וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תוכנית פאוול: ערפאת - נשיא ללא סמכויות

16.7.2002 / 0:03

השבועון האמריקאי "ניוזוויק": מזכיר המדינה ינסה לקדם התוכנית בפגישת "הרביעיה" עם מנהיגים ערבים; לערפאת תוצג התוכנית כ"עובדה מוגמרת"; מכשול אפשרי: מציאת מנהיג פלסטיני אחר

מזכיר המדינה של ארה"ב, קולין פאוול, מנסה לקדם יוזמה, לפיה יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, ישמש כנשיא המדינה הפלסטינית. לשבועון האמריקאי "ניוזוויק" נמסר כי תוכנית פאוול גורסת שלערפאת לא יהיו סמכויות מדיניות ממשיות. עם זאת, הוא יאשר כנשיא את מינוי ראש הממשלה, שייבחר על ידי הפרלמנט הפלסטיני. לפי הדיווח, פאוול ינסה לקדם את היוזמה בפגישות נציגי "הקוורטט" (הרביעיה - ארה"ב, רוסיה, האו"ם והאיחוד האירופי) - עם מנהיגים ערבים, היום בניו יורק.

היוזמה באה על רקע חשש בוושינגטון לפיו ערפאת יציג את מועמדותו לבחירות ברשות וינצח בהן בקלות. תחת זאת, מקווים בארה"ב שיסכים לתמורה שיקבל עבור נטרולו מעמדת הכוח: הקמת מדינה פלסטינית - מוקדם מהצפוי. אנשי מחלקת המדינה האמריקאית מבקשים להשיג הסכמה לתוכנית מצד הרביעיה, מזכ"ל האו"ם קופי ענאן ובנות הברית הערביות - ערב הסעודית, מצרים וירדן. באשר לערפאת, אמר מקורב לפאוול, כי הוא מקווה שהתוכנית תוצג לערפאת כ"עובדה מוגמרת".

התוכנית שגיבש פאוול כוללת כתיבת חוקה פלסטינית, שתנוסח על ידי פרקליטים פלסטינים-אמריקאים ובחסות ערב הסעודית. החוקה תקבע כי לאחר בחירת חברי הפרלמנט הפלסטיני ייבחר מתוכם ראש ממשלה. מינויו יועבר לאחר מכן לנשיא ערפאת לאישור רשמי.

לתוכניתו של פאוול צפויים מספר מכשולים: ראשית, לא ברור אם יימצא הבכיר הפלסטיני שיוכל להחליף את ערפאת כמנהיג הפלסטינים; שנית, ייתכן שמדינות ערב והפלסטינים יתבעו נסיגת צה"ל מהשטחים הפלסטיניים קודם ליישום התוכנית - דבר שעשוי להיתקל בהתנגדותו של ראש הממשלה, אריאל שרון, שהתנה את הנסיגה בקיום בחירות ברשות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully