אישה נהרגה בתאונה, ונדרשה לשלם על "שטיפת הכביש"

משפחתה של מוריה ורצברגר, שנהרגה במרץ בתאונה בצפון, הזדעזעה לקבל מכתב הממוען לאמם משירותי הכיבוי עם דרישת התשלום יוצאת הדופן. בתה: "לא ידעתי אם לצחוק או לבכות"

יהושע בריינר
ערן גילווארג

(צילום: ערן גילווארג, עריכה: יאיר דניאל; קריינות: אביב אברמוביץ')

עוד בוואלה!

"קשה להסביר במילים את איכות התמונה. זה מסך מושלם לגיימרים"

לכתבה המלאה

חוסר רגישות ממדרגה ראשונה: משפחתה של אישה מהצפון שנהרגה בתאונת דרכים חויבה לשלם כ-500 שקלים למכבי אש בגין "שטיפת הכביש" במקום שבו נהרגה. אם לא די בכך, המכתב עצמו היה ממוען להרוגה, שם התבקשה לשלם עבור שירותי הכבאות ביחד עם נהגת הרכב שהתנגשה במכוניתה חזיתית. "אימא שלנו עוד צריכה לשלם על הדם ששפכו לה בכביש?", שואלים בני משפחתה.

התאונה אירעה במרץ האחרון, כאשר נהגת רכב מסוג טויוטה עברה פס הפרדה רצוף סמוך לקיבוץ גשר הזיו והתנגשה חזיתית ברכב בו נסעה מוריה ורצברגר, בת 57 ממושב לימן שבצפון, ששבה לביתה מנהריה. ורצברגר נהרגה במקום. בעוד משפחתה עדיין מתקשה להתאושש מהטרגדיה שפקדה אותה, אתמול הם קיבלו מכתב הממוען לאמם חתום על ידי שירות כבאות והצלה של איגוד ערים איזור הגליל המערבי.

המכתב שהתקבל (צילום: ערן גילווארג)

"הנך חייב את הסכום הנ"ל בעד שירותי כבאות והצלה בשל שטיפת כביש לאחר תאונת דרכים, שירות גלגלון עזרה ראשונה, נסיעה במכונית שירות כיבוי, מים משאבה ועבודת כבאי", נכתב במכתב. על פי המכתב, סך כל השירות של אנשי הכבאות באירוע מגיע לסכום של 957.47 שקלים, אולם על פי המכתב, הסכום יחולק בין ההרוגה לבין נהגת הרכב.

"כשקראתי את המכתב לא ידעתי אם לצחוק או לבכות, אז בהתחלה באמת צחקתי ואחר כך הגיע הכעס והעצבים", מספרת אלומה ורצברגר, בתה של מוריה. "הכבאים הרי הגיעו לזירת התאונה וראו שמפנים משם גופה. איפה הסנכרון בין המערכות השונות במדינה? לא היו פה הרבה ספקות. אימא שלי נהרגה במקום, אבל גם אם בשירותי הכבאות לא ידעו זאת, אי אפשר להיות מסונכרנים? קצת סדר יחסוך פה הרבה סבל למשפחות".

הכביש בו אירעה התאונה (צילום: ערן גילווארג)

"אנחנו לא משפחה שעושה רוח וצלצולים וגם אמי לא הייתה כזאת, אבל כשאתה מקבל מכתב שממוען אליה ומבקשים ממך שתשלם על שטיפת הדם שלה מהכביש זה פוגע באמת, שלא לדבר על כך שעוד פונים לאימא שלי ז"ל ודורשים שתשלם", המשיכה הבת. "אנחנו לא מחפשים אשמים בתאונה, אבל איפה הרגישות? לאן החוסר התחשבות במשפחות יכולה עוד להגיע?".

אחיה תמיר הוסיף על דברי אחותו. "כנראה שצריך לדעת איפה, מתי ואיך למות כדי שהבירוקרטיה הישראלית תניח למשפחות ההורגים ולא תסחט אותם".

בתה של ההרוגה והדוח (צילום: ערן גילווארג)

בעקבות הפנייה אליהם, מיהרו בשירותי הכבאות להתנצל על המכתב. משירותי הכבאות של הגליל המערבי נמסר בתגובה: "תחילה ברצוננו להביע את השתתפותנו בצער המשפחה. החיוב בעבור שרותי כבאות הוא בהתאם לחוק ומכאן במקרה דנן המערכת שלחה את דרישת התשלום לשני בעלי הרכבים המעורבים בתאונה. ככלל במקרים של מוות בתאונות אנו נוהגים להעביר את דרישת התשלום לחב' הביטוח. במקרה דנן הייתה טעות מפעיל ועל כך אנו מצרים. עם פנייתכם הנחה מפקד השרות על ביטול דרישת התשלום. אנו מאחלים למשפחה שלא ידעו עוד צער לעולם".

לפניות לכתב: joshjosh@walla.com

הידיעה הגיעה אלינו דרך המייל האדום שלנו בפייסבוק. גם אתם יכולים להעביר לנו סיפורים

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully