וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"שלום עכשיו": רוב המתנחלים יתפנו בשקט

תולי שרגאי

24.7.2002 / 12:41

רק 6% ייאבק בכוח; במקרה של פינוי - 59% מעוניין בפיצוי כספי; 55% מהמתנחלים מאמינים כי יש להגיע לשלום; 77% בחרו בהתנחלות בגלל איכות חיים; מועצת יש"ע: 'סקר' שקרי שכולו שנאה

תנועת "שלום עכשיו" מפרסמת היום את תוצאותיו של מחקר חדש על עמדות המתנחלים כלפי היציאה מהשטחים. מן המחקר עולה כי יותר משני שליש (68%) מהמתנחלים יצייתו להחלטה דמוקרטית על פינוי התנחלויות ורק מיעוט קטן ביותר של המתנחלים (6%) יילחם נגד החלטת פינוי; רוב מוחלט (59%) של המתנחלים מעוניין לקבל פיצוי כספי תמורת פינוי במקרה של פינוי מן ההתנחלות ורוב מוחלט (77%) של המתנחלים בחרו לגור בהתנחלויות מסיבות של איכות חיים.

במסגרת המחקר, שערך ד"ר מיכה הופ מחברת הופ מחקרים, נערכו כ-4,000 ראיונות טלפונים, 3,200 בקרב בין תושבי 127 התנחלויות, ועוד 800 מרואיינים מתוך הקו הירוק, ששימשו כקבוצת ביקורת. המחקר נעשה בשלושה "גלים" במועדים שונים החל מחודש אפריל וכלה ביולי ,2002 על מנת לנטרל את הראיונות מהשפעת אירועים חריגים.

מיעוט קטן מוכן להשתמש גם בנשק

55% מהמתנחלים מסכימים כי צריך "באופן עקרוני" לנסות ולהגיע להסכם שלום. השיעור המקביל בקרב האוכלוסיה היהודית בתוך מדינת ישראל (גבולות הקו הירוק) הוא 69%.

בנוגע לתגובה צפויה להחלטה על פינוי ענו יותר משני שליש (68%) מהמתנחלים כי הם מכירים בסמכות המוסדות הדמוקרטיים (ממשלה, כנסת, כנסת ברוב יהודי ו/או משאל עם) לקבל הכרעה על פינוי התנחלויות ויצייתו לה. כרבע (26%) יצייתו להחלטה על פינוי לאחר שייאבקו בה באמצעים חוקיים. מיעוט קטן (כ- 6%) מצהיר כי יילחם נגד החלטה כזו גם תוך נקיטה באמצעים לא חוקיים תוך סיכון עצמם ומשפחתם, מתוכם 2% הצהירו כי יהיו מוכנים להשתמש בנשק נגד פינוי.

אם תתקבל החלטה על פינוי התנחלויות, 59% מהמתנחלים מעדיפים לקבל פיצוי כספי הולם. 23% מעדיפים כפתרון את העתקת מגורים להתנחלות אחרת בשטחים. 10% מעדיפים לעבור ליישוב בגבולות הקו הירוק ורק 9% מסרבים לכל פתרון.

עורכי הסקר מציינים כי הנכונות הגבוהה ביותר לקבל פיצוי כספי במקרה של פינוי נמצאה בקרב המתנחלים שהצהירו על עצמם חילוניים או שומרי מסורת. המגדירים עצמם חרדים גילו נכונות בינונית ואילו ההתנגדות הרבה ביותר, כמו גם ברוב הפרמטרים האחרים, נמצאה בקרב אלה שהגדירו עצמם דתיים - לאומיים. הקבוצה הקיצונית ביותר נמצאת בישובים קטנים שבפאתי הערים הפלסטיניות הגדולות. באזורים המוגדרים "גושי התנחלויות" (על פי תוכניות שהתפרסמו בעבר כמו ביילין-אבו מאזן או ברק), הנכונות לפינוי תמורת פיצוי היא גבוהה.

הסקר בדק גם את סיבת מגורים בהתנחלויות: 77% מהמתנחלים בחרו במקום מגוריהם בגלל "איכות חיים". 20% ציינו נימוקים דתיים כעילה עיקרית להתיישבותם בשטחים, ורק 3% העלו את הנימוק הביטחוני כסיבה העיקרית.

מבחינת עמדותיהם הפוליטיות, 86% מהמתנחלים הגדירו עצמם ימניים. זאת, לעומת 63% מקרב האוכלוסיה היהודית בגבולות הקו הירוק המגדירה עצמה כימנית. כ- 40% מהמתנחלים מגדירים עצמם דתיים-לאומיים.

"המפלגות והמועצות אינן מייצגות את המתנחלים"

לטענת "שלום עכשיו", המסקנות העולות מן הסקר הן שרוב המתנחלים יהיו מוכנים לפיצוי תמורת פינוי וכי עמדותיהם של רוב המתנחלים בנושא הפינוי והפיצוי הן ריאליסטיות ופרגמטיות. לפיכך, טוענים בשלום עכשיו, העמדה המוצגת ע"י מועצות המתנחלים וע"י מפלגות הימין איננה עמדתם של רוב המתנחלים שרובם, למעט מיעוט קיצוני, לא יהוו מחסום להסכם.

לפיכך דורשת שלום עכשיו להקים גוף ממשלתי שיכין את התשתיות לפינוי מתנחלים תמורת פיצוי. להפסיק לאלתר את השקעות העתק של כספים בשטחים ולהשתמש בחלק ממיליארדים אלה לפיצוי הוגן למתנחלים שיקל את שיבתם לתוככי מדינת ישראל.

ממועצת יש"ע נמסר בתגובה כי "'סקר' שלום עכשיו אמין כמו הבטחת שלום עכשיו שאוסלו יביא שלום. זהו 'סקר' שקרי שכל כולו שינאת אחים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully