וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תביעה בארה"ב: רשתות הטלוויזיה מסרבות להעסיק תסריטאים מעל גיל 40

24.10.2000 / 14:50

28 תסריטאים של סדרות עבר כ"נוטס לנדינג" טוענים כי הרשתות לא שוכרות כותבים מבוגרים; יוצרת "חברים" טוענת: "אחרי גיל 40 פשוט אין להם את זה"

הצעה לתסריט: 28 תסריטאי טלוויזיה בארצות הברית תובעים את הרשתות הגדולות בטענה של אפליה על רקע גיל. התובעים טוענים כי הרשתות שוכרות רק תסריטאים צעירים בניסיון למשוך קהל צעיר. "זו הנחיה של מנהלי הפרסום ברשתות", אומרים התובעים.

אבל זה לא תסריט. המקרה הוא אמיתי ורשימת התובעים כוללת כותבים שברשימת הקרדיטים שלהם נמצאות הסדרות, העתיקות יש לומר, קוז'אק, נוטס לנדינג ופלקון קרסט. הכותבים המבוגרים טוענים כי האפליה היא שיטתית וכי היא הולכת וגוברת ב-20 השנה האחרונות.

בין הנתבעות - רשתות הטלוויזיה אן.בי.סי, איי.בי.סי וסי.בי.אס, המפיקות את כל הקומדיות המצליחות בשנים האחרונות. נתבעות נוספות הן חברות הפקה ענקיות בהן וולט דיסני, דרים וורקס, טיים וורנר וכן סוכנויות שחקנים גדולות.

בכתב התביעה מצוטטת יוצרת הסידרה "חברים", מרתה קאופמן, שאמרה שלסדרה לא נישכרים כותבים מבוגרים, כי אחרי גיל 40 "פשוט אין להם את זה". היא הוסיפה כי רשתות הטלוויזיה והאולפנים מחפשים צעירים שרק סיימו את האוניברסיטה.

"זה לא סוד שלרשת אן.בי.סי ורשתות טלוויזיה אחרות יש מדיניות מוצהרת ושלילית לפיה לא מקבלים כותבים מבוגרים להפקות שלהן", אמר פול ספרנגר, מנהיג התובעים. "סוכנויות הכישרונות לא יבזבזו זמן על כותב מבוגר. בכך עוזרות הסוכנויות לרשימה השחורה של הוליווד, רק שבמקרה הזה, זו רשימה אפורה".

התובעים טוענים כי אפליה זו מהווה הפרת חוק פדראלי. לדבריהם, 70 אחוז מכלל הכותבים לקומדיות טלוויזיוניות הם מתחת גיל 40, בעוד שקבוצת הגיל הזו היא פחות ממחצית כלל הכותבים הפעילים. נתון נוסף שהם מציגים מורה על כך שבעונת הטלוויזיה 1997-1998 שני שליש מהסדרות לא העסיקו ולו כותב אחד מעל גיל 50. גארי דיוויד גולדברג, מפיק הסדרה "ספין סיטי" המשודרת ברשת איי.בי.סי, הצהיר כי התוכנית לא תעסיק באופן עקרוני אף כותב מעל גיל 29.

תביעת הכותבים הגיעה בזמן שאיגוד השחקנים האמריקאי הודיע כי הוא יוזם מחקר על אפלייה מסיבות גיל בפריים טיים הטלוויזיוני.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully