דובון הקורים: הזחל שיכול להרוג את הכלב שלכם

דובון הקורים הוא פרפר, שזחליו השמנמנים מכסים את הצמחייה לאחר הגשמים. הזחלים הפרוותיים לא מעוניינים להרע לאיש, אך אם כלבכם יחליט ללקק או לבלוע אותם, הוא עלול למות

  • זחלים
ד"ר איל נחמיאס

לאחרונה הגיע לטיפולי כלב שבעליו נוהג לטייל עמו בפרדסים ובשדות באיזור השרון. הכלב הגיע עם סימנים של נפיחות בבסיס הלשון, קשיי בליעה, ריור מוגבר ורוב הזמן לסתו התחתונה היתה מעט שמוטה. לאחר בדיקות מקיפות וסריקת חלל הלוע והקיבה לאיתור גופים זרים או טפילים, התברר כי למעט גרוי ונפיחות של בית הבליעה אין ממצאים נוספים.

בתחקור התברר כי הכלב נוהג ללקק עצמים ושיחים בחוץ כחלק מהתנהגות מינית של בדיקת הסביבה וסקרנות טבעית של הכלב. יתכן כי בטיולים הכלב ליקק ובלע זחלי פרפרים שונים אשר להם זיפים הגורמים לצריבה ושיתוק מקומי זמני של עצבים.

עוד בוואלה!

לעצב את הבית - מהסלון: האפליקציה שחייבים להכיר

לכתבה המלאה
יתכן כי בטיולים הכלב ליקק ובלע זחלי פרפרים (צילום: ShutterStock)

מהם דובוני הקורים?

לאחר הגשמים הראשונים, כאשר הארץ מתכסה צמחייה ירוקה, בוהקות לאור השמש פיסות משי לבנבנות בגודל כף יד אדם. מתחת ליריעות הקורים חיים זחלים באורך 3-5 מילימטר כל אחד. הבוגרים השמנמנים, שהשם "דובונים" יאה להם, הם זחלים של אחד מסוגי הפרפרים הקרוי בשם "דובון הקורים" (Ocnogyan loewi), והם יהפכו תוך זמן קצר לפרפרי לילה.

הזחלים חיים מתחת לשכבת הקורים, המגינה עליהם. מטווה דובוני קורים (צילום: ספק 500, ד"ר איל נחמיאס)

הזחלים מפרישים קורים מפתח הנמצא בבלוטה בשפתם התחתונה, וקורים אלה יוצרים מטווה המכסה אותם, ומשמש להם כהגנה מפגעי מזג האוויר, מטיפות הגשם והטל. בגלל גודלם המזערי הזחלים אינם יכולים לחמם את עצמם, ולכן הם נשארים צמודים זה לזה בתקופה זו של חייהם, אוכלים, נעים, נחים וישנים יחד, וכך שומרים על חום גופם. תזונת הזחלים היא הצמח עליו הם בקעו. לאחר שיסיימו לכרסם אותו, יעברו יחד, תוך טוויית קורים, לצמחים הסמוכים.

למיני הזחלים השונים יש זיפים נוקשים וחדים, המשמשים להגנה. במינים מסוימים הזיפים מכילים רעלים צורבים המופרשים בנגיעה. לעתים זיפים שבורים גורמים לגירויי נשימה וצריבה במגע עמם.

איך נזהרים מהזחלים?

זיפים נוקשים וחדים, המכילים רעלים צורבים. זחל דובון הקורים (צילום: ספק 500, ד"ר איל נחמיאס)

ובחזרה לכלב שבלע את זיפי הזחלים - הוא זכה לטיפול אנטי דלקתי ואנטיביוטי רחב טווח, מזון רך ומעקב של 48 שעות לשלול מצוקה נשימתית או אחרת.

במקרים של כלבים שבלעו או ליקקו זחלי תהלוכן האורן, הפגיעה היתה קשה יותר, והתבטאה בנפיחות חריפה של הלשון עד כדי חנק במקרה ספציפי.

מומלץ מאוד לשים לב להתנהגות הכלב בטיול בחיק הטבע בעונה זו ולמנוע ליקוק של זחלים שונים. במקרה של פגיעה, ניתן לטפל בתכשירים אנטי היסטמיניים. במקרים חריפים, יש להגיע מיד לטיפול וטרינרי הכולל מתן חמצן וטיפול במערכת הנשימה במקרה של קושי בשאיפה.

מומלץ לשים לב להתנהגות הכלב בטיול בחיק הטבע. זחל של דובון הקורים (צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully