וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רופאים בארה"ב: מצאנו תרופה שבולמת את התפשטות האיידס

20.10.2000 / 8:32

במחקר שערכו, ניתנה התרופה לקופים שהודבקו באיידס; הקופים לא פיתחו את המחלה - והמערכת החיסונית שלהם אף התחזקה; עם זאת, לא מצליחה התרופה למנוע הדבקה במחלה

רופאים אמריקאים מצאו תרופה המונעת את התפשטות מחלת האיידס. בניסויים שנערכו על קופים, הצליחה התרופה לבלום כמעט לחלוטין את התפתחות המחלה בגוף.

זאת במסגרת מחקר שנערך על ידי צוות חוקרים באוניברסיטת הרווארד. במסגרת המחקר, הונדס גנטית חיסון שהורכב מחלבונים הממריצים את המערכת החיסונית בגוף.

בשלב הבא, החוקרים הזריקו לקופי ניסוי סוג של נגיף איידס קטלני, ולחלק מהקופים הזריקו את החיסון המיוחד.

בגופם של הקופים שלא קיבלו את החיסון נמצאו מספר רב של נגיפי האיידס והמערכת החיסונית שלהם נפגעה קשות. לפחות חצי מהקופים שהודבקו מתו תוך 140 יום מיום ההדבקה.

לעומת זאת, בגופם של הקופים שקיבלו את החיסון המיוחד, כמעט שלא התגלו נגיפי איידס ונרשמה התחזקות משמעותית של המערכת החיסונית.

כעת מתכננים המדענים להמשיך את המחקר ולראות האם השפעת החיסון נמשכת זמן רב יותר משנבדק.

הקוקטייל הקיים רחוק מהישג ידם של חולים רבים

כיום מקבלים חולי איידס רבים קוקטיילים שונים של תרופות, המחזקים את המערכת החיסונית ושומרים על רמה נמוכה בדם של נגיפי המחלה. ככל שרמת הנגיפים נמוכה יותר, פוחתת גם הסכנה שאנשים נוספים ידבקו במחלה. עם זאת, טיפולים האלה יקרים מאוד ורחוקים מהישג ידם של חולים בארצות רבות.

חיסון פשוט, כמו זה שהוזרק לקופים במסגרת המחקר, יכול למנוע את הדבקתם של אנשים נוספים במחלה ולהקל את הטיפול בחולים.

דובר מטעם ארגון בריטי למלחמה באיידס הגדיר את תוצאות המחקר כ"פריצת דרך ראשונה מסוגה". עם זאת הבהיר הדובר: "חשוב לזכור שהחיסון לא מונע את ההדבקה בנגיף האיידס, והוא איננו תרופה. אנו חייבים לחכות ולראות האם תוצאות הניסויים בבני אדם יניבו תוצאות דומות".

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully