וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גור עשוי לזכות בבחירות, למרות שיקבל פחות קולות

24.10.2000 / 21:20

כך מעריכים פרשנים פוליטים בארה"ב; על פי שיטת הבחירות האמריקאית, בה כל מדינה נחשבת לאזור בחירה נפרד - זוכה המועמד בכל ה"מנדטים" של אותה מדינה בלא קשר לפער בו ניצח

פרשנים פוליטיים בארצות הברית מעריכים, שגדלים הסיכויים כי המועמד הדמוקרטי אל גור יזכה בבחירות לנשיאות ארצות הברית, למרות שייזכה לפחות קולות בוחרים לעומת יריבו הרפובליקני, ג'ורג' בוש.

במצב זה יזכה אמנם בוש ביותר קולות של בוחרים סך הכל, אך גור יזכה ביותר אלקטורים במועצה הבוחרת.

"הסיכויים למצב זה טובים כעת יותר מאשר כל מערכת בחירות מאז שנת 76'", אמר מרק רוזל מהאוניברסיטה הקתולית. לדבריו "הדבר מתאפשר על פי החוקה, אבל זה עשוי לבלבל אנשים רבים".

הבחירות בארצות הברית נערכות ב-51 איזורי בחירה שונים, המורכבים מ-50 מדינות הברית בתוספת מחוז קולומביה.

המועמד שזוכה בבחירות במדינה מסוימת זוכה בכל האלקטורים (צירים) המייצגים אותה ב"מועצה הבוחרת", שתפקידה לבחור את נשיא ארצות הברית וסגנו.

המועצה מורכבת מ-538 אלקטורים כשהנשיא הנבחר זקוק ל-270 אלקטורים ומעלה. המועמד שזוכה בכל מדינה, אפילו ברוב זעום, מקבל את כל האלקטורים של אותה מדינה בעוד שהמועמד השני אינו מקבל אף לא אלקטור אחד כך שכל הקולות בהם זכה באותה מדינה יורדים לטמיון ואינם נכללים בספירה הכללית.

לדוגמא: אם ינצח גור במדינת קליפורניה, הגדולה בארה"ב, אפילו בפער של קול אחד - הוא יזכה בכל האלקטורים של המדינה - יותר מ-50. ולעומת זאת אם בוש ינצח בפער עצום במחוז קולומביה הוא עדיין יזכה רק בשלושה אלקטורים.

הסקרים האחרונים מראים כי שני המועמדים לנשיאות נמצאים במירוץ צמוד ביותר ברוב איזורי הבחירה.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully