וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בן אליעזר: לא היה מידע על אזרחים בקרבת שחאדה

23.7.2002 / 16:00

שר הביטחון: הפעולה בעזה מנעה פיגועים; שרון: אחת מהצלחותינו הגדולות; צה"ל "מצר" על הרג 14 האזרחים; יאסין: על הטבח הזה אין להגיב במילים אלא במעשים; הרשות שוקלת פניה להאג

בירושלים דוחים גינויים שפורסמו בעולם ובישראל על ההתנקשות שביצע צה"ל הלילה בעזה. בפעולה נהרגו ראש הזרוע הצבאית של החמאס בעזה, סלאח שחאדה, ו-14 פלסטינים נוספים, בהם אשתו של שחאדה, שני תינוקות ושישה ילדים.

שר הביטחון, בנימין בן אליעזר, אמר היום בישיבת הממשלה כי הההתנקשות מנעה פיגועים רבים שתיכנן שחאדה. השר הביע צער על הפגיעה באזרחים, ואמר כי על פי המידע שהיה בידי ישראל, הם לא היו אמורים להיות במקום. בקול ישראל דווח, כי בן אליעזר הוסיף שבעבר נמנע צה"ל מלפגוע בשחאדה, עקב מידע בדוק שלידו יש אזרחים.

ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר בפתח ישיבת הממשלה: "פגענו אולי באיש החמאס הבכיר ביותר בצד המבצעי, מי שגם אירגן מחדש ובנה את כוחות החמאס בשומרון, מעבר לפעילותו בעזה". שרון הוסיף: "לנו, כמובן, אין שום עניין לפגוע באזרחים. אנחנו תמיד מצרים על אזרחים שנפגעו. אבל הפעולה הזו, לדעתי, היא אחת ההצלחות הגדולות. זה כמובן מחייב שכולנו נהיה בכוננות מלאה, וכפי שאמרנו אין להגיע שום פשרה עם הטרור".

יו"ר ש"ס, השר אלי ישי, הצטרף לדברים: "יכול להיות שקרתה פה איזושהי טעות. אם קרה דבר ונעשתה טעות, הדבר הזה מאוד מאוד יכול להיות בשעת מלחמה".

ראש האופוזיציה, ח"כ יוסי שריד (מרצ), טען כי "העיתוי הוא אומלל ודרך החיסול פסולה". "דווקא בימים האחרונים נעשו מאמצים להפסקת אש, אבל כנראה שהממשלה איננה מעוניינת ברגיעה באזור", אמר שריד לגלי צה"ל.

ארגון "בצלם" גינה בחריפות את פעולת צה"ל ואמר כי הממשלה בחרה "בדרכם של ארגוני הטרור, שאינם בוחלים באמצעים כדי להשיג את מטרתם".

ערפאת: ההתנקשות הכשילה הסכם להפסקת הפיגועים

הרשות הפלסטינית פירסמה גינוי ל"מעשה הטבח" בעזה וטענה כי תכליתה היא לסכל את המו"מ המדיני. יו"ר הרשות, יאסר ערפאת, אמר כי ההתנקשות הכשילה הסכם שהתגבש בין הרשות הפלסטינית לפלגים הפלסטיניים, ובראשם החמאס, להפסקת הפיגועים ושפיכות הדמים. ערפאת, שאמר את הדברים במהלך פגישה עם ח"כ טאלב אלסאנע (רע"מ), ציין כי שרון החליט על הפעולה במטרה למנוע את הפסקת האש ולהביא להמשך האלימות, "ממנה הוא ניזון". יו"ר הרשות כינה את הפעולה "טבח של חפים מפשע". יועצו של ערפאת, נביל אבו רודיינה, אמר כי הרשות מתכננת לתבוע את מפקדי צה"ל שאחראים להתנקשות, בבית הדין הבינלאומי.

תנועת החמאס הודיעה כי תנקום את מותו של שחאדה ושל 11 הפלסטינים. השייח' אחמד יאסין, מנהיגה הרוחני של החמאס, אמר: "על הטבח הזה אי אפשר להגיב במילים - ולכן נגיב במעשים". בהודעה מטעם הזרוע הצבאית של הארגון הבטיח הארגון, כי "עינינו לא ינוחו עד שהציונים יראו שאריות אדם בכל מסעדה ואוטובוס".

גם האיחוד האירופי גינה בחריפות את הפגיעה באזרחים פלסטינים במהלך ההתנקשות. האחראי על מדיניות החוץ של האיחוד, חוויאר סולאנה, אמר כי הוא "מגנה בחריפות את מותם של אזרחים חפים מפשע בעזה". סולאנה יצא נגד הפעולה שאירעה "בעת שהישראלים והפלסטינים פועלים בקדחתנות לצמצם את האלימות ולשקם את שיתוף הפעולה הביטחוני

מזכ"ל האו"ם, קופי ענאן, מסר כי "ישראל המוסרית חייבת לנקוט בכל הצעדים כדי למנוע פגיעה בחפים מפשע". ענאן ציין כי ישראל נכשלה באופן ברור במשימה זו בפעולה בעזה, "בעת כשמטוס יירט בניין מגורים". גינויים חריפים להתנקשות נשמעו גם מצד מדינות נוספות בהן סין, מצרים וירדן.

השר שלמה בנזירי הגיב על הדברים וכינה את מזכ"ל האו"ם, קופי ענאן "אחד האנשים הצבועים בעולם". בראיון לגלי צה"ל אמר הציע לענאן: "שיבוא פעם אחת וישתתף בהלוויות" בישראל.

"הסיכוי לפגיעה באזרחים אינו גדול"

כתבי "הארץ" אלוף בן ועמוס הראל, מוסיפים:

לדברי מקור ביטחוני, שרון ובן אליעזר הם שאישרו אמש את פעולת ההתנקשות. לדברי הגורם, עיתוי הפעולה נקבע על פי הזמינות המבצעית, והיא נדחתה כבר כמה פעמים - לרבות בימים האחרונים - מחשש לפגיעה באזרחים.

אמש עלתה שוב האפשרות לפגוע בשחאדה בהתקפת מטוסים. שר הביטחון שהה באותה עת בבריטניה ועמד לצאת בחזרה ארצה. לפני המראתו לישראל, הוא קיבל עדכון ממזכירו הצבאי, תא"ל מייק הרצוג, שמסר לו כי נוצרה אפשרות מבצעית לפגוע בבכיר החמאס, וציין כי הסיכוי לפגיעה באזרחים אינו גדול. בן אליעזר אישר את הפעולה, והסכמתו הועברה לידיעת ראש הממשלה. שרון קיבל דיווח מפורט יותר מצה"ל על הפעולה המתוכננת, ונתן את אישורו לביצוע. נוהל האישור היה מהיר, כדי לנצל את "ההזדמנות המבצעית".

דובר צה"ל פירסם בצהריים הודעה ארוכה, ובה הבעת צער על "הריגת אזרחים בפעולת ההתנקשות בסלאח שחאדה". בהודעה נאמר כי "צה"ל מצר על כל פגיעה בחפים מפשע, אך למרבה הצער, זו תוצאת הטרור - המשתמש באזרחים כמגן חי וכמקום מסתור לפעילותו". עוד נאמר בהודעה, כי שחאדה עסק בטרור במשך שנים רבות, ובאופן אינטנסיבי בתקופה האחרונה". דובר צה"ל הוסיף כי הפעולה הלילה נועדה לפגוע בסלאח שחאדה בלבד, ולא היתה שום כוונה לפגוע בבני משפחתו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully