וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ממשלת חירום: שינוי כמעט בפנים - במפד"ל דורשים הבהרות מדיניות

24.10.2000 / 11:59

ראש הממשלה וצוותו נפגשו הבוקר עם נציגי המפלגות; לפיד: ברק התחייב להקפיא את חוק טל והרפורמה האזרחית; אורלב: חובה להקים ממשלת חירום על בסיס דרך מדינית אחרת

ראש הממשלה, אהוד ברק, והצוות שהקים, החלו בפגישות עם סיעות האופוזיציה על מנת לבחון הצטרפות אפשרית לממשלת החירום.

הפגישה הראשונה היתה עם יו"ר שינוי, טומי לפיד, והסתיימה מוקדם מהצפוי. לפני מספר שבועות כבר סוכם עקרונית על צירוף שינוי לממשלה ולכן נראה שלא היו חילוקי דיעות בין הצדדים. לפיד אמר בסיום הפגישה כי סוכם על הקפאת הרפורמה האזרחית במקביל להקפאת חוק טל. הוא ציין כי הסכמה סופית של מפלגתו תינתן רק לאחר שיפורסמו ההסכמים שיערוך ראש הממשלה עם הליכוד.

לאחר הפגישה עם שינוי נועד ראש הממשלה עם נציגי המפד"ל. בתום הפגישה אמר ח"כ זבולון אורלב, כי המפד"ל מאמינה שיש חובה להקים בעת הזאת ממשלת חירום, אולם היא דורשת הבהרות מדיניות נוספות.

בשעות הצהרים יכנס יו"ר הליכוד, אריאל שרון, את חברי סיעתו לדיון בתנאים להצטרפות לממשלת ברק.

בליכוד לא ממהרים להצטרף

המכשול העיקרי בדרך לממשלת החירום, שאם יוסר יסלול את הדרך לשאר המפלגות, הוא הליכוד. אתמול נפגשו צוות המו"מ של שתי המפלגות הגדולות ולאחר הפגישה אמר שרון: "הדרך לממשלת חירום אינה רחוקה".

עם זאת, בליכוד לא מרוצים מהצעות ברק. ברק הגיש לחברי צוות המשא ומתן של הליכוד מסמך ובו קווי הפעולה של ממשלת החירום המתוכננת. לפי המסמך, תחילה יצטרפו נציגי המפלגות כשרים ללא תיק, אך ראשי המפלגות יצורפו לקבינט. בתוך שלושה שבועות ייערך מו"מ על חלוקת התיקים, ובתוך חודש יסוכמו קווי יסוד לממשלה החדשה. ברק ביקש תשובה בתוך 30 שעות.

בליכוד נוטים לדחות את הצעות ראש הממשלה מכיוון שברק מסרב להעניק מעמד שוויוני לליכוד, שיאפשר לשרון להטיל וטו על מהלכים מדיניים. קושי נוסף הוא דרישת שרון לחלוקת תיקים לליכוד באותו יחס של התיקים בעבודה, כלומר שבעה עד שמונה שרים. במפלגה זועמים על ההצעה שבמקרה של חידוש שיחות השלום יופעל מנגנון המבטיח למעשה רוב אוטומטי לנציגי הקואליציה. שרון סבור כי יש להעניק לו זכות וטו במסגרת גוף הכרעה בו ישתתפו הוא וברק.

ברק נפגש אתמול גם עם ש"ס ומרצ, אולם ראשי המפלגות הבהירו לו, כל אחד מסיבותיו שלו, כי פניהם אינם לממשלה.

נתניהו: נגד הקמת ממשלת חירום לטווח ארוך

ראש הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו, אמר היום כי הוא תומך בממשלת חירום לזמן קצוב, אם יש צורך בכך, אך מתנגד להקמתה לטווח ארוך.

בראיון לקול ישראל אמר הבוקר נתניהו בשיחה מצרפת כי ניתן לקיים אחדות במצב של לוחמה, אבל במצב של רגיעה אין מקום לכך. לדבריו, "יש שתי דרכים במערכת הפוליטית: גישה של ויתורים מדיניים או ביסוס כוח ההרתעה של ישראל", והעם צריך להכריע ביניהן.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully