וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"כ-180 חיילים נפלו באינתיפאדה כדי שאף אברך לא ייהרג"

23.7.2002 / 18:28

כך אמר ח"כ לפיד בדיון בחוק טל המעגן הפטור משירות צבאי לבחורי ישיבות; ח"כ גילאון: בתי היא הזונה המשרתת בבית הבושת שנקרא צה"ל; החלו ההצבעות בכנסת; שרון: אתמוך בחוק בלב כבד

בכנסת החלו בשעות אחר הצהריים ההצבעות בקריאה שניה ושלישית על חוק טל, המעגן את הפטור משירות צבאי שניתן לבחורי ישיבות. ההערכה בכנסת היא שצפוי רוב לאישור החוק, בו יתמכו הליכוד, האיחוד הלאומי, המפלגות החרדיות, המפד"ל (בחלקה) גשר, מימד וחד"ש.

ראש הממשלה אריאל שרון, שנאם בפני המליאה לפני תחילת ההצבעות, אמר כי יצביע בעד החוק, "בלב כבד". לדבריו, לא חל שינוי בעמדתו העקרונית בעבר. "כל אזרח, ללא הבדל, חייב לשרת את המדינה ולשאת בנטל", אמר שרון, אך ציין כי הדבר צריך להתבצע בהסכמה. שר הביטחון, בנימין בן אליעזר, אמר כי דווקא בשעה הנוכחית, אין להנציח את המצב הקיים. לדבריו, מי שרוצה להצביע בעד החוק מתעלם מאירועי השנתיים האחרונות.

בגלי צה"ל דווח כי במהלך הדיון אמר יו"ר שינוי, ח"כ יוסף לפיד: "קרוב ל-180 חיילים נפלו באינתיפאדה הנוכחית כדי שאף אברך לא ייהרג. זו הפליה בין דם לדם". בתגובה אמר ח"כ שמואל הלפרט מיהדות התורה כי "העם היהודי מתקיים בזכות לומדי התורה".

ח"כ אילן גילאון (מרצ) אמר במליאה, במהלך ההסתייגויות לחוק: "אם החרדים מכנים את צה"ל כבית בושת, אז הבת שלי היא הזונה שמשרתת בבית הבושת שנקרא צה"ל. הבת שלי היא קדושה יותר מכל הקדושים של העדה החרדית. אני פונה אל החרדים ואומר 'תתנו את ההוראה בעצמכם להתגייס! אתם לא רבנים, לא יהודים ולא בני אדם. כולכם פרי הבשן המודרניים של התקופה שלנו. אם הייתם מנהיגי עדה הייתם צריכים לקרוא לציבור שלכם לשרת בבית הבושת של בתי'".

כתב "הארץ", גדעון אלון, מוסיף:

סיעת העבודה החליטה אתמול להתנגד לחוק. גם סיעות מרצ ושינוי יצביעו נגד אישורו וכנראה גם סיעות המרכז, רע"מ, ישראל בעליה והבחירה הדמוקרטית. המפד"ל החליטה לאפשר לשלושה מחבריה המתנגדים לחוק - הח"כים שאול יהלום, זבולון אור לב ונחום לנגנטל - להעדר מההצבעה בקריאה השלישית.

אתמול החליטה הוועדה הפרלמנטרית המיוחדת לחקיקת חוק טל לבטל את הסעיף הקובע כי כל בחורי הישיבה החרדים יחויבו לשרת במשך שבועיים בשנה במסגרת המשמר האזרחי. הסעיף בוטל לאחר שראשי המפלגות החרדיות הודיעו לראש הממשלה אריאל שרון שאם הסעיף יאושר, צפוי משבר קואליציוני. שרון הבטיח להם להפעיל את מלוא השפעתו כדי שהסעיף יבוטל.

בעד ביטול הסעיף על המשמר האזרחי הצביעו שמונה נציגי המפלגות הדתיות, הליכוד וסיעות הימין וכן ח"כ מוחמד ברקה (חד"ש). נגדה הצביעו שישה נציגי המפלגות החילוניות. למעשה מי שהכריעו את הכף בהצבעה היו הח"כים מוחמד ברקה (חד"ש) שתמך בביטול הסעיף וח"כ איוב קרא (ליכוד) שנמנע מהצבעה.

מכבש לחצים על ח"כ קרא

לפני ההצבעה הפעילו אנשי רה"מ לחצים כבדים על ח"כ קרא כדי לשכנעו להימנע. זאת, לאחר שהודיע כי יצביע בניגוד לבקשת שרון נגד ביטול הסעיף, במחאה על השמצת צה"ל בפשקווילים שהופצו ברחוב החרדי. אולם יועץ ראש הממשלה בכנסת, איתן לסרי, שיכנע את ח"כ קרא לשוחח עם מנכ"ל משרד ראש הממשלה אביגדור יצחקי ומזכיר הממשלה עו"ד גדעון סער והם שיכנעו אותו להימנע.

יו"ר הוועדה, ח"כ כץ, אמר לאחר ההצבעה שינסה לגייס רוב לאישור הסעיף על המשמר האזרחי בעת שהחוק יובא היום לאישור מליאת הכנסת בקריאות שנייה ושלישית. לדבריו, חבל שהח"כים הצביעו בשל לחצים פוליטיים, בניגוד לצו מצפונם. אני עדיין מאמין, אמר, שגם בחורי הישיבות יכולים לשרת שבועיים בשנה במשמר האזרחי בזמן שהם בחופשה. זאת, דווקא בשל המצב הביטחוני הקשה והפיגועים.

ח"כ ברקה אמר כי הצטרף לעמדת המפלגות החרדיות נגד הסעיף על המשמר האזרחי כי הוא מתנגד לכפייה בהפיכת שירות אזרחי לשירות חובה, על פי חוק. "אני חושש שבבוא העת ידרשו להכיר בכך גם כתחליף לשירות צבאי לערבים", אמר ברקה.


תגובות קודמות לנושא ניתן לראות בידיעה הקודמת, המצורפת כקישור.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully