וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סיכום מתון לפסגה הערבית

22.10.2000 / 11:50

מנהיגי ערב נכנעו ללחצים המצריים וקיבלו את הצעת הסיכום המתונה יותר; נמנעו מקריאה לניתוק היחסים בין מצרים וירדן לישראל אך קראו לניתוק היחסים בין ישראל למדינות ערביות אחרות; קריאה להקמת בית דין בינלאומי שישפוט "פושעי מלחמה ישראליים"

מאת שי שריג

פיסגת מנהיגי העולם הערבי בקהיר הסתיימה במסר ברור: השלום הוא אסטרטגיה, מלחמה תתקיים בדרכים מדיניות. רק נשיא סוריה, בשאר אסד, רמז כי קיימות "אופציות אחרות". כל 26 המנהיגים הפנו אצבע מאשימה לישראל כאחראית לפריצת המהומות וגינו את האלימות והדיכוי שהופעלו כלפי הפלסטינים.

החלטות הוועידה חמורות פחות מהצפוי, אולם כמה מהן יפגעו בישראל. רק מאמציהם של נשיא מצרים, חוסני מובארק, והמלך הירדני, עבדאללה, מנעו החלטות חמורות יותר.

מקורות יודעי דבר בבירה המצרית מסכמים את ההחלטות שהתגבשו עד כה: מדינות ערב הדגישו את מחויבותן להתנגד בתקיפות לניסיונות ישראל לחדור אל תוך העולם הערבי, בכל צורה שהיא. מנהיגי ערב קראו לאו"ם לכונן כוח הגנה בינלאומי בשטחים שייספק הגנה לבני העם הפלסטיני מפני ישראל. עוד נקבע על ניתוק הקשרים בין מדינות ערב שאין להם הסכם שלום עם ישראל לבין ישראל, הוחלט גם על אי-כינון קשרים חדשים.

הודעת הסיכום כללה סעיף הקורא להפסקת המסלול הרב צדדי בתהליך השלום, אם לא ייושבו לאלתר הבעיות העומדות על הפרק לנוכח מדיניות ישראל. בסעיף אחר מאיימות מדינות ערב לנתק את הקשרים הדיפלומטיים עם כל מדינה שתעביר את שגרירותה לירושלים. כמו כן, קוראות מדינות ערב להקים בית דין בינלאומי שישפוט את "פושעי המלחמה" הישראלים במעשיהם נגד הפלסטינים. הערבים ידרשו מהאו"ם להעניק הגנה וביטחון לעם הפלסטיני ולמימוש זכויותיו על אדמתו ולכונן ועדה בינלאומית שתקבע מי הגורם שהביא לפרוץ המהומות בשבועיים האחרונים.

קרן פיצויים בשווי מיליארד דולר

כחלק מהצעדים לתמיכה בעם הפלסטיני "הזכאי לפיצוי על הנזקים ברוח ובנפש שנגרמו לו", הוחלט להקים שתי קרנות לגיוס תרומות בשווי של מיליארד דולרים. זאת גם לאור הסגר שמטילה ישראל על שטחי הרשות. שרי הכלכלה של מדינות ערב ייתכנס בקרוב כדי לדון בדרכים לסיוע כלכלי לעם הפלסטיני. מצרים וירדן התבקשו להימנע מחתימת חוזים נוספים עם ישראל, כל עוד היא לא תשנה את מדיניותה כלפי הפלסטינים. הפסגה הערבית קבעה כי על מנהיגי מדינות ערב לקיים כינוסים תקופתיים כדי לדון באתגרים הניצבים בפני האומה הערבית. כנס נוסף יערך בחודש מרץ ברבת עמון שבירדן.


מנהיגי העולם הערבי הזהירו את ישראל לבל תמשיך בצעדים שיפגעו באיזור ובעולם. נכונות הערבים לשלום, נקבע בפסגה, מחייב את ישראל. עליה להשמה להחלטות 338 ו-242 של מועצת האו"ם וכן להסכים לשיבת הפליטים הפלסטינים לבתיהם. השלום יהיה על בסיס של אדמות תמורת שלום. תנאי נוסף הוא העברת ירושלים, "בירת האומה הפלסטינית", לידי הרשות. כמו כן דרשו המנהיגים מישראל לסגת מאיזור חוות שבעא בלבנון ולשחרר את האסירים הלבנונים המוחזקים בידיה. בנוסף הוחלט כי יש לפרז את המזרח התיכון מנשק לא קונבנציונלי, כתנאי לביטחון איזורי.

תוצאות הפיסגה - "ניצחון החוכמה"


ישראל כינתה את החלטות הפיסגה הערבית "ניצחון החוכמה", זאת בשל החלטת המדינות הנמצאות ביחסי שלום עם ישראל, שלא לנתק עמה את היחסים הדיפלומטיים בגין התפרצות המהומות.

"זה עדיין מוקדם מדי להגיב. אני יכול לומר באופן כללי, כי תוצאות הפיסגה נראות כניצחון של החוכמה בעולם הערבי. אותן מדינות, במיוחד מצרים וירדן, אשר החליטו שלא לנתק את יחסיהן הדיפלומטיים עם ישראל, החליטו מבחינה אסטרטגית להמשיך עם השלום", אמר הממונה על ההסברה, נחמן שי, בראיון לסי.אן.אן.

שי הוסיף כי תוצאות הפיסגה מאותתות למעשה ליו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, לפעול להפסקת האלימות בשטחים.

"זהו מסר לפיו אלימות לא תוביל אותו לשום מקום", אמר שי. הוא הוסיף כי טוב היה לו הפיסגה היתה קוראת לפלסטינים "לחדול מפעולות האיבה ולחזור למשא ומתן עם ישראל".

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully