"יש דין": רוב העבריינים נגד פלסטינים לא נענשים

ארגון זכויות האדם קבע כי משטרת מחוז ש"י נכשלת באיתור ישראלים שמאיימים, פוגעים ומשחיתים רכוש של פלסטינים, וכי רוב התיקים נגדם נסגרים. המשטרה: "הנתונים לא מדויקים"

ניר יהב

ארגון זכויות האדם "יש דין" פרסם אתמול (שלישי) את נתוני המעקב שהוא עורך אחרי חקירות שבוצעו במשטרת מחוז יהודה ושומרון בגין עבירות שבוצעו כלפי פלסטינים. מהממצאים של הארגון עולה כי 91% מתיקי החקירה בעבירות שביצעו ישראלים נגד פלסטינים ורכושם, נסגרו ללא הגשת כתב אישום. שיעור הכישלונות בהגשת כתב אישום גבוה במיוחד בחקירת תיקים הנוגעים לעבירות רכוש: רק בשלושה אחוזים מהתיקים הוגש כתבי אישום ו-95% מהם נסגרו.

לדברי "יש דין", תשעה אחוזים מתוך 781 תיקי החקירה בדבר עבירות שביצעו ישראלים נגד פלסטינים בשטחי הגדה המערבית, הבשילו לכתב אישום ורובן המכריע של החקירות – יותר מ-84% - נסגרו "בנסיבות המעידות על כישלון חקירת המשטרה", כלשון "יש דין". הארגון טוען שברוב המקרים נכשלה המשטרה באיתור העבריינים באיסוף ראיות מספיקות להעמדה לדין, ובמקצת המקרים אבדו התלונות ונסגרו בעילת "אין אשמה פלילית".

לדברי זיו שטהל ממחלקת המחקר של "יש דין", "מדי חודש גובים מתנדבי הארגון את עדויותיהם של עשרות פלסטינים הנפגעים ממעשי אלימות, איומים, השחתת יבולים ורכוש, פלישה לאדמותיהם ועוד. מדובר בעבירות שנודעת להן חומרה מיוחדת כיוון שהן מבוצעות על רקע אידיאולוגי – מטרתן להניס את התושבים הפלסטינים מאדמתם או מבתיהם, לזרוע פחד או להשפיע על מדיניות ממשלת ישראל". שטהל ציין כי "הנתונים מראים כי משטרת ישראל ממשיכה להיכשל באיתור העבריינים ובהעמדתם לדין".

"הנתונים מטעים"

ממשטרת מחוז ש"י נמסר בתגובה כי "הנתונים אשר הוצגו על ידי הארגון אינם מדויקים ומטעים. בגין עבירות אלו מנהלת המשטרה חקירה מקצועית ומאומצת, כשם שמטופלים באופן ראוי כלל תיקי החקירה במחוז. כחלק מטיפול בעבירות אלו מתקיימת פעילות במישור המבצעי באופן גלוי וסמוי אשר נתנה אותותיה בשטח, הן בירידה ניכרת בכמות האירועים בעונת המסיק האחרונה והן בעלייה בכמות העצורים ובהגשת כתבי אישום". עוד נמסר כי "לא ניתן להתעלם מהעובדה כי תלונות רבות מוגשות בזמן רב לאחר האירוע, דבר המקשה על איסוף ראיות, אך למרות זאת קיימת עלייה בכמות ובחומרת כתבי האישום המוגשים בעבירות על רקע אידיאולוגי והושגו הישגים חסרי תקדים במאבק בפשיעה לאומנית. יודגש כי אחוז הגילויים הנו גבוה ביותר במשטרה ועל כן נמשיך לבצע אכיפה נחושה ולממש ייעודנו כמשטרה".

לקריאה נוספת:
ערבים-ישראלים נכנסו בשוגג ליצהר ונרגמו באבנים
דיווח: פלסטיני נורה בכתפו על ידי תושב גבעת אסף
תיעוד בשטחים: צעירה משחיתה ציוד של פלסטינים

לפניות לכתב: nir_yah@walla.com

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully