וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בהתאחדות הסטודנטים חוששים מהתנגשויות בין ערבים ליהודים בקמפוסים

22.10.2000 / 1:07

מחר ייפגשו ראשי ציבור הסטודנטים עם השר מתן וילנאי ומנכ"ל משרד ראש הממשלה במטרה למנוע התנגשויות פוליטיות; יו"ר ההתאחדות: "אני מודאג"; עד כה לא נענו נציגי הסטודנטים הערבים

מאת: הלית לוי

השר מתן וילנאי ומנכ"ל משרד ראש הממשלה, יוסי קוצ'יק, ייפגשו בשעות הבוקר עם ראשי אגודת הסטודנטים, במטרה למנוע התנגשויות בין סטודנטים ערבים ויהודים עם פתיחת שנת הלימודים האקדמית, בשבוע הבא.

בשבועות האחרונים מארגנת התאחדות הסטודנטים אירועים בעקבות המצב, תחת הכותרת 'אחדות בעם'. לשם כך, הוקם אוהל בכיכר רבין בתל אביב, אליו הגיעו אנשי ציבור שונים. תחת אותה כותרת חילקו פעילי ההתאחדות, ביום רביעי השבוע, דגלי ישראל בצמתים ברחבי הארץ. אולם, את 'דגל האחדות' מניף כרגע צד אחד של ההתאחדות, הצד היהודי. ציבור הסטודנטים הערבי אינו לוקח חלק רשמי בפעולות ההתאחדות, ולמעשה לא קיים שיתוף פעולה בין נציגי הציבור הערבי לראשי ההתאחדות. יתר על כן, בשבוע שעבר הוציאו נציגי הסטודנטים הערבים הודעה לעיתונות ובה הביעו תמיכה בהפגנות ערבי ישראל והפלסטינים.

מנהלי האוניברסיטאות התבקשו לנקוט זהירות; האבטחה בקמפוסים תוגברה

שבוע ימים לפני פתיחת שנת הלימודים באוניברסיטאות קיים חשש כי הקמפוסים יהפכו למקום אלים, אליו יתנקזו לא מעט כעסים ומחלוקות פוליטיות, שיביאו לעימותים עד כדי אלימים בין הסטודנטים הערבים לישראלים.

בהתאחדות מודעים לבעיה וכבר החלו לנקות משנה זהירות. לפגישה מחר, צפויים להגיע נציגים מכלל מגזר הסטודנטים. אחת הסיבות לקיומה, היא הניסיון ללמוד לקח מההפגנות האחרונות שערכו הסטודנטים הערבים, במאי השנה. אז נערכו ההפגנות על רקע תהליך השלום ובכל זאת הגיעו לכדי אלימות. החשש הוא שלאור המצב היום, הפגנות כאלו יהפכו לסיכון של ממש.

יו"ר ההתאחדות, גיא קלנר, מסביר את פשר הנתק: "ניסנו ליצור קשר. הזמנו אותם לאוהל ולעוד פעילויות אבל הם לא הגיעו. תחילה הם ביקשו מאתנו להצהיר כי אנחנו מגנים את הפעולות של כוחות הביטחון, אבל זה כמובן לא היה, ומאז כל ניסיון ליצור מפגש משותף התמסס".

לדברי פעיל מרכזי במועצת הסטודנטים הערבים, רג'א זעתרא, טרם התקבלה החלטה רשמית האם לקחת חלק בפעילות ההתאחדות, בין היתר בשל טענות כלפי פעילותה החד צדדית. " התאחדות הסטודנטים צריכים להחליט אם הם התאחדות יהודית לאומנית או של כלל הסטודנטים, הרבה מהפעולות שלהן הן עבורנו כפרובוקציה".

קלנר מוטרד: "אני מודאג, אני מפחד ממה שיהיה, לא רק מהסטודנטים הערבים אלא גם מהיהודים שירצו לבצע פרובקציה". לדבריו צפויות האוניברסיטאות לתגבר את כוחות הביטחון ברחבי הקמפוסים. במקביל נעשית פניה לכל הקבוצות הפוליטיות בקמפוסים להרגיע את הסטודנטים לקראת פתיחת השנה. קלנר: "שמענו על לא מעט כוונות לעשות פרובקציה". בעקבות זאת , מספר קלנר, "פנינו למנהלי האוניברסיטאות בבקשה שינקטו פעולות מניעה בשבוע הראשון של הלימודים, ואני מנסה לארגן גם הצהרה משותפת של כל ארגוני הסטודנטים, יש לנו עוד כמה ימים ואנחנו נעבוד על זה".

זעתרא, לגבי הפעילות הצפויה בקמפוסים אומר : "בכמה ימים הראשונים יהיה שקט, אחרי זה אנחנו מארגנים פעולות מחאה". לדבריו הם כן ינסו להרגיע את הפעילים אולם, "אם תהיה הפגנה וינסו לחבל בה אנחנו לא נשב בחיבוק ידיים".

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully