וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בניגוד לחוק יסוד: א-סנע יציע מדינה דו לאומית

פנחס וולף

14.3.2012 / 17:16

יו"ר מד"ע, אחת מהמפלגות המרכיבות את רע"ם-תע"ל, יבקש גם לבטל את חוק השבות והחלפתו בזכות השיבה לכל. "הפתרון היחיד הוא מדינה שתממש זכות ההגדרה העצמית לשני העמים"

לראשונה בישראל: מפלגה ערבית קיימת תבקש לרוץ לכנסת על בסיס מצע של מדינה דו לאומית, ביטול חוק השבות והחלפתו ב"זכות שיבה" לכל. לוואלה! חדשות נודע כי יושב ראש מפלגת מד"ע (המפלגה הדמוקרטית הערבית), ח"כ טאלב א-סנע, צפוי להביא את הנושא לאישור ועידת מפלגתו בשבת הקרובה. סיעת רע"מ-תע"ל מורכבת משלוש מפלגות: רע"מ (רשימה ערבית מאוחדת), מד"ע (מפלגה דמוקרטית ערבית) ותע"ל (תנועה ערבית להתחדשות). נציגי רע"מ ברשימה הם איברהים צרצור ומסעוד גנאים, נציג תע"ל הוא אחמד טיבי וא-סנע הוא נציג מד"ע. אם וועידת מד"ע תאשר את הצעתו, היא תבטל בכך את עמדתה הרשמית בעד שתי מדינות לשני עמים.

אישור ההצעה צפוי לעורר זעם רב במסדרונות הפוליטיים, עד כדי ניסיון לפסול את הרשימה, בשל העובדה שההצעה נוגדת את סעיף 7א בחוק יסוד: הכנסת, הקבוע כי רשימה לא תוכל להתמודד לכנסת, בין היתר אם היא שוללת את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. "בג"ץ לא יכול להתערב ברעיון מוסרי", טען היום (רביעי) א-סנע בשיחה עם וואלה! חדשות.

לדבריו, על פי ההצעה שלו, "לא תהיה מדינת ישראל, לא תהיה מדינה פלסטינית. לכל אזרח תהינה זכות הצבעה וזכות שיבה. נבטל את חוק השבות. במציאות שנוצרה אין סיכוי בעולם שתקום מדינה פלסטינית שיש לה אפשרויות להתקיים ולקיים את אזרחיה. המציאות של התנחלויות בפועל יצרו מציאות בשטח, והפתרון היחיד הוא מדינה אחת לשני העמים שתהווה מימוש לזכות ההגדרה העצמית לשני העמים".

במענה לשאלה האם הוא לא חושש מפסילת רשימתו, השיב א-סנע כי, "זה הפתרון שייתן גם ביטחון וגם שלום. אנחנו צריכים להיות מציאותיים. האפשרות האחרת היא מדינת אפרטהייד, כאשר ליהודים תהיה זכות הצבעה ולידם פלסטיניים שחיים במחנות פליטים ובערים, או מציאות של כיבוש. שתי האפשרויות לא חוקיות מבחינה פוליטית. הפתרון שלנו גם לא מאמץ רעיון של פירוק התנחלויות. ומצד שני נותן הגדרה לפלסטיניים כולל זכות שיבה". א-סנע הוסיף כי "אנו מפלגה דמוקרטית וזה חלק מהדיון הדמוקרטי. אי אפשר להתעלם מהדיונים המתרחשים, אולם בסופו של דבר הרוב במוסדות המפלגה הוא שיכריע".

עוד באותו נושא:
ח"כים מרע"מ-תע"ל נפגשו עם בכיר חמאס עזיז דוויק
לבני: "מדינה דו לאומית - סכנה ליהודים"
א-סנע: ילדים ערבים פוחדים לצאת לרחוב מחשש לירי

לפניות לכתב: pinchas_wolf@walla.co.il

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully