וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נפתחת התערוכה של המועמדים לפרס טרנר הבריטי

24.10.2000 / 15:43

כמו בכל שנה מעורר פרס האמנות הבריטי השנוי במחלוקת רעש בגלל אופי עבודותיהם של המועמדים לפרס. אפשר לבדוק על מה הרעש ממחר בתערוכה בטייט בריטיין בלונדון

תערוכת המועמדים לפרס טרנר נפתחת לקהל הרחב מחר, 25 באוקטובר, בטייט בריטיין בלונדון.

פרס טרנר מוענק לאמנים בריטים מתחת לגיל 50, כשההגדרה "בריטי" לא מתייחסת ללאום האמן אלא לעובדה שהוא חי ויוצר בבריטניה. השנה, בהתאם לאותה גמישות, ארבעת המועמדים מייצגים ארבעה לאומים: הצלם הגרמני וולפגנג טילמנס, אמנית המיצב היפנית טומוקו טקהאשי, גלן בראון הבריטי ומיכאל רידקר ההולנדי.

הפרס הופך לאישיו כל שנה בשל הבחירה במועמדים, ומכאן שגם בזוכים, שאמנותם שנויה במחלוקת. המבקרים החריפים מאשימים את השופטים הבוחרים בשיקולים של אופנתיות ויחסי ציבור. אמנות, הם אומרים, היא משנית בכל העסק הזה. רעש גדול עשה ב-95' הזוכה דמיין הירסט, אמן וסלב, שהציג עבודה של פרה משומרת בפורמלין. הזוכה ב-98', כריס אופילי, שעושה עבודות חינניות עם גללים של פילים, גם עורר מהומה, אבל דווקא לא בבריטניה אלא בניו יורק. רודי ג'וליאני, ראש עיריית ניו יורק, הזדעזע לגלות שלא רק שאופילי התייחס למדונה, זאת של הנוצרים, באותה טכניקה של גללים, אלא גם שהעבודה הבזויה הזאת מוצגת במוזיאון בעיר שלו.

גם השנה סוערות הרוחות, בעיקר בגלל טילמנס – צילומי איברי מין ועירום בכלל – וטקהאשי – מיצב שהוא חדר מלא בזבל מכל מיני סוגים. שיהיה על מה לדבר ושיבואו הרבה אנשים לתערוכה – ובאים הרבה.

הזוכה יוכרז ב- 28 בנובמבר בשידור ישיר בצ'אנל פור ויזכה בעשרים אלף פאונד. התערוכה נמשכת עד 14 בינואר.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully