וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"יותר ממחצית הנרקומנים יחלו באיידס ובצהבת"

ישראל בן-ברוך

25.7.2002 / 6:46

מומחים מזהירים מפני אובדן שליטה על המחלות הנגיפיות בקרב מכורים, שעלולה לסכן את כלל האוכלוסיה; שיעור המכורים החולים בקרב עולי חבר העמים – פי 3 מהממוצע

מדינת ישראל עומדת על סף אובדן שליטה במאבק בהתפשטות וירוס האיידס ונגיף הצהבת מסוג סי בקרב אוכלוסיית המכורים לסמים – כך עולה מדיון שהתקיים השבוע בוועדת הסמים של הכנסת. "קצב גידול המחלות בקרב מכורים עלה בשש השנים האחרונות בצורה מדהימה", אמר ד"ר אלי לוונטל, מנהל המרכז לטיפול בנפגעי סמים במרכז הרפואי רמב"ם. הוא התריע כי במידה ולא יינקטו צעדים דרסטיים, יתפשטו המחלות לכלל האוכלוסייה בקצב הולך וגדל.

לפי הנתונים שהציג ד"ר לוונטל, ישנה עליה דרמטית במספר נשאי האיידס המכורים לסמים, והוא עומד כיום על 3.4 אחוז מכלל המכורים. כמחצית מהנרקומנים הם נשאי צהבת סי. לדבריו, הניסיון העולמי מראה כי שיעור של יותר מחמישה אחוז נשאי איידס, בקרב אוכלוסיית נפגעי הסמים, מהווה "סכנה ברורה ומיידית לכלל הציבור". בשיחה עם וואלה! חדשות הציג לוונטל תחזית אפוקליפטית, לפיה עלולה ישראל להגיע למצב בו כמות נשאי האיידס באוכלוסיה תגדל בתוך 5-4 שנים פי עשר.

האיידס והצהבת סי הן מחלות זיהומיות, המועברות בקרב משתמשי הסמים בעיקר כתוצאה משימוש משותף במזרקים. על פי ההערכות, כ-75 אחוז מהישראלים שנדבקו באיידס בשנה האחרונה מכורים לסמים, זאת למרות שהגורמים השונים אינם מסכימים ביניהם על מספר נשאי האיידס בארץ. על פי נתוני משרד הבריאות מספר נשאי האיידס עומד על כ-3,500. ברשות למלחמה בסמים מעריכים כי מספר המכורים לסמים הוא כ-15 אלף, אולם משתתפים אחרים בדיון טענו כי מדובר במספר כפול מזה.

"צריך לבדוק איך מגיע ציבור כזה לישראל"

אחת הקבוצות שנפגעו במיוחד מהשילוב בין סמים לאיידס הם המכורים שעלו ממדינות חבר העמים. שיעור המכורים לסמים בקרב העולים עומד כיום על 1.25 אחוז - כפול משיעור המכורים בישראל. בין 10% ל-12% מהמכורים לסמים שעלו מחבר העמים, הם נשאי איידס - שיעור הגבוה פי שלושה מבאוכלוסיית הנרקומנים הישראלית. "צריך לבדוק איך מגיע ציבור כזה לישראל", אמר ד"ר חיים מהל, ראש תחום טיפול ושיקום ברשות למלחמה בסמים, "מדובר באוכלוסיה עבריינית שאין לנו עניין לקלוט אותה בארץ". כיום לא קיימת הוראה המחייבת את עולי חבר העמים לעבור בדיקת איידס. זאת, בניגוד לעולים מאתיופיה המחויבים בבדיקות דם עם הגיעם לארץ.

לוונטל טוען כי משמעות התפשטות המחלות היא הוצאה עתידית עצומה לקופת המדינה. ההערכה הרווחת, היא כי עלות חודשית של טיפול תרופתי בחולה איידס או צהבת יכולה להגיע לעשרת אלפים שקלים. לוונטל הציג תוכנית פעולה, בעלות של עשרה מיליון שקלים, לבלימת המחלות. לדבריו, "ההשקעה שוות ערך לטיפול ב-100 חולים, והיא תמנע מאות מקרים של הדבקה ותחסוך למדינה מאות מיליוני שקלים". מנהל מחלקת האיידס במשרד הבריאות, ד"ר דניאל שם טוב, אמר בתגובה "ברור לנו שצריך לפעול ואנו מתכוונים לעשות זאת. אבל אין לנו את התקציבים לפרויקט בסדר גודל כזה".

אחת הדרכים שהוצעו לטיפול בתופעה היא פרויקט החלפת מזרקים. מדובר במרכזים שיספקו לנרקומנים מזרק חדש תמורת הישן, כדי למנוע שימוש חוזר במזרק מזוהם. פרויקט ניסיוני מסוג זה צפוי להתחיל לפעול בקרוב באזור חיפה. אלא שהרופאים מחיפה אינם משלים את עצמם שהחלפת המזרקים תפתור את הבעיה. לדבריהם, היתרון העיקרי בפרויקט הוא "בעידוד אנשים ליצור קשר ולהגיע לטיפול". גם הרוב המכריע של משתתפי הדיון סבור שנדרשת פעילות הסברה מסיבית בקרב נפגעי הסמים. עוד הוצע להגדיל את מרכזי הטיפול במכורים ולהעסיק "עובדי רחוב", שיאתרו את נפגעי הסמים ויעודדו אותם לפנות לטיפול. מעבר לכך, עלתה דרישה להגדיל משמעותית את המקומות בהם בדיקת איידס היא חובה - כמו למשל בתהליך הגיוס לצה"ל.

בסיום הדיון, בו כמו בחלק גדול מישיבות הוועדה לא נכח איש מחברי הכנסת החברים בה, הוחלט על הקמת פורום מיוחד שיטפל בנושא.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully