וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הסתיימה שביתת השחקנים הארוכה בתולדות הוליווד

24.10.2000 / 16:05

לאחר שישה חודשים חוזרים השחקנים בארה"ב להופיע בפרסומות בטלוויזיה וברדיו; לראשונה הושג הסדר לגבי תשלום בפרסומות באינטרנט; אליזבת הארלי, השחקנית-דוגמנית הבריטית ששברה את השביתה, הוקעה כ"חלאה"

לאחר שביתה בת חצי שנה, הארוכה ביותר בתולדות הוליווד, הודיע אתמול ארגון השחקנים האמריקאים כי הוא מפסיק את שביתתו ויחזור לפעילות עד ראשית השבוע הבא. השביתה הקיפה את כל תחומי הפרסומות ברדיו ובטלוויזיה.

בכירים באיגוד, בו חברים 135 אלף שחקנים, אמרו כי הם השיגו את רוב דרישותיהם, אבל לא את כולן. כל יום מששת חודשי השביתה עלה לשחקנים 2 מיליון דולר. היקף המשכורות לשחקנים המופיעים בפרסומות הגיע בשנה שעברה ל-720 מיליון דולר. "לחברי האיגוד יש את כל הסיבות להיות מרוצים מההסכם", אמר נשיא האיגוד.

השחקנים נילחמו להשגת תגמולים על כל שידור חוזר של הפרסומת בהשתתפותם. כמו כן השיגו תשלום עבור הפרסומות המשודרות באינטרנט או כאלה המיוצרות במיוחד לרשת. ההסכם מאפשר לתעשיית הפרסומות לדון באופן אישי עם כל חבר, ולפרסם את החוזים שנסגרים בעניין. "על ידי כך אנחנו מבטיחים את עתידנו", אמר יו"ר האיגוד.

במהלך השביתה השתמשו המפרסמים בטקטיקות שונות כדי לעקוף אותה, על ידי שימוש בשחקנים שאינם חברי איגוד. כך למשל צולמו פירסומות רבות מחוץ לארצות הברית, פירסומות אחרות צולמו ללא דיאלוג ופירסומות ישנות הוצאו מהמחסן.

במהלך השביתה התגייסו לטובתה שחקנים ידועי שם כג'וליה רוברטס, סוזן סרנדון, טים רובינס ופול ניומן. מארגניה זכו לתרומות בנות שש ספרות מניקולס קייג', קווין ספייסי, הלן האנט ואחרים. לעומת זאת, שחקנים ששברו את השביתה יורחקו מהארגון לכל ימי חייהם. השחקנית הבריטית אליזבת הארלי הוקעה כ"חלאה" על ידי שחקני האיגוד לאחר שהופיעה בפרסומת במהלך השביתה. הארלי התנצלה ואמרה כי לא היתה מודעת לכך שישנה שביתה.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully