וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ח"כים ערבים: הרכב הוועדה שתבדוק העימות בין ערביי ישראל למשטרה תמוה

22.10.2000 / 10:25

ההחלטה על הקמתה תובא היום בפני הממשלה; טיבי: רק ועדת חקירה ממלכתית תהיה סימן לרצון להגיע לאמת; ואילו מפכ"ל המשטרה מברך:הוועדה תמצא מי הסית, מי הוציא ילדים לרחוב ואיפה היתה המנהיגות הערבית

ראש הממשלה, אהוד ברק, יביא היום לאישור הממשלה החלטה להקמת ועדת בירור ציבורית לבדיקת ההתנגשויות האלימות שארעו בשבועות האחרונים בין כוחות הביטחון לקבוצות אזרחים יהודים וערבים.

מלשכת ראש הממשלה נמסר, כי הוועדה תתבקש לברר את פרטי האירועים והגורמים שהביאו לתקריות, ולשם כך תוסמך בצו משפטי מיוחד.

בראש הוועדה יעמוד השוםט (בדימוס) שלום ברנר, ומקום מושבה יהיה בחיפה. חברים נוספים שיהיו בוועדה: נשיא בית משפט השלום בנצרת, השפוט חליל עבוד, רב-אלוף (מיל') דן שומרון, פרופסור אהרון שפרינצק, מומחה לקונפליקטים חברתיים, טרור ואלימות פוליטית, ופרופסור גבריאלה שליו מהפקולטה העיסברית למשפטים באוניברסיטת ירושלים.

הוועדה תתבקש להגיש את מסקנותיה בהקדם האפשרי. במערכת הפוליטית מעריכים כי היא תמתח ביקורת על המשטרה בשל האופן בו טיפלה באירועים, בהם היו מעורבים ערבים-ישראלים.

וילק לשוטרים: אל תתרגשו מהפוליטקאים

ח"כים ערבים תקפו היום את הכוונה להקים וועדת חקירה לבדיקת העימותים. ראש סיעת חד"ש, מוחמד ברכה, טען שהרכב הוועדה תמוה והיא חסרת כל מנדט ממשי. ח"כ אחמד טיבי אמר שרק ועדת חקירה ממלכתית תהיה סימן לרצון להגיע לחקר האמת.

ואילו מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יהודה וילק, ברך על ההחלטה. לדבריו יש חשיבות לבדוק את ההתנגשויות בין כוחות הבטחון לערביי ישראל. "הועדה תצטרך למצוא מי הסיתו את הציבור הערבי, מי הוציאו ילדים לרחובות כדי להפגין וכיצד המנהיגות המקומית של ערבי ישראל קרסה במהלך המהומות", אמר. הוא ייעץ לשוטריו שלא להתרגש מפוליטיקאים "שנוהגים להטיח האשמות לעיתים קרובות".

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully