לא רק אנשים: גם ג'יפים יוצנחו בלב שטח האויב

בזרוע היבשה של צה"ל מרחיבים את יכולות הצניחה: פלוגות הסיור יוצנחו עם ג'יפים וטרקטורונים באמצעות מצנחים מיוחדים, ומערכות צניחה חדשות יאפשרו נחיתה מדויקת באמצעות GPS

  • צה"ל
  • צנחנים
  • האמר
אמיר בוחבוט

פלוגות הסיור של זרוע היבשה יוצנחו עם ג'יפים וטרקטורונים בלב שטח האויב, זאת לאחר תרגיל צניחה מוצלח של לוחמי הצנחנים בשבוע שעבר. לאחרונה, הוחלט להרחיב את יכולות הצניחה, ולהטמיע את הצניחה החופשית באמצעות 20 מדריכים שמשרתים במרכז הטסה ומשימות מיוחדות (מרהו"ם) בפיקודו של אלוף-משנה יובל ג'רבי.

קצין בכיר בזרוע היבשה הסביר שהתחקיר לחיסולו של אוסמה בן לאדן על ידי יחידת העלית האמריקאית "אריות הים" נלמד היטב על ידי צה"ל, והופקו ממנו לקחים. התחקיר, אשר כלל תיאור של האופן שבו ביצעו הלוחמים צניחה חופשית, חשאית ומדויקת בדרכם אל היעד, סייע לצה"ל ללמוד על החשיבות של החשאיות בצניחה, כמו גם החשיבות של צניחה יחד עם כל הכלים המבצעיים.

עוד בוואלה!

בעקבות ביקוש גובר לטיפול יעיל בכאב: בי-קיור לייזר במבצע מיוחד

לכתבה המלאה
ג'יפ מסוג "האמר" מוצנח במצנח מיוחד (צילום: דובר צה"ל)

כיום יש שתי יחידות עילית בצה"ל המתמחות בצניחה חופשית, ויש כוונה להרחיב את ההכשרה בקרב יחידות העילית וסיירות נוספות. "נחיתה מדויקת בלב שטח האויב, תחת מעטה חשאיות, תאפשר לנו יכולות מבצעיות גבוהות ואין צורך לפרט על כך", הסביר הקצין הבכיר. "כדי לשפר את רמת הצניחה, אנחנו נרכוש מתקן אימון צניחה חדש, אשר יצמצם למינימום את הפציעות באימונים וימחיש את חווית הצניחה בצורה טובה יותר". לדבריו, המתקן הנוכחי כבר בן 40, ועליו התאמנו הלוחמים שצנחו במבצע קדש.

תרגיל ללוחמי הצנחנים (צילום: דובר צה"ל)

בזרוע היבשה בוחנים גם אפשרות לשימוש בסימולטור. במסגרת הרחבת יכולות נחיתת כוחות מיוחדים בלב שטח האויב לאחרונה, הסתיים תרגיל חשאי במסגרתו הצליחה היחידה לאספקה בהיטס של זרוע היבשה להנחית ג'יפ מסוג "האמר" באמצעות מצנח מיוחד, המאפשר נחיתה רכה על הקרקע. הרעיון המבצעי כולל הנחתה חשאית של פלוגת סיור, על כלל הציוד שלה, בנוסף ל'סבל חי"ר" (טרקטורון א.ב) ואמצעי הלחימה, באמצעות מצנחים.

כמו כן, בצה"ל רכשו לאחרונה מספר מערכות צניחה, המאפשרות למטוסי ה"קרנף" (הרקולס) של חיל האוויר להטיל מטענים במרחק של 20 ק"מ ממקום הנחיתה, ולאפשר נחיתה מדויקת באמצעות מכשיר GPS המותקן על מערכת הצניחה. "בחודשים הקרובים, נקיים תרגיל מבצעי המיועד לכוחות מיוחדים שזקוקים לאספקה מידית", אמר הקצין הבכיר. "כיום המצנח שברשות הצבא הוא יקר מאוד. המצנחים החדשים שרכשנו יהיו זולים מאוד, כך שהכוחות לא יצטרכו לאסוף אותם בשטח ולסכן את עצמם".

צה"ל רכש מצנחים זולים יותר, כך שהכוחות לא יצטרכו לאסוף אותם בשטח ולסכן את עצמם (צילום: דובר צה"ל)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully