וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

היום: ועדת הפנים תאשר הקמת מערך כבאות ארצי

פנחס וולף

27.6.2012 / 8:03

שבוע לאחר הגשת דו"ח המבקר על השריפה בכרמל, ועדת הפנים של הכנסת צפויה לאשר את "חוק הכבאות", המסדיר את סמכויות הכבאים. "הכי חשוב שהרפורמה תהיה מגובה בתקציב"

שבוע לאחר הגשת דו"ח מבקר המדינה על אסון הכרמל, ועדת הפנים צפויה לאשר היום (רביעי) את הצעת החוק להקמת רשות ארצית לכבאות והצלה במשרד לביטחון הפנים, בהכנה לקריאה שנייה ושלישית, לקראת הביטול הצפוי של איגודי הערים לכבאות. הצעת החוק, המונה 132 סעיפים, מסדירה את עבודת נציב שירותי הכבאות הארצית, בכך שהיא מגדירה באופן ברור את אחריותו ואת אחריות הכבאים והמתנדבים. המטרה המרכזית של החוק היא ליצור רשות כבאות פיקודית והיררכית, להבדיל מהדרך בה שירותי הכבאות התנהלו עד כה. על מנת להמחיש הבדל זה, הוחלפה בחוק המילה "נהלים" ל"פקודות".

הרשות הארצית לכבאות והצלה תרכז את כל יחידות הכבאות העירוניות הקיימות היום, ותהיה כפופה למשרד לביטחון הפנים. בזכות הקמת הרשות, יוענקו לכבאים סמכויות רחבות יותר, כמו האפשרות להשתמש ברכוש פרטי בעת חירום, ולמנות מפקחי בטיחות אש, שיהיו רשאים לפקח ולאכוף כללי בטיחות באש על גופים פרטיים. הצעת החוק קובעת עוד, כי לרשות הכבאות תהיה הסמכות להוציא צו הפסקה מנהלי למקום שיוגדר כמסוכן.

"אם לא נשוכנע שיש תקציב לכבאיות לא ניתן לזה יד"

בנוסף, החוק כולל גם פרק ענישה מיוחד: מי שיפריע לצוות כיבוי לפעול, או מי שינסה להשפיע על חוקרי דליקות, יהיה צפוי לשנת מאסר בפועל. עוד נאמר בחוק כי מי שלא יתקין אמצעי ביטול אש והצלה בנכס שברשותו, יהיה צפוי לחצי שנת מאסר, או לקנס.

בשיחה עם וואלה! חדשות לפני הדיון, אמר יו"ר הוועדה, ח"כ אמנון כהן (ש"ס), כי יבקש לראות בדיון כיצד המשרד לביטחון הפנים ונציבות הכבאות נערכים. "ישנן סוגיות פתוחות לדיון, כמו אחריות השלטון מקומי, ההסכם הקיבוצי של העובדים ואחריות מנהל מקרקעי ישראל על שריפות בשטחו. אך הכי חשוב שהרפורמה תהיה מגובה בתקציב. מחר נבחן אם אכן ישנה היערכות לשנים הקרובות. אם לא נשוכנע שיש תקציב לכבאיות, לא ניתן לזה יד".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully