אולמרט על דוכן הנאשמים

אולמרט על דוכן הנאשמים: מי ומי בפרשות המרמה

דמויות רבות מעורבות בשלוש הפרשות בהן מואשם אולמרט - "ראשונטורס", "מעטפות הכסף" ו-"מרכז ההשקעות" - וכן במשפט המתוקשר שנערך לראש הממשלה לשעבר בעקבותיהן. מורה נבוכים

יאיר אלטמן
10/07/2012

היום בבית משפט המחוזי בירושלים יוכרע דינם של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ושל שולה זקן, ראש לשכתו לשעבר ומי שכונתה "האישה החזקה במדינה". השניים נאשמים בקבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים, עבירות מס ורישום כוזב במסמכי תאגיד בפרשות "ראשונטורס", "מעטפות הכסף" ו"מרכז ההשקעות". כ-280 עדים, בהם אנשי לשכתו של אולמרט, אנשי משטרה ומקורבים, מופיעים בכתב האישום. לפניכם הדמויות הבולטות באחד המשפטים המתוקשרים ביותר בישראל בשנים האחרונות.

הבוקר יוכרע דינו של אולמרט בשלוש פרשות מרמה

עוד בוואלה!

מי ידע שאפשר לקבל כל כך הרבה ממייק אפ אחד?

בשיתוף בובי בראון
זכה לכבוד המפוקפק להיות הראשון מבין ראשי הממשלה לדורותיהם שיושב על ספסל הנאשמים. אולמרט(צילום: מגד גוזני)

אהוד אולמרט

ראש הממשלה ה-12 של מדינת ישראל זכה לכבוד המפוקפק להיות הראשון מבין ראשי הממשלה לדורותיהם שיושב על ספסל הנאשמים. ב-1996 הוגש נגד אולמרט, עורך דין במקצועו, כתב אישום בפרשת החשבוניות הפיקטיביות בליכוד - פרשה שבה הוא זוכה. שמו גם עלה בהקשר לפרשת האי היווני, אולם לא הוגש נגדו כתב אישום. אולמרט נאשם בעבירות של קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים, עבירות מס ורישום כוזב במסמכי תאגיד בשלוש הפרשיות, כאשר העבירות בוצעו בין השנים 1997-2006, בהן כיהן אולמרט כראש עיריית ירושלים ושורה של תפקידים בממשלה, אולם לא כשכיהן כראש ממשלה. אולמרט נחקר גם בפרשת הבית ברחוב כרמיה ופרשת בנק לאומי, שבהן הוחלט שלא להגיש נגדו כתב אישום. בינואר השנה הוגש כנגדו כתב אישום נוסף בפרשת "הולילנד", לפיו קיבל לכאורה שוחד מיזמים על מנת לקדם את פרויקט "הולילנד" בתקופה בה כיהן כראש עיריית ירושלים.

שולה זקן

ראש לשכתו לשעבר של אהוד אולמרט מלווה אותו כבר קרוב ל-30 שנה, ושימשה כראש לשכתו מאז שכיהן כראש עיריית ירושלים. זקן נאשמת בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד, מרמה והפרת אמונים והאזנת סתר שלא כדין. לטענת הפרקליטות, זקן היתה מעורבות בהזמנות הכפולות בפרשת "ראשונטורס", בקבלת כספים מטלנסקי והעברתם ל"קופה הסודית" שניהל אורי מסר וכן בביצוע האזנות סתר לשיחותיו של אולמרט. אחת הראיות המרכזיות בידי התביעה הוא קובץ מחשב שזכה לכינוי "יומני שולה זקן", ובו, כך נטען, תיעוד של העברות כספים בין משה טלנסקי למסר. בחודש שעבר הורשעה זקן בפרשת רשות המיסים ובית משפט השלום בירושלים גזר עליה ארבעה חודשי עבודות שירות. בפרשת "הולילנד" נאשמת זקן גם כן בקבלת שוחד.

אין תמונה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

אורי מסר

שותפו לשעבר של אולמרט ואיש סודו, שעמד לצדו כ-30 שנה וסייע לו גם בדרכו הפוליטית. מסר נחשב לדמות מרכזית בפרשת טלנסקי ובפרשת מרכז ההשקעות. על פי כתב האישום נגד אולמרט, ניהל מסר "קופה סודית" בה נשמרו עבור אולמרט כספים שהתקבלו במזומן מטלנסקי. עוד נטען בכתב האישום, שלמרות הקשר ביניהם, כשהיה אולמרט שר התמ"ת קיבל החלטות בנושאים מהותיים הנוגעים ללקוחותיו של מסר, ולעתים אף שינה לטובתם החלטות שהתקבלו על ידי הגורמים המקצועיים במשרד התמ"ת. למרות ששמו מופיע פעמים רבות בכתב האישום נגד אלמרט וזקן, החליטה הפרקליטות שלא להעמידו לדין "מחוסר ראיות". מסר נחקר גם כן בפרשת "הולילנד" וגם בנושא זה החליטה הפרקליטות שלא להגיש כנגדו כתב אישום.

משה (מוריס) טלנסקי

איש עסקים יהודי-אמריקאי. על פי כתב האישום, העביר טלנסקי לאולמרט כ-600 אלף דולר, חלקם במזומן בתוך מעטפות, ובחלק מהמקרים הועברו הכספים מטלנסקי לזקן. הכספים נועדו לכיסוי חובותיו של אולמרט במערכות הבחירות שניהל לראשות עיריית ירושלים ולמימון פריימריז בליכוד. כספים אחרים הועברו אל אולמרט לאחר שכבר מונה לשר. בתמורה, כך נטען, פעל אולמרט לקידום עסקיו של טלנסקי.

טלנסקי, שכונה ביומנים שניהלה זקן בשם "הכובס", העיד בבית המשפט עוד לפני שהוחלט על הגשת כתב האישום. בעדותו הודה שהעביר כספים רבים לאולמרט, שהעדיף לקבל את הכסף במזומן ולא בצ'ק, ולפחות במקרה אחד הכסף נועד לשדרג את חדר המלון של אולמרט. בחקירה נגדית טען שהיה בלחץ רב בחקירתו במשטרה ואמר דברים רבים מתוך בלבול. הוא הוסיף שאינו זוכר שהעביר כספים למסר.

רייצ'ל ריסבי-רז

משפטה של מתאמת הנסיעות לשעבר של אולמרט מתנהל בנפרד ממשפטם של אולמרט וזקן, והיא הראשונה שהוגש נגדה כתב אישום בפרשות השונות. ריסבי-רז נאשמת בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד ומרמה והפרת אמונים בפרשת "ראשונטורס". היא נאשמת בכך שסייעה לאולמרט ולזקן לגייס כ-92 אלף דולר עודפים שמימנו עשרות טיסות פרטיות של אולמרט ושל בני משפחתו, וכן את שדרוג טיסותיו בתפקידיו הציבוריים. לטענת הפרקליטות, ריסבי-רז טיפלה בקביעת לוחות הזמנים למפגשים ולאירועים, בתיאום פרטים הנוגעים לנסיעותיו של אולמרט מול גורמים בחו"ל ובהצגת דרישות המימון וגביית הכספים עבור הוצאות הטיסה, השהייה בבתי המלון וההסעות. בית המשפט החליט כי משפטה יחל רק לאחר סיום משפטם של אולמרט וזקן.

אין תמונה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

מנחם (מני) מזוז

היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, שבתחילית הקדנציה שלו הורה על סגירת החקירה נגד ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון, הפך חמש שנים לאחר מכן ליועץ הראשון שמחליט על הגשת כתב אישום נגד ראש ממשלה. בראיון שנתן עם סיום כהונתו אמר מזוז כי "על אף אחת מההתנהלויות או ההתנהגויות (של אולמרט) שנבדקו, לא מגיע פרס של תקינות איכות השלטון". מזוז ספג ביקורת על כך שהחלטתו לפתוח בחקירה נגד אולמרט הובילה להתפטרותו של ראש הממשלה אך דחה את הטענה ואמר שאולמרט התפטר בשל לחצים פוליטיים. לאחרונה אוזכר שמו של מזוז כמועמד לכהונה כשופט בבית המשפט העליון.

יהודה ויינשטיין

היועץ המשפטי לממשלה הוא "נוכח-נפקד" במשפט. לפני מינויו לתפקיד היה עו"ד וינשטיין אחד הפרקליטים בצוות ההגנה של אולמרט, והיה האחראי להגנה בפרשת ראשונטורס. עם כניסתו לתפקיד התחייב וינשטיין שלא לטפל בענייניו של ראש הממשלה לשעבר, וזאת בשל ניגוד עניינים. משמעות הדבר היא שלמרות שוינשטיין הוא ראש התביעה במדינת ישראל, הוא אינו מעורבת בקבלת החלטות בתיק.

אין תמונה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

משה לדור

לפרקליט המדינה מעורבות רבה בפרשות אולמרט השונות. כמקובל, לדור היה מעורב בפרטי החקירה ובהחלטות לגבי סגירת חלק מהחקירות מחד, והגשת כתב האישום מאידך. לדור חתום בעצמו על כתב האישום וגם הופיע בפני בית המשפט בעת חקירתו המוקדמת של טלנסקי. בשל מעורבותו של היועץ וינשטיין בצוות הגנתו של אולמרט והעובדה שנמנע ממנו לטפל בתיק, לדור הוא גם זה שקיבל את ההחלטות בנוגע לניהול התיק, יחד עם צוות התובעים במשפט. לדור אמר בעבר כי "לא נכון לומר שהפרקליטות גרמה להתפטרותו של ראש הממשלה. היה נכון לפתוח בחקירה". לאחר פרסום ראיון בעיתון "הארץ" בו אמר כי אולמרט קיבל 75,000 שקלים בהלוואה ואותם לא החזיר, תבע אותו אולמרט תביעת דיבה. לאחר שבשבוע שעבר התנצל לדור על דבריו, משך אולמרט את תביעתו.

צוות התביעה: אלי אברבנאל, אורי קורב ויעל שניידר

אברבנאל, שהחליף את לדור בתור פרקליט מחוז ירושלים, הוא מי שעמד במשך זמן רב בראש צוות התביעה במשפט. אברבנאל ניהל בעבר את משפטו של השר לשעבר איציק מרדכי, ומנגד סבר שאין מקום להגיש כתב אישום נגד הנשיא לשעבר קצב. בינואר השנה מונה אברבנאל למשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים.

בתחילת המשפט הושעה לחופשה - וחזר להיות תובע מרכזי בתיק. אורי קורב(צילום: עומר מירון)

מי שהופיע לצדו של אברבנאל, ונחשב לפרקליט המוביל בתיק, הוא סגן פרקליט המחוז אורי קורב. שבוע לפני פתיחת המשפט הוצא קורב לחופשה לאחר שפורסמו דברים קשים שאמר לסטודנטים שלימד, בהם שחלק גדול מהשופטים "חמורים". לאחר השעייה קצרה חזר קורב לעבודה והיה התובע המרכזי במשפט. במהלך עדותו של אולמרט, כינה אותו ראש הממשלה לשעבר באופן מזלזל "השואל". לצדם מופיעה בתיק גם עו"ד יעל שניידר, שהיא עוזרת ראשית לפרקליט המחוז.

צוות ההגנה: אלי זהר, נבות תל צור, נוית נגב ומיכה פיטמן

את אולמרט מייצגים סוללה של עורכי דין מהבכירים בישראל. בראש צוות ההגנה עומד עו"ד אלי זהר, מומחה בעבירות צווארון לבן, משפט מסחרי ורשלנות רפואית. זהר, שהיה בעבר מועמד לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה, מלווה את אולמרט כבר שנים רבות, ובין השאר ייצג אותו מול ועדת וינוגרד. זהר מלווה את אולמרט עוד משלב החקירות בפרשות השונות נגדו ומייצג את אולמרט גם בפרשת "הולילנד" יחד עם עו"ד רועי בכר. לצידו של זהר הופיע במשפט עו"ד נבות תל צור, אחד מעורכי הדין הפליליים המובילים במדינה שנחשב למומחה בעבירות צווארון לבן. בעבר ייצג תל צור את אריה דרעי והיה לחלק מצוות ההגנה של יעקב וינרוט ושל ג'קי מצא בפרשת רשות המסים. במקומו של וינשטיין הצטרפה לצוות ההגנה עו"ד נוית נגב. נגב, שותפה בכירה במשרד שינמן-נגב, ייצגה בין השאר את נוני מוזס, יצחק תשובה ויעקב נאמן. גם היא היתה חברה בצוות ההגנה של וינרוט. את זקן מייצג מיכה פטמן, שגם ייצג אותה בפרשת רשות המסים. פטמן, תובע בעברו, נחשב לעו"ד בולט בתחום הצווארון הלבן, וייצג, בין השאר, את שמעון שבס לצדו של דב וייסגלס, את אביגדור קהלני, גלעד שרון ומיכל ליברמן.

תכריע את עתידו של ראש הממשלה לשעבר? השופטת ארד(צילום: עומר מירון)

השופטים: מוסיה ארד, יעקב צבן ומשה סובל

בראש הרכב השופטים שיכריע את דינו של ראש הממשלה לשעבר ביום שלישי הקרוב עומדת נשיאת בית המשפט המחוזי בירושלים, מוסיה ארד. ארד מכהנת כשופטת קרוב ל-30 שנה, ומזה 6.5 שנים היא מכהנת כנשיאת בית המשפט. בין השאר היא ישבה בהרכב שהרשיע את אריה דרעי בקבלת שוחד. בשנים האחרונות היא כמעט שאינה יושבת בהרכבים פליליים. לצדה יושבים בהרכב סגן הנשיא יעקב צבן, שמכהן כשופט כ-22 שנה. כיום הוא יושב בהרכב פשעים חמורים, והוא זה שהרשיע את ח"כ לשעבר שלמה בניזרי. צבן אינו נחשב לשופט מחמיר, אבל נחשב לשופט קפדן ויעיל. השופט השלישי בהרכב הוא משה סובל. סובל שירת בצה"ל במקהלת הרבנות הצבאית, ומכהן כשופט תשע שנים.

לפניות לכתב: talk2yaira@walla.co.il

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully