על הפטפטת הגוברת בעניין אירן

חיים שיין

יובל דיסקין, ראש שירות הביטחון הכללי לשעבר, הצטרף בסוף השבוע למקהלה מוזרה של אנשי ביטחון לשעבר התוקפים את ראש הממשלה נתניהו ואת שר הביטחון ברק בעניין אפשרות תקיפה של מתקני הגרעין באירן. חברי מקהלת ה"לשעברים", מתוך חוסר אחריות לאומי ממדרגה ראשונה, מנסים ליצור את הרושם כאילו ראש הממשלה ושר הביטחון, מתוך ששון אלי קרב, סופרים את הדקות ואת השניות כדי להורות על תקיפה ולסכן את חייהם של טייסים, לוחמים, אנשי מוסד ורבים אחרים שייקחו חלק בתקיפה אפשרית באירן. הם מתעלמים מעובדת חיים בסיסית - מי שאיבד בני משפחה, חברים ופקודים במלחמה יודע את גודל האחריות הנדרשת ממי ששולח חיילים לשדה המערכה.

אחד ההישגים הגדולים ביותר של הדיפלומטיה הישראלית מאז הקמת המדינה הוא שכנוע מדינות רבות בעולם, ובעיקר ארצות הברית, אנגליה צרפת וגרמניה, כי הימצאותו של נשק גרעיני בידי האייתוללות מהווה איום על הסדר העולמי כולו. כאשר נתניהו העלה לראש סדר היום את סוגיית הגרעין האירני, איש בעולם לא התייחס לכך ברצינות. בעבודה קשה ובכישרון לא מבוטל מנהיגי ישראל גייסו תמיכה משמעותית ביותר להתמודדות מול כוחות הרשע החשוכים; תמיכה שהיא אינטרס קיומי ישראלי מובהק.

החלשת עמדתה של מדינת ישראל

הצלחתה של הדיפלומטיה הישראלית נשענה, בין היתר, על העובדה שמדינות רבות בעולם הבינו והפנימו כי ישראל לא תהסס לפעול בעצמה נגד מתקני הגרעין, אם ייכשלו סבבי השיחות והניסיונות לקיים משא ומתן. איום סרק של ישראל לא היה מאיץ את המהלכים הבינלאומיים ויוצר את הדחיפות הנדרשת מול מי שמעשיר אורניום כדי לייצר פצצות גרעיניות.

הדיבורים של ראשי מערכת הביטחון לשעבר נגד תקיפה באירן מחלישים את עמדתה של מדינת ישראל בעולם ופוגעים ביכולת לסיים את המשבר בלי צורך להפעיל כוח צבאי. דווקא הדיבורים שלהם, הנקלטים היטב באירן, עלולים בסופו של דבר להוביל לתקיפה באירן. כל דיבור נגד תקיפה המתפרסם בתקשורת מיד עובר בכל העולם, מסכן את הקואליציה העולמית נגד אירן ומחליש את כוח עמידתם של אזרחי ישראל. מול איום ממשי ומסוכן אפשר לצפות למידה גדולה יותר של פטריוטיות מצד בכירי מערכת הביטחון לשעבר. לאותם בכירים יש מספיק ערוצים להעביר לידיעת ראשי המדינה את ביקורתם ואת חששם מפני תקיפה.

בשנת 1981 בכירים במדינת ישראל, שידעו על הכוונה לתקוף את הכור הגרעיני בעירק, עשו מעשים חמורים מאוד ומסוכנים כדי למנוע את התקיפה. מזלם של אזרחי ישראל ושל האזור כולו היה שראש הממשלה מנחם בגין התעלם מהביקורת ושיחרר את העולם מהסכנה הגרעינית המוחשית. מרבי הלהג של היום הם מהדורה חדשה של הבכירים ההם. יש רק לקוות שהנהגת המדינה תממש את אחריותה כלפי האזרחים בלי להתרשם מבעלי עצה רעה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully