לשכת נתניהו: "תחקיר הפריצות לסוכני CIA - שקרי"

בלשכת ראש הממשלה דחו את הטענות שפורסמו מוקדם יותר היום, לפיהן שירותי הביון הישראלים עומדים מאחורי פריצות לבתי שליחי ה-CIA בישראל בעשור האחרון

  • cia
  • לשכת נתניהו
טל שלו

בלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו שללו הערב (שבת) מכל וכל את הטענות שהועלו מוקדם יותר, לפיהן בתי סוכני CIA ששהו בישראל נפרצו, כשהמשטר האמריקאי חושד שסוכנים ישראלים הם העומדים מאחורי המעשים. מלשכת נתניהו מסרו הערב תגובה לקונית, לפיה "מדובר בפרסום שקרי".

התחקיר שפורסם על ידי סוכנות הידיעות AP אמנם מסתמך על בכירים לשעבר בסוכנות הביון האמריקאית, אולם מהימנותו מוטלת בספק, זאת בשל הרגישות הגבוהה בה מתייחסים בישראל ליחסים בין המדינות.

במקרה אחד המתואר בתחקיר, ראש משלחת ה-CIA בישראל שב ערב אחד לדירתו בתל אביב וגילה שציוד התקשורת עמו הוא מתקשר עם מטה הסוכנות בלנגלי וירג'יניה נפרץ. מקרה זהה, נטען בתחקיר, אירע גם לקודמו בתפקיד. במקרה אחר, קצין CIA גילה שהמקרר שלו "אורגן מחדש", זאת על פי החשד לאחר שמישהו פרץ לביתו. הדיווח מדגיש שממשלת ארצות הברית סבורה כי שירותי הביון של ישראל הם העומדים מאחורי כל המקרים הללו. לפי גורמים בכירים בסוכנות הביון, ה-CIA, ישראל היא האיום מספר אחת על ארצות הברית בכל מה שנוגע למודיעין-הנגד באזור.

אם אכן אירעו פריצות שכאלו הרי שמדובר בנטילת סיכון גבוהה מאוד על ידי ישראל, על רקע שיתוף הפעולה העמוק בין הארגונים, בין היתר לפי פרסומים זרים, בפיתוח תולעת המחשבים "סטוקסנט" שפגעה במערכת המחשוב של תכנית הגרעין האירנית.

במסגרת היחסים בין שירותי המודיעין הישראלים והאמריקאים, ובראשם המוסד הישראלי וה-CIA, הושגה כבר בשנות ה-50' של המאה הקודמת הבנה משותפת כי אף ארגון לא ירגל אחר מקבילו. זאת הסיבה שאת המרגל ג'ונתן פולארד, למשל, הפעילה "הלשכה לקשרי מדע" (לק"מ) ולא המוסד עצמו. עם זאת, במהלך השנים היו דיווחים ששירות הביטחון הכללי הישראלי, האמון על מעקב אחר זרים בכלל ודיפלומטים בפרט השוהים בארץ, פרץ לדירותיהם של דיפלומטים, בעיקר ממזרח אירופה, בעת המלחמה הקרה. כמו כן, ניתן להניח שאנשי הביון האמריקאים יוצאים מנקודת הנחה שהם נמצאים תחת מעקב אחר תנועותיהם והאזנה למכשירי הטלפון בהם הם משתמשים בעת שהותם בישראל.

"סוכנים ישראלים פרצו לבתים של אנשי CIA בארץ"

בהכנת הידיעה השתתף יוסי מלמן

לפניות לכתבת טל שלו: tal_sh@walla.net.il

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully