פלסטינים: שוטרי מג"ב היכו אותנו כשהיינו כפותים

צעירים ממזרח ירושלים סיפרו כי בשולי הפגנות יום האדמה, שוטרי מג"ב שטענו כי הם יידו אבנים לעברם, נקטו כלפיהם באלימות קשה וניסו להפלילם. המשטרה: ניתן לפנות למח"ש

ניר יהב

עשרות צעירים מעיסאוויה טוענים כי בסוף השבוע פשטו שוטרי מג"ב על הכפר שבמזרח ירושלים והיכו אותם. לדבריהם, בשולי הפגנות יום האדמה ביום שישי, השוטרים החזיקו עשרות מצעירי הכפר בשטח חולי בפאתי היישוב, ובמשך שעות היכו אותם מכות נמרצות, מנעו מהם מים וגישה לשירותים, והסבו להם פציעות חמורות, שחייבו טיפול רפואי בבית החולים. עד ראייה ששוחח עם וואלה! חדשות סיפר כי העדויות מהימנות, וכי "מדובר באלימות הקשה ביותר" שהיה עד לה מימיו.

לטענת תושבי עיסאוויה, האלימות שנקטו השוטרים הייתה "חריגה וקיצונית". במשטרה אומרים כי המעצרים בכפר היו תגובה לידויי אבנים לעבר כוחות הביטחון.

ב', נער בן 16, סיפר בעדות שמסר לנציג האגודה לזכויות האזרח כי היה בדרכו חזרה הביתה מביקור אצל סבו, כשקפץ עליו מסתערב ישראלי. "המסתערב שלף נשק, הפיל אותי ארצה והיכה אותי בראש באקדח. הצטרפו אליו שני מסתערבים נוספים שהיכו אותי נמרצות. הם פצעו אותי ברגל וקיפלו לי את היד עד שהרגשתי שהיא נשברה. הם גררו אותי לג'יפ שלהם והכניסו אותי אליו". לדברי הנער, בג'יפ ישב שוטר, "שלא הפסיק לתת לו סטירות ואגרופים".

עוד בוואלה! NEWS

יש כאלו שהקורונה דווקא הייתה עבורם ברכה. מי בדיוק? קבלו

לכתבה המלאה
לטענת אחד הצעירים, בג'יפ שאליו הועלה המתין לו שוטר נוסף שהכה אותו (צילום: ספק 500, אחמד סיאם, מרכז המידע ואדי חילווה-סילוואן)

"כשהגענו לשטח מתחת לתחנת הדלק, השליכו אותי לשם. היו שם עוד צעירים נוספים שלא זיהיתי כי כולם היו עם כיסוי עיניים. כולם חטפו מכות כל הזמן. בכל אותו הזמן קיללו אותי, איימו עלי ואמרו לי שהם הולכים לחנך אותי מחדש. לאחר מכן העלו אותנו לניידת משטרה, וגם שם היכו אותנו באגרופים והתקשיתי לנשום. הגיע שוטר, שניסה להפליל אותי כרעול פנים, וניסה להלביש לי מסכה שהוא החזיק בכיס. התנגדתי, ואמרתי לו שלא זרקתי אבנים, אבל הוא צילם אותי עם המסכה".

בעדותו, סיפר ב' כי "לאחר שעה וחצי, התחילו לקרוא לנו לחקירה. לי קראו לחקירה באחת וחצי לפנות בוקר. בזמן שהמתנתי לחקירה לא אפשרו לי לתת לשירותים או לשתות מים, למרות שביקשתי מהשוטרים. בחדר החקירות ישב חוקר בלבוש אזרחי, שלא הזדהה בשמו או בתפקידו והתחיל לשאול אותי מה זה 'יום האדמה', מי מארגן את ההפגנות, למה אני מיידה אבנים. משם לקחו אותי למגרש הרוסים. רופא התחנה ראה את הפצע שנגרם לי בראש מהמכה שקיבלתי מהאקדח של המסתערב, והורה לפנות אותי לבית החולים".

תושבי הכפר סיפרו כי כמה מהם הוחזקו בשדה פתוח במשך שעות ללא מים וגישה לשירותים (צילום: ספק 500, אחמד סיאם, מרכז המידע ואדי חילווה-סילוואן)

סלים סיאם, תושב כפר סילוואן הסמוך, סיפר כי היה עד ראייה למה שקרה. "בשעה חמש וחצי אחר הצהריים, עמדתי בכניסה לעיסאוויה", סיפר בשיחה עם וואלה! חדשות. "ראיתי באזור כוחות גדולים של מג"ב ומשטרה. לפתע, בעקבות ידויי אבנים מתוך עיסאוויה, פרצו הכוחות לכפר. בערך 60-50 שוטרים נכנסו. הם סייעו לכוח מסתערבים לעצור יותר מעשרים ילדים בגילאים 18-14, תוך שימוש באלימות קשה ביותר. הילדים דיממו מהראש, שניים מהם איבדו הכרה, אחד מהם שבר את ידו, הם נאזקו בידיהם, עיניהם כוסו, הם הוחזקו בשטח אדמה בכניסה לעיר. כמה מהם נזקקו לטיפול רפואי. אפילו עוד צעירים אחר כן".

"זו האלימות החריגה ביותר שראיתי אי-פעם"

סיאם מודה כי כמה צעירים רגמו באבנים את השוטרים משטח הכפר, אך טוען כי השימוש שעשו השוטרים בכוח היה "קיצוני ובלתי-מידתי". לדבריו, האלימות הייתה חריגה למדי. אני תושב סילוואן, ואין יום שאני לא רואה מעצרים. אבל האלימות שראיתי ביום שישי בעיסאוויה היא החריגה ביותר שראיתי אי-פעם. אפילו בעימותים במחסום קלנדיה באותו יום לא היו כאלה מעצרים. היה שימוש מוגזם בכוח, והיה המון דם".

ממשטרת ירושלים נמסר בתגובה: "המעצרים בעיסאוויה בוצעו בעקבות ידויי אבנים מאסיבי לעבר כוחות משטרה ומשמר הגבול. כוחות המשטרה ביצעו 19 מעצרים של מפרי סדר קשים. כל תלונה על מעצרים או אלימות יש להפנות למחלקה לחקירות שוטרים".

עו"ד נסרין עליאן, מהאגודה לזכויות האזרח, אמרה בתגובה כי "הלוואי וזו הייתה בעיה שיכולה היתה לבוא על פתרונה המלא באמצעות פנייה למח"ש. גם האגודה לזכויות האזרח וגם הרשויות האחרות, שמכירות את המציאות מקרוב, יודעות שאלימות כוחות הביטחון כלפי פלסטינים בירושלים היא תופעה רחבה מאוד, ואותם תושבים שעושים מאמץ לפנות למח"ש בתלונה מוצאים עצמם בפני דלת נעולה. המחלקה לחקירות שוטרים שוב ושוב סוגרת תיקים בטענות שונות, גם כשעדות קשה של נער מגובה בתמונות ובמסמכים רפואיים. נדרש בדק בית יסודי מצד הדרגים הגבוהים ביותר במשטרת ישראל ובמשרד לביטחון פנים".


עשרות פצועים פלסטינים בעימותי יום האדמה בסוף השבוע

לפנייה ניר יהב: nir_yah@walla.com

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully