וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"אם תגרשו המשפחות נפגע בקרובי בכירים ישראלים"

ורד כהן-ברזילי

21.7.2002 / 17:21

כך איימה היום הזרוע הצבאית של הפתח; האיחוד האירופי תבע היום מישראל "בתקיפות הרבה ביותר שלא לממש את תכנית הגירוש"; המדינה הבטיחה לקרובים: נעדכן אתכם 12 שעות לפני הגירוש

האיחוד האירופי הזהיר היום את ישראל מפני גירוש בני משפחות של מחבלים או מי שסייע להם. בקול ישראל דווח שבהודעה שפורסמה בקופנהגן נאמר: "האיחוד תובע מישראל בתקיפות הרבה ביותר שלא לממש את תכנית הגירוש". מוקדם יותר פרסם שר החוץ של דנמרק, הנשיאה התורנית של האיחוד, הודעה ובה נאמר כי הוא מייעץ לישראל במלים תקיפות ביותר שלא לגרש את משפחות המחבלים.

במקביל, ארגון גדודי חללי אל אקצה, הזרוע הצבאית של הפתח, איים כי אם תיושם התוכנית, יפגעו אנשיו בבני משפחותיהם של אישים ישראלים.

עורכי דינם של כמה מבני משפחות המחבלים שנעצרו בשבוע שעבר, משכו היום את עתירתם לבג"ץ נגד הכוונה לגרשם לרצועת עזה. זאת, לאחר שפרקליטות המדינה ביקשה מבית המשפט העליון למחוק את העתירה, בטענה שלא הוחלט עדיין על גירוש העצורים.

הפרקליטות הודיעה לעותרים, כי "לפנים משורת הדין, אם תתקבל החלטה להעביר מישהו מהעותרים ממקום מעצרו לרצועת עזה, נודיעך על כך לפחות 12 שעות מראש, על מנת שתוכלו לנקוט בכל צעד שתמצאו לנכון". העתירה הוגשה בעקבות מעצרם של קרובי משפחתם של שני פעילים בולטים בחמאס ובפתח, שעמדו מאחורי הפיגועים האחרונים בעמנואל ובתל אביב.

הערכה: רק בודדים יגורשו

כתבי "הארץ" עמוס הראל, ברוך קרא ושלמה שמיר, מוסיפים:

ביום שישי לפנות בוקר הרס צה"ל את בתיהם של פעיל החמאס נאסר עסידה, מתכנן שני הפיגועים בעמנואל, ואיש הפתח עלי עג'ורי, משגר המתאבדים לפיגוע האחרון בתל אביב. בפעולה גם נעצרו 21 תושבים - האבות והאחים של עג'ורי, עסידה וארבעה חברים נוספים ברשת הטרור שעליה מפקד עסידה.

המעצרים נעשו לצורך גירוש הקרובים לעזה - צעד שעליו המליצה מערכת הביטחון כחלק מהאמצעים להרתעת מתאבדים נוספים. ואולם, במערכת הביטחון העריכו אמש כי רק בודדים מתוך 21 קרובי משפחתם של מחבלים שנעצרו יגורשו בסופו של דבר לרצועת עזה.

בהתייעצות שקיים שלשום היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, הוחלט כי השימוש בצעד הגירוש יהיה פרטני ולא "קולקטיבי". גירושם של בני המשפחות יותנה בהוכחת קשר בינם לבין ארגוני הטרור.

בדיון הוצגה המלצת השב"כ ואמ"ן לגרש את כל 21 העצורים, בלי קשר למעורבותם בטרור. אולם, רובינשטיין קבע כי גירוש משפחות מחבלים מבתיהן אינו חוקי, אם לא נמצאה זיקה ברורה בין המיועדים לגירוש לבין מעשי הטרור המיוחסים לקרוביהם. לדבריו, אסור לגרש אדם רק בגלל קרבתו הביולוגית למחבל מתאבד, או למשלחו.

מעצרם של 21 הפלסטינים הוארך שלשום בשמונה ימים. הם מוחזקים במתקני מעצר בבית-אל ובמחנה עופר, ממערב לרמאללה. בשב"כ החלו אתמול לחקור את העצורים. גירושם צפוי בעוד כמה ימים, עם השלמת החקירות. מי שלא יימצא נגדו מידע "מפליל", ישוחרר לביתו.

לדברי גורם בכיר במטכ"ל, צה"ל אינו צופה תוצאות מיידיות לגירוש. אולם, הוסיף, "אנחנו מנסים מגוון של צעדים שיזעזעו את התודעה הפלסטינית. אסור לנו להיתפש כחלשים מול האיום הזה. צריך ליצור הרתעה ואנחנו מקווים ששילוב של אמצעים יביא לבסוף להקטנת היקף התופעה". בכיר אחר אמר כי "גירוש של כל בני המשפחות שנעצרו יהיה אמצעי הרתעתי משמעותי מאוד. הוא גם יפגע מהותית בתמיכה המוראלית והפיזית שממנה נהנים המחבלים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully