובאמסטל גולד רייס ב 1999, ופעמיים באליפות הולנד.

מירדף מהיר

אחרי בוכרט רדפו חבריו לבריחה - ז'לבר, או'גריידי, לודוביק טורפן ומיגל מרטינז, אלוף העולם באופני הרים, שהצהיר בבוקר ש"נמאס לי להיות תייר, אני רוצה לעשות משהו היום". אקסל מרקס גישר לקבוצה של ז'לבר, והמשיך איתם.

בעלייה ללה פלאן, כשויראנק החל לגלות סימני חולשה, החל הפלוטון לגלות סימני חיים. המירדף הפך מהיר, והבורחים - איטיים. קרלוס סאסטרה תקף וחבר לרגע לז'לבר, אחר המשיך לבדו. ז'לבר נתפס על ידי הפלוטון, ועד מהרה החל לפגר, כמו גם שאר הבורחים מאותה חבורה.

חמישה קילומטרים מהסוף, רדפו אחרי בוכרט וסאסטרה שאחריו בלוקי, לייפיימר, בסו, אזבדו, רומסאס, ארמסטרונג, הראס, ורוביירה. אז ארמסטרונג תקף, כשבלוקי ורומסאס דולקים אחריו. לכודים בחיבוק דב, כתאומים סיאמיים, לא הצליחו השניים להשיג יתרון איש על אחיו, וחצו את הקו יחד.

ארמסטרונג הצליח לגשר אל סאסטרה, שלא התקשה להיצמד אליו. כשהגיעו לקו הסיום, כדקה וחצי אחרי בוכרט הנרגש, תפס סאסטרה את העמדה הקדמית, וזכה לטפיחת הערכה על גבו מארמסטרונג כשחצו את הקו.

סנטיאגו בוטרו איבד קצת מהקצב בחלק הקשה של העלייה, אבל הצליח לחזור, והגיע יחד עם הראס, הנאבק לקחת ממנו את המקום השביעי.

לא חל שינוי במצב החולצות, ז'לבר.ממשיך ללבוש את המנוקדת, מקיואן את הירוקה, ובסו את הלבנה.

מחר הוא שלב האלפיני האחרון בטור, ארבע פסגות מקטגוריה ראשונה ושנייה - רוזלן (1968 מטרים מעל פני הים), סאיסי (1650), ארבי (1498), וקולומבייר (1618), ומסתיים בירידה ארוכה.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

זה כל כך טעים ופשוט: מתכון לבננות מקורמלות

בשיתוף חברת גליל

דירוגים

דירוג יומי

1. מיכאל בוכרט (הולנד, רבובנק) 5:48:29
2. קרלוס סאסטרה (ספרד, CSC) 1:25
3. לאנס ארמסטרונג (ארה"ב, יו. אס. פוסטל) 1:25
4. יוסבה בלוקי (ספרד, אונסה) 2:02
5. ראימונדס רומסאס (לטביה, למפרה) 2:02
6. לוי לייפיימר (ארה"ב, רבובנק) 2:10
7. איוואן בסו (איטליה, פאסה בורטולו) 2:14
8. ז'וזה אזבדו (פורטוגל, אונסה) 2:14
9. סנטיאגו בוטרו (קולומביה, קלמה) 2:23
10. רוברטו הראס (ספרד, יו. אס. פוסטל) 2:25


דירוג כללי - החולצה הצהובה

1. לאנס ארמסטרונג (ארה"ב, יו. אס. פוסטל) 68:43:22
2. יוסבה בלוקי (ספרד, אונסה) 5:06
3. ראימונדס רומסאס (לטביה, למפרה) 7:24
4. ז'וזה אזבדו (פורטוגל, אונסה) 12:08
5. איגור גונזלס דה גלדאנו (ספרד, אונסה) 12:12
6. פרנסיסקו מנסבו (ספרד, בנסטו) 12:28
7. סנטיאגו בוטרו (קולומביה, קלמה) 12:37
8. רוברטו הראס (ספרד, יו. אס. פוסטל) 12:54
9. לוי לייפיימר (ארה"ב, רבובנק) 13:58
10. איוואן בסו (איטליה, פאסה בורטולו) 15:04

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully