הצנטריפוגות ממשיכות להסתובב

בועז ביסמוט

במסגרת התרגיל "הנביא הגדול 7" שיגרה אתמול אירן עשרות טילי קרקע-קרקע לטווח של עד 1,300 ק"מ, ובכך ביקשה להוכיח עד כמה רחוק היא יכולה להגיע וכי ברשותה "יכולת תגובה". כך בטילים, כך בגרעין. תפקיד הטילים שהציגה אירן - למערב בכלל ולישראל בפרט - הוא לסייע לה להגיע לאותה יכולת גרעינית ארוכת טווח.

ביום ראשון השבוע נכנס לתוקפו האמברגו האירופי על הנפט מאירן. טהרן מנסה לשדר עסקים כרגיל, אך למרות הכחשותיה צימצמה את תפוקת הנפט, מה שפוגע בהכנסות המדינה. שר הנפט האירני, רוסטם קסמי, טוען כי אירן מצאה לקוחות חלופיים, אבל אחרי מדינות אירופה החליטו גם הודו, דרום קוריאה ויפן לצמצם ב-20% לערך את רכישות הנפט ממנה. דיפלומטים מערביים מדווחים בחודשים האחרונים לבירותיהם על כלכלה אירנית חולה, וזה רק עומד להחריף.

"לפוטין אין כל אינטרס לפתור את הסוגיה האירנית"

ואולם לכלכלה החולה באירן אין השפעה על פעילות הצנטריפוגות בנתאנז ובפורדו. שם לא שובתים, גם לא במהלך שיחות הגרעין. אותן שיחות בינתיים רק מוסיפות לכל המשתתפים חותמות בדרכונים: ז'נבה, וינה, איסטנבול, בגדד ומוסקבה היו התחנות בשלוש השנים האחרונות. הרבה נסיעות ומפגשים - אבל "ללא כל תוצאות", כפי שדיווח השבוע השבועון הצרפתי "ל'אקספרס."

"לוולדימיר פוטין אין כל אינטרס לפתור את הסוגיה האירנית," צוטט דיפלומט צרפתי המשתתף בשיחות. ואולי בגלל זה אחרי שיחות מוסקבה העולם הפסיק לשקר לנו, ובעיקר לעצמו, בכל מה שקשור לסיכויי השיחות. "השיחות פרודוקטיביות", סיפרו לנו אחרי איסטנבול (מארס) ובגדד (מאי). "כישלון", כבר אמרו לנו אחרי מוסקבה.

דיוויד איגנטיוס, הפובליציסט הבכיר של ה"וושינגטון פוסט", סבור כי בהמשך למפגש היום באיסטנבול יתפוצצו השיחות. הפער בין הצדדים גדול מדי. אירן לא מתכוונת לוותר על העשרת אורניום, היא גם לא מסכימה להוציא את האורניום המועשר משטחה או לסגור את המתקן בפורדו.

חברי פרלמנט אירנים קראו לממשלה שלהם השבוע להקשיח את הטון כלפי המערב, להעניש את ארה"ב וידידותיה ולפרוש מהאמנה לאי הפצת נשק גרעיני, ובכך להפסיק את שיתוף הפעולה עם פקחי סבא"א. כל זה, כותב איגנטיוס, יכול רק לזרז תגובה צבאית אמריקנית. אתמול נמסר כי כוחות ארה"ב במפרץ אכן תוגברו. ובגלל זה, בין השאר, ראינו אתמול עשרות טילים אירנים באוויר. מה שלא ראינו ולא פחות מסוכן - אלה הצנטריפוגות המסתובבות. כי בעודנו עסוקים בעניינינו הפנימיים, זה מה שקורה שם בינתיים, באירן.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully