וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חיילים בדואים עזבו הרצאה לאחר שמרצה קרא לגרשם מהנגב

18.7.2002 / 15:37

המרצה המתנדב, מוריס זילכה, אמר כי הבדואים משתלטים על אדמות, ויש ליישב במקומם יהודים; ראש מועצת זרזיר: הלוחמים הבדואים הגנו בגופם על האיש הזה; צה"ל: הדברים לא משקפים עמדתנו

גששים בדואים המשרתים בפעילות מבצעית עזבו השבוע הרצאה במסגרת סדרת חינוך של צה"ל, במחאה על דברים שאמר המרצה בגנות הבדואים. המרצה המתנדב, מוריס זילכה, אמר בין היתר כי הבדואים משתלטים על האדמות בדרום ובצפון הארץ, ויש לגרש אותם וליישב במקומם יהודים. ההרצאה, שהתקיימה ביום שני בבית החיל בירושלים, היתה בנושא יהדות התפוצות.

אחד הגששים שעזב את ההרצאה, אמר לקול ישראל כי מדובר בדברים פוגעים וגזעניים, שקשה לחייל שמשרת במדי צה"ל ומסכן את חייו, לשמוע במיוחד במסגרת סדרת חינוך. מש"קית החינוך שנכחה במקום התנצלה בפני הגשש, וכינסה את הקבוצה ואמרה כי זו אינה עמדת הצבא. המרצה ככל הנראה לא ידע כי בקהל ישבו חיילים בדואים ודרוזים. לטענת חיילים בדואים, אין זו הפעם הראשונה בה דברים גזעניים נשמעים בהרצאות צה"ל.

בתגובה לאירוע פנה ראש מועצת זרזיר ויו"ר הרשויות הבדואיות, סגן אלוף במילואים חסן אלהיב, לראש הממשלה אריאל שרון, לרמטכ"ל משה יעלון ולשר הביטחון, בנימין בן אליעזר. "אני מתפלא על הצבא שמכניס לשורותיו מרצים גזעניים מסוג זה", אמר היום אלהיב. "אני רואה את זה בחומרה רבה. בתוך הצבא ליד חיילי צה"ל הוא אמר את הדברים האלה, ואף אחד מהקצינים לא עשה שום כדי למנוע את זה. הם התעוררו רק אחרי שהגשש יצא החוצה, וניסו לטייח את זה.

"האוכלוסיה הבדואית נתנה רבות למדינת ישראל וחיילים בדואים הגנו בגופם על האיש הזה ועל משפחתו. לא השתלטנו על אדמות של אף אחד, אנחנו בעלי הבית על האדמות שלנו. לממשלת ישראל אסור להתעלם מהבדואים בדרום, וצריך ללכת לקראתם ולתת להם יישובים חקלאיים ושיכירו ביישובים אלה, כמו שעושים בקיבוצים ובמושבים".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "במסגרת סדרת חינוך לנגדים הועברה הרצאה על ידי מרצה אזרחי בנושא יהדות התפוצות. בתום ההרצאה וללא שום קשר לנושא ההרצאה המקורי, אמר המרצה אימרות אשר אינן תואמות את עמדת המערכת. בתום ההרצאה הובהר על ידי מפקד הסדרה כי הדברים שנאמרו הן אינן עמדת צה"ל, וכי המרצה יזומן לבירור בנושא. המשך העסקתו בסדרות הללו תישקל בהמשך".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully