וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ברק ייפגש היום עם שינוי, המפד"ל ויהדות התורה

24.10.2000 / 7:23

בליכוד לא מרוצים מהצעות ברק כפי שהוגשו אתמול, עם זאת אמר ח"כ שרון: "הדרך לממשלת חירום אינה רחוקה"; אלי ישי: ש"ס בחוץ בכל מקרה; יוסי שריד: לא נשתתף בממשלה שנותנת סמכויות כה רבות לאריאל שרון

המגעים להקמת ממשלת חירום לאומית יימשכו היום בהילוך גבוה. ראש הממשלה, אהוד ברק, ייפגש היום עם נציגי שינוי, המפד"ל ויהדות התורה.

המכשול העיקרי בדרך לממשלת החירום, שאם יוסר יסלול את הדרך לשאר המפלגות, הוא הליכוד. אתמול נפגשו צוות המו"מ של שתי המפלגות הגדולות ולאחר הפגישה אמר שרון: "הדרך לממשלת חירום אינה רחוקה".

עם זאת, בליכוד לא מרוצים מהצעות ברק. ברק הגיש לחברי צוות המשא ומתן של הליכוד מסמך ובו קווי הפעולה של ממשלת החירום המתוכננת. לפי המסמך, תחילה יצטרפו נציגי המפלגות כשרים ללא תיק, אך ראשי המפלגות יצורפו לקבינט. בתוך שלושה שבועות ייערך מו"מ על חלוקת התיקים, ובתוך חודש יסוכמו קווי יסוד לממשלה החדשה. ברק ביקש תשובה בתוך 30 שעות.

בליכוד נוטים לדחות את הצעות ראש הממשלה מכיוון שברק מסרב להעניק מעמד שוויוני לליכוד, שיאפשר לשרון להטיל וטו על מהלכים מדיניים. קושי נוסף הוא דרישת שרון לחלוקת תיקים לליכוד באותו יחס של התיקים בעבודה, כלומר שבעה עד שמונה שרים. במפלגה זועמים על ההצעה שבמקרה של חידוש שיחות השלום יופעל מנגנון המבטיח למעשה רוב אוטומטי לנציגי הקואליציה. שרון סבור כי יש להעניק לו זכות וטו במסגרת גוף הכרעה בו ישתתפו הוא וברק.

ברק נפגש אתמול גם עם יו"ר ש"ס, אלי ישי. ישי אמר כי ש"ס לא תצטרף לממשלת האחדות אך היא תהיה מוכנה להצטרף לקבינט חירום בו יכהנו ראשי הסיעות. בכל מקרה יעניק לממשלה גיבוי בכנסת.

סמוך לחצות נועד ראש הממשלה גם עם נציגי מרצ. יו"ר הסיעה, יוסי שריד, אמר כי המפלגה לא תשתתף בממשלה שעושה הפסקה בתהליך השלום, מדברת על הפרדה חד-צדדית שתוביל לסיפוח התנחלויות ומעניקה לאריאל שרון זכות וטו, שהופכת אותו למעשה לראש ממשלה נוסף.

נתניהו: לא לממשלת חירום לטווח ארוך

ראש הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו, אמר היום כי הוא תומך בממשלת חירום לזמן קצוב, אם יש צורך בכך, אך מתנגד להקמתה לטווח ארוך.

בראיון לקול ישראל אמר הבוקר נתניהו בשיחה מצרפת כי ניתן לקיים אחדות במצב של לוחמה, אבל במצב של רגיעה אין מקום לכך. לדבריו, "יש שתי דרכים במערכת הפוליטית: גישה של ויתורים מדיניים או ביסוס כוח ההרתעה של ישראל", והעם צריך להכריע ביניהן.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully