יום כדור הארץ: כך הולך ונעלם הכוכב שלנו

לרגל יום כדור הארץ החל היום פורסמו תמונות הממחישות את השינויים הדרסטיים שעוברים עליו, בשל שינוי מזג האוויר וההתחממות הגלובלית

  • יום כדור הארץ
צילומים: NASA

היום, 22 באפריל, הוא יום כדור הארץ, יום המוקדש להגברת המודעות להגנת הסביבה הטבעית של כדור הארץ. יום כדור הארץ צוין לראשונה בארה"ב ב-1970 בידי הסנטור ג'רלד נלסון והפך ליום בינלאומי 20 שנה מאוחר יותר, באירוע שצויין במקביל ב-141 מדינות. גם נאס"א מציינת מדי שנה את יום כדור הארץ והשנה היא פירסמה תמונות הממחישות את השינויים הדרסטיים שעוברים עליו, בשל שינויי מזג האוויר וההתחממות הגלובלית.

כמובן שהמראה של כדור הארץ השתנה דרמטית במהלך מיליוני שנים, ובמרביתן לא היו מדענים שיעקבו אחריו. אולם עם התקדמות המדע ועידן החלל במהלך המחצית הנשייה של המאה ה-20, ניתן לראות כיום את הכוכב שלנו ממרחקים ולקבל פרספקטיבה על השינויים שחלים בו. בגלריה מיוחדת שפרסמה נאס"א לרגל יום כדור הארץ ניתן לראות את השינויים שהתרחשו בכדור הארץ בעשורים האחרונים.

עוד בוואלה!

איך היא עושה את זה? הטיפים של אירה דולפין יגרמו גם לכם להתאמן

לכתבה המלאה

קרחון קרול ב"מפרץ הקרחונים" באלסקה

בצד ימין- הקרחון בספטמבר 2003, בצד שמאל- באוגוסט 1906 (צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

נסיגת המים הים במלח

מימין- נובמבר 2011. משמאל- נובמבר 1984 (צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

קרחון פדרסן בפארק הלאומי גרנד טיטון במדינת ויומינג, ארה"ב

בצד ימין- הקרחון בקיץ 2005. בצד שמאל - הקרחון בקיץ 1917 (צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

צימצום ימת צ'אד באפריקה

משמאל- הימה בדצמבר 1972, במרכז- בדצבר 1987, מימין - בדצמבר 2002 (צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

קרחון אימג'ה בהימלאיה

בצד ימין - באוקטובר 2008, בצד שמאל - בסתיו 1956 (צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

ימת אראל נעלמת

ימת אר?אל היא ימה באגן יבשתי סגור במרכז אסיה. בתמונה העליונה ניתן לראות כיצד היא נראתה בשנת 2000. תשע שנים לאחר מכןף היא כבר כמעט נעלמה בשל סופות חול, שינויי מזג אוויר ושתייה (צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

הקרחונים בגרינלנד נמסים

בשנת 2010, קרחון ענק, הגדול פי 4 ממנהטן, ניתק מקרחון פטרמן, ככל הנראה בשל עליית טמפרטורת המים (צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

יערות הגשם בבוליביה נעלמים

בתמונה העליונה נראים יערות הגשם בבוליביה ב-1975. לאחר 25 שנים, האזור הפך לאזור מיושב, כפי שניתן לראות בתמונה התחתונה, שצולמה בשנת 2000 (צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully