וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

החברים החדשים של עלה ירוק: הרשות למלחמה בסמים

23.10.2000 / 18:11

מנכ"ל הרשות למלחמה בסמים בראיון לוואלה!: "נתמוך בלגליזציה של מריחואנה מסיבות פרקטיות. אי אפשר להילחם ברבע מיליון משתמשים"; אקסטזי, לעומת זאת, "גרוע כמו רעל עכברים"; בעלה ירוק מברכים - ושוב מתכוננים לבחירות

מאת גלי סימן-טוב

"אם מדינת ישראל תקבע כי שימוש במריחואנה הוא דבר חוקי, והדבר יעוגן בתהליך חקיקה, אנחנו נתמוך בו מסיבות פרקטיות למרות שאנו חושבים שסמים זה עדיין דבר רע", כך אומר היום לוואלה! מנכ"ל הרשות למלחמה בסמים, שלמה גל.

גישה פייסנית זו כלפי משתמשים במריחואנה מפתיעה במיוחד כשהיא באה ממנכ"ל הרשות למלחמה בסמים. עם זאת, במקרה של גל, אין זו ממש הפתעה. גל היה ממייסדיו של הליך "אי תביעה", על פיו לא פותחים תיק פלילי נגד בני 18 ומטה שנתפסו לראשונה באשמת שימוש בסמים, אם אין עדויות לעבירות סחר או הפצה. עתה הוא חושב שהליך כזה יעיל גם כלפי מבוגרים.

"יש טעם לשקול את מדיניות התביעה ביחס למבוגרים שנתפסו משתמשים בסם בפעם הראשונה. כל זאת בתנאי שאינם חיילים, נהגים, מפעילי מחשב או כל מי שבא במגע עם הציבור ושימוש בסם עלול לפגום בתפקידו", הוא אומר.

ברשות מדגישים כי הסיבה היחידה לעמדה זו היא ההיבט הפרקטי. "זו מלחמה של יותר מרבע מיליון איש שלא נרתעים מהחוק", אומר גל. אם האיסור על השימוש לא מרתיע את האנשים החוק הופך פשוט ללא מעשי".

כדי שלא תהיה טעות, ברשות מדגישים כי המריחואנה הוא חומר רע. "העובדה כי קיימים חומרים נוראים ממנו כמו האקסטזי, שהוא דבר גרוע ומסוכן כמו רעל עכברים, לא הופך את המריחואנה למשהו טוב", אומרים ברשות.

בעקבות הולנד ואוסטרליה

ההתבטאות הזו גורמת להסכמה נדירה בין הרשות למלחמה בסמים ולמפלגת עלה ירוק. "העמדה הפרקטית היא צעד נכון", אומר דובר המפלגה, רחביה ברמן. "הרדיפה אחר המשתמשים היא טעות". עם זאת, בעלה ירוק מצדדים בהפרדה מוחלטת בין מריחואנה לשאר הסמים. "המריחואנה לא ממכרת פיסית. יכולה להתפתח תלות נפשית בחומר, אבל לא התמכרות. נוסף על כך, זהו חומר שאינו הורג ולכן צריכה להיעשות ההפרדה. המריחואנה ברוב מדינות אירופה הופרדה מהסמים הקשים. שימוש בהירואין וסמים קשים אחרים כמעט ונעלם בקרב הצעירים. הלגליזציה תביא לירידה דרסטית במתמכרים לסמים קשים".

הלגליזציה עלתה בשנים האחרונות לכותרות בעקבות הצטרפותן של מדינות רבות, כמו דנמרק, שוויץ ואיטליה להולנד ואוסטרליה, בקו הרך שהן נוקטות כלפי משתמשי מריחואנה. 34 אלף הקולות להן זכתה "עלה ירוק" בבחירות האחרונות עוררו את הסוגיה גם בארץ. ברמן מציין כי בבחירות הבאות תרוץ המפלגה שוב לכנסת, הפעם יחד עם מצע, בו ישולב נושא הלגליזציה לצד נושאים אחרים כמו התחום האקולוגי.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully