וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אולברייט מגיעה לביקור היסטורי בצפון קוריאה

22.10.2000 / 15:31

זהו הביקור הראשון של בכיר אמריקאי במדינה הקומוניסטית; תנסה לנצל את המומנטום החיובי ששורר באיזור מאז הפסגה בין הקוריאות ביוני השנה ולגרום לצמצום תוכנית החימוש הגרעינית במדינה

מזכירת המדינה האמריקאית, מדלן אולברייט, לוקחת השבוע פסק זמן מצרות המזרח התיכון, ותגיע השבוע לביקור היסטורי בן יומיים בצפון קוריאה. זהו הביקור הראשון של פקיד אמריקאי בדרגה כה גבוהה במדינה הקומוניסטית.

במהלך הביקור תיפגש אולברייט עם הנשיא, קים ג'ונג איל, ותנסה לארגן ביקור ראשון של נשיא ארה"ב, ביל קלינטון, עוד לפני עזיבתו את הבית הלבן, בתחילת השנה הבאה.

עד לפני כשנה עוד היה נראה הביקור הזה דמיוני לחלוטין. אולם לפני מספר חודשים נטרפו הקלפים באיזור, כשנשיא דרום קוריאה, קים דה ג'ונג, הגיע לביקור בבירת הצפון, פיונגיאנג. על הביקור הזה ומאמציו להפשרת היחסים בין המדינות השכנות זכה דה ג'ונג בפרס נובל לשלום.

בשבוע שעבר אף הודיעו בריטניה וגרמניה על כוונתן לכונן יחסים דיפלומטים עם צפון קוריאה. אולברייט תנסה לנצל את המומנטום החיובי באיזור על מנת לגרום לצמצום תוכנית החימוש הגרעינית של צפון קוריאה ולהגבלת מכירת נשק גרעיני למדינות קיצוניות ולאירגוני טרור.

האופטימיות במשלחת האמריקאית גדולה ומושפעת מביקור ראשון מסוגו בחודש שעבר של פקיד צפון קוריאני בכיר בוושינגטון. ניצנים נוספים של פתיחות ניתן לראות באישור חסר התקדים שנתנה המדינה הקומוניסטית לעיתונאים מכל העולם לסיקור האירוע.

אולם מומחים הזהירו את אולברייט מכך שלמרות הכל, עדיין ישנם פערים גדולים בין הצדדים, שאינם ניתנים לגישור בין לילה. מטרתה העיקרית תהא לחזק ולבסס את סימני הפתיחות ולנסות להפוך אותם לעובדות בשטח.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully