וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ישראל: החלטת מנהיגי ערב - ניצחון התבונה

22.10.2000 / 16:24

המנהיגים שהתכנסו בקהיר נכנעו ללחצים המצריים וקיבלו את נוסח ההחלטה המתון יותר; משתתפי הפסגה גינו את האלימות שנקטה ישראל כלפי הפלסטינים אך לא הוחלט לנקוט בצעדים מעשיים נגדה; טוניסיה החליטה לסגור את נציגותה בתל אביב; בכיר פלסטיני: ערפאת מאוכזב מתוצאות הפסגה

מאת שי שריג

פסגת מנהיגי העולם הערבי בקהיר הסתיימה הבוקר בהצהרה שכללה מילים קשות על ישראל. כל 26 המנהיגים הפנו אצבע מאשימה לישראל כאחראית לפריצת המהומות וגינו את האלימות והדיכוי שהופעלו כלפי הפלסטינים. עם זאת, ההצהרה לא לוותה בהחלטות מעשיות. החלטות הוועידה חמורות פחות מהצפוי, וזאת תודות למאמציהם של נשיא מצרים, חוסני מובארק, והמלך הירדני, עבדאללה. ישראל יכולה להיות מרוצה מסיום הפסגה, אך בהודעה רשמית גינתה את "שפת האיומים" כלפיה בהצהרת מדינות ערב.

ההצהרה קוראת להקמת בית דין לאומי שישפוט את ישראל באשמת טבח. מדינות ערב קוראות לאו"ם לשלוח כוח בינלאומי לשטחים כדי להגן הפלסטינים מפני ישראל, ולהקים ועדת חקירה בין לאומית לאירועי השבועות האחרונים. המנהיגים קראו למדינות, להן אין הסכם שלום עם ישראל, להוריד את דרג היחסים עמה או לנתקם לחלוטין. בהצהרה נקבע, כי אם יחליטו מדינות ערב להפסיק את הקשרים עם ישראל, הרי שהאחריות לכך תיפול על ישראל.

בהצהרה נאמר כי לא יכול להתקיים שלום בין ישראל למדינות הערביות, ללא נסיגה ישראלית מלאה מכל השטחים שנכבשו ב-67', כולל מזרח ירושלים. המנהיגים קראו למדינות העולם שלא להעביר את שגרירותיהם לירושלים, ולפתוח את הכור הגרעיני בדימונה לפיקוח בינלאומי.

כמו כן קראו המדינות לישראל ליישם את החלטות 338 ו-242 של מועצת האו"ם וכן להסכים לשיבת הפליטים הפלסטינים לבתיהם. תנאי נוסף לשלום הוא העברת ירושלים, "בירת האומה הפלסטינית", לידי הרשות. עוד נדרשה ישראל לסגת מאזור חוות שבעא בלבנון ולשחרר את האסירים הלבנונים המוחזקים בידיה. בנוסף הוחלט כי יש לפרז את המזרח התיכון מנשק לא קונבנציונלי, כתנאי לביטחון איזורי.

"ישראל דוחה את שפת האיומים"

לשכת ראש הממשלה פירסמה הודעה רשמית בה נאמר, כי ישראל דוחה מכל וכל את שפת האיומים שנקטה הפסגה הערבית כלפיה ומגנה את הקריאה להמשך האלימות נגדה. ישראל קוראת לפלסטינים לכבד את התחייבויותיהם להפסיק את האלימות וההסתה ולהשליט לאלתר רגיעה וסדר בטרם תהיה הסלמה נוספת.

"ישראל ממשיכה לחתור לשלום, תוך הגנה על האינטרסים הביטחוניים והחיוניים שלה והיא תוסיף לפעול להשלמה ולפיוס בינה לבין העולם הערבי, אך לא בכל מחיר ולא תחת לחץ של אלימות", נאמר בהודעה.

ראש הממשלה שיבח את הנשיא מובארק ואמר, כי הנשיא עשה מאמץ ניכר לשמור על גישה מאוזנת, הקוראת לשלום ולאיפוק של עמדות הקיצוניים בפסגה. לדברי ברק, ניהל מובארק את הפסגה בגישה אחראית ושקולה, הרואה בשלום אזורי ובהסכם ישראלי פלסטיני יעד מרכזי לכל מדינות האזור.

ראש מטה ההסברה הישראלי, נחמן שי, אמר כי הודעת הסיכום של פסגת קהיר היא ניצחון התבונה בעולם הערבי. שי שיבח את מצרים וירדן, על החלטתן האסטרטגית להמשיך בקשרי השלום עם ישראל.

טוניסיה החליטה לסגור לאלתר את נציגות ישראל במדינתה ואת נציגותה בתל אביב. בתגובה פירסם משרד החוץ הודעה לפיה ישראל מצטערת על החלטת טוניסיה לנתק עימה את הקשרים הדיפלומטיים וסבורה כי יש בכך פגיעה במאמץ החיוני להשגת שלום באזור. שר החוץ של קטאר הודיע היום כי ארצו שוקלת גם היא לסגור את הנציגות המסחרית הישראלית בבירתה דוחא.

החמאס: האלימות תימשך

בכיר פלסטיני, שביקש להישאר בעילום שם, מגלה כי ערפאת מאוכזב מתוצאות פיסגת קהיר. בראיון לסוכנות הידיעות הצרפתית אמר הבכיר, כי "ערפאת חש אכזבה מתוצאות הפיסגה, בעיקר משום שלא נתקבלה החלטה להושיט סיוע כלכלי מיידי לעם הפלסטיני". הבכיר הוסיף כי ערפאת אינו מרוצה מהמנגנון שנקבע בפיסגה לסיוע כלכלי לעם הפלסטיני. "שרי הכלכלה הערביים יתכנסו רק בעוד חודש כדי לדון בהחלטה להקים קרנות לסיוע כלכלי לפלסטינים, ואילו אנחנו זקוקים לכסף מיידי", ציין הבכיר והדגיש, כי ערפאת מאוכזב לא רק במישור הכלכלי, אלא גם במישור המדיני "מההחלטות שנתקבלו נגד ישראל".

תנועת החמאס וארגון הג'יהד האיסלאמי מסרו, כי הם מאוכזבים מתוצאות הפסגה הערבית, על שלא הוחלט בה לנקוט בצעדים נגד פעולותיה של ישראל נגד הפלסטינים וכן שלא הוחלט לנתק עימה את היחסים הדיפלומטיים. לדברי ראשי הארגונים, האלימות בשטחים תימשך, כי רק כך ניתן יהיה לשחרר את הפלסטינים מידי הכיבוש הישראלי.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully