וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בעקבות המהומות: חברות לדירוג אשראי בינ"ל הורידו את דירוג ישראל

23.10.2000 / 16:58

"סטנדרט אנד פור" הורידה את תחזית הדירוג מחיובי ליציב, אך עם זאת צופה כי בקרוב תהיה יציבות ביחסים בין ישראל לפלסטינים

היום מתברר כי נזקים נוספים וכבדים נגרמו לישראל בעקבות המהומות. והפעם, שתי חברות לדירוג אשראי בינלאומי הורידו את הדירוג של ישראל מחיובי ליציב.

חברות דירוג האשראי הבינלאומיות, סטנדרט אנד פור (S&P) ו-Fitch הודיעו היום על החלטתם לאשר את דירוג האשראי של מדינת ישראל לחוב מטבע חוץ ברמה של A מינוס. חברת S&P הוסיפה בהחלטתה כי יש לשנות את תחזית הדירוג של ישראל מחיובי ליציב ושינתה, בנוסף, את הדירוג של ישראל לחוב במטבע מקומי ברמה של AA מינוס.

החלטת S&P בדבר שינוי תחזית הדירוג באה על רקע האירועים הגאופוליטיים ואי הוודאות הפוליטית השוררת בארץ והתורמת, לדעתם, להעלאת הסיכון שהממשלה עלולה לאמץ מדיניות כלכלית מרחיבה. עם זאת, צופה S&P כי בעתיד הקרוב תהיה יציבות מסוימת במצב הפוליטי בישראל ובמערכת היחסים בין הישראלים לפלסטינים.

S&P מדגישה בהודעתה שלאור הביצועים המרשימים של הכלכלה הישראלית כיום, המובלים על ידי גידול מתמשך ביצוא הישראלי, ובייחוד בסקטור ההיי-טק, הצמיחה בתוצר תסתכם השנה בין 4 ל-5 אחוז, רמת אינפלציה נמוכה שתסתכם השנה בסביבות 1-1.5 אחוז (ביחס ליעד הממשלה לאינפלציה שנקבעה לשנת 2000 ברמה של 3-4 אחוז). לדעת החברה, היקף הגרעון התקציבי הצפוי בשנה זו יהיה נמוך מהיעד שנקבע (2.5 אחוז מהתוצר) על רקע גביית הכנסות גבוהה במיוחד.

S&P צופה כי הגרעון בחשבון השוטף יישאר ברמה לא משמעותית וכי היקף ההשקעות הזרות בישראל השנה יישאר ברמה גבוהה, תוך חיזוק יחס הנזילות המשופר של ישראל.

גם חברת דירוג האשראי Fitch מציינת בהודעתה כי שינויים חיוביים עתידיים בדירוג האשראי של ישראל יתבססו על יכולתה של הממשלה לצמצם את הגרעון התקציבי ולהמשיך ולהוריד את החוב הציבורי.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully