וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בכיר בכנסיה: האפיפיור יפרוש בקרוב

23.10.2000 / 14:33

"זה לא יפתיע אותי אם האפיפיור יפרוש אחרי שנת 2000", אמר קרדינל בלגי; דובר הותיקן: "זו דעתו האישית של הקרדינל דנילס, אנחנו לא מאשרים את הידיעה"

גוברות השמועות שהאפיפיור, יוחנן פאולוס השני יפרוש בקרוב.

"זה לא יפתיע אותי אם האפיפיור יפרוש אחרי שנת 2000", אומר הקרדינל גודפריד דנילס, בספר שפורסם היום בבלגיה. "הוא רצה בכל מחיר להגיע לשנת 2000, אבל אני חושב שכעת הוא מסוגל לפרוש", הוסיף.

קרדינל דנילס הוא לא הבכיר הראשון של הכנסייה הקתולית שמעלה את הנושא שנחשב לטאבו בותיקן, אבל הוא בכיר הדוברים שמדבר על כך בפומבי.

בתגובה אמר דובר הותיקן, יואכים נאוורו-ואלס: "זו דעתו האישית של הקרדינל דנילס ואנחנו לא מאשרים את הידיעה". בינתיים, האפיפיור שומר על סדר יום עמוס, והותיקן אומר שהוא מתכנן טיול חשוב ב- 2001.

השמועות כי פרישתו של האפיפיור תלויה במידה ובריאותו לא תאפשר לו לתפקד ולמלא את חובותיו, החלו ב- 1995, כשהאפיפיור חגג 75, גיל הפרישה להגמונים. השמועות אף גברו ככל שהאפיפיור, שנחלש באופן ברור הגיע לגיל 80, הגיל בו הקרדינלים הופכים להיות לא-כשירים להצביע על האפיפיור הבא.

בחודש ינואר אמר החשמן קרל להמן, יו"ר חשמני גרמניה שהוא מאמין שהאפיפיור יפרוש, לטובת הכנסייה, אם הוא ירגיש שהוא לא מסוגל למלא את התפקיד.

האפיפיור הסובל מהפרעה נוירולוגית, יישב בראש חגיגות שנת היובל. בכל מקרה ברגע שתסתיים השנה הקדושה, ב- 6 בינואר, רבים תוהים אם הוא יפרוש.

האפיפיור לא התייחס לעניין באופן ישיר, אבל נראה שהוא נחוש לשרת עד סוף הקדנציה. "אני אשאיר לאלוהים את ההחלטה מתי ואיך הוא רוצה שאני אסיים את תפקידי"

אין הליך מסודר לפרישת אפיפיור, ומעט תקדימים. האפיפיור האחרון שפרש מרצונו היה סלסטין החמישי ב- 1924, אבל חוקי הכנסייה מאשרים לאפיפיור לפרוש, אם הוא עושה זאת מרצונו החופשי.
הכומר תומס ריס, ישועי אמריקאי שכתב ספר על חוקי הותיקן אומר: "הבעיה העיקרית היא מה קורה עם האפיפיור לא יכול יותר למשול, ולא יכול להתפטר".

קתולים רפורמים חושבים שהאפיפיור צריך לפרוש כשבריאתו מתערערת, השמרנים מתנגדים מפחד שתקדים כזה יחתור תחת סמכות האפיפיור, שהקתולים מאמינים מגיעה ישר מאלוהים.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully