וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חילוץ גופות מלחי צוללת הקורסק יתחדש היום

24.10.2000 / 10:58

זאת לאחר שאתמול הופסקו העבודות בשל מזג אוויר סוער; בכירים בצי הרוסי: ייתכן ונאלץ להפסיק את החילוץ מחשש לחיי הצוללנים; הסכנות האורבות בים למחלצים : קור עז, פליטת קרינה ופגיעה מפסולת מתכתית

צוות הצוללנים, שהחל במבצע חילוץ גופותיהם של אנשי צוות הצוללת "קורסק", חזר היום לפעילות, לאחר שנאלץ אתמול להפסיק את עבודתו בגלל סופה רבת עוצמה בים בארטנס. בשבת וראשון התחוללה סופה חזקה מעל אתר הטביעה, ורוחות חזקות נשבו במהירות של 72 קמ"ש.

בסוף השבוע שעבר פתח הצי הרוסי, בסיוע ספינה נורבגית, במבצע לחילוץ שרידי הגופות של 118 אנשי הצוללת. הצוללנים עמלו בעומק של 108 מטרים מתחת לפני הים, בניסיון לחדור מבעד לדופן הצוללת, העשויה פלדה בעובי חמישה סנטימטרים. הצוות נעזר גם בזרועות רובוטיות, שחתכו בגוף הצוללת באמצעות התזת מים בלחץ אדיר ושימוש באבקת יהלומים. בסך הכל מתכננים הצוללנים לנקב שבעה חורים בגוף הצוללת, שיובילו לחלקיה השונים, דרכם ימשו את הגופות. את רוב עבודת הקידוח ביצעו הצוללנים הנורבגים, אולם רק הרוסים יורשו להיכנס לתוך הקורסק.

בכירים בצי הרוסי טוענים כי למרות הצלחת מבצע החילוץ עד כה, ייתכן שהצוללנים ייאלצו להפסיקו, מחשש לביטחונם. עד עתה לא ידוע מה מצבם של שני הכורים הגרעיניים של הצוללת, וייתכן כי נפלטת מהם קרינה. בנוסף, חשופים הצוללנים לפגיעת חלקי מתכת כבדים, שהשתחררו ממקומם בעת הפיצוץ.

קרובי המשפחה של הניספים ביקשו מנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, שלא לסכן את חייהם של הצוללנים על ידי זירוז הפעולות.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully