פוטנציאל העלייה מהמערב

איזי ליבלר

ועידת הסוכנות היהודית בירושלים, שתתקיים השבוע, היא הזדמנות לעסוק בסוגיה המכרעת - עלייה. למרות השחיקה במעמדן של כל הקהילות היהודיות בתפוצות (מלבד בצפון אמריקה ובאוסטרליה), לא צפוי להגיע לישראל זרם מסיבי של יהודים בעתיד הנראה לעין. אך אף על פי כן, קיימת כיום אווירה אשר עשויה להניע גל עלייה המבוסס על בחירה או בעקבות גידול מתמשך באנטישמיות, במיוחד ברחבי אירופה.

בניגוד לעבר, אז עלייה מארצות המערב התקשרה להסכמה לירידה ברמת החיים, כיום הגירה לישראל עשויה לספק יתרונות כלכליים. כל עוד הכלכלה הישראלית לא תהפוך את פניה, יש הזדמנויות רבות לקידום כלכלי בישראל, יותר מאשר ברוב מדינות המערב הנתונות כעת במיתונים כואבים.

במהלך ימי הביניים, ה"יהודים השטניים" הואשמו כאחראיים למגפות, לבארות מורעלות ולכל אסון טבע. במאה ה-20 היהודים הואשמו בהונאת האנושות ובאחריות לקפיטליזם ולקומוניזם כאחד. כיום מתוארת מדינת היהודים כאיום על היציבות הגלובלית ועל השלום. במשך תקופה קצרה, שהגיעה מייד לאחר השואה, שבה נחשפו זוועות האנטישמיות משולחת הרסן, האנטישמים נחשבו לזן נכחד. אך כיום השנאה הוותיקה בעולם מופיעה שוב. היפוך היוצרות בנוגע לאחריות לשואה הפך לפקודת היום, והדבר מנוצל נגד יהודים או ישראלים המואשמים כי הם מתנהגים כמו נאצים. רוברט ויסטריך, מומחה עולמי לאנטישמיות, מאמין שהאנטישמיות האירופית גרועה כיום, במובנים מסוימים, מזו של שנות ה-30, אז לכל הפחות היו כמה קבוצות ליברליות ושמאלניות אשר הגנו על היהודים.

טוב לדעת (מקודם)

הדגמה חינם: הפלטפוס מתיישר כבר מהצעד הראשון

לכתבה המלאה
קיימת כיום אווירה אשר עשויה להניע גל עלייה המבוסס על בחירה או בעקבות גידול מתמשך באנטישמיות, במיוחד ברחבי אירופה (צילום: AP)

כפי שקרה במהלך חלק גדול מההיסטוריה היהודית - ובתקופה שלפני השואה - יהודים רבים החיים בסביבה עוינת טומנים את ראשם בחול וחיים במצב של הכחשה. אך יהודים אירופאים כבר הסיקו כי אין עתיד ארוך טווח לחיים היהודיים באירופה, והם מעודדים את ילדיהם להתיישב בישראל. בצפון אמריקה ובאוסטרליה, שם האנטישמיות פחות גלויה לעין, גורמים אחרים מעודדים עלייה. ההמשכיות היהודית הפכה לבעיה חמורה ושיעורי נישואי התערובת וההתבוללות עלו באופן ניכר בעשורים האחרונים. תופעה זו החלה לפלוש אפילו לקהילה האורתודוקסית.

חינוך יהודי, שהוא תנאי מוקדם להמשכיות, הולך והופך ליקר מדי. רק בישראל זוכים ילדים יהודים באופן אוטומטי לחינוך יהודי - דתי או חילוני - במימון המדינה, וזאת בתוספת לחינוך הכללי שלהם. זה לבדו עלול להיות תמריץ מרכזי לעלייה.

השילוב של כל הגורמים האלה עשוי להביא לעלייה מוגברת מחברות מערביות, אפילו מאלה אשר אינן נגועות באנטישמיות.

באשר לטרדות הביטחון, ישראל אינה המקום הבטוח בעולם, אך הטרור והאיום הגרעיני הם נושאים גלובליים, ואינם מוגבלים למדינה היהודית. באופן אירוני, דווקא בתקופה שבה הסיכוי לעלייה איכותית מהמערב גבוה מבעבר, מוסדות העלייה של המדינה דוממים. עצוב לגלות שהסוכנות היהודית הסירה את העלייה מראש סדר העדיפויות שלה, והיא מתרכזת במטרה מעורפלת של "חיזוק הזהות היהודית". עלייה מהמערב תהיה ברכה לישראל. על הממשלה להעמיד עלייה שכזו כמטרה מרכזית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully