פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   מפרץ אילת: במבצע ניקיון הוציאו צוללנים 1,500 מ"ר רשתות

   במבצע ניקיון מיוחד הוציאו בסוף השבוע צוללנים ממעמקי מפרץ אילת כ-1,500 מ"ר של רשתות ישנות, מצופים וציוד דיג אחר, וכן חילצו את הדגים שניתן היה להציל, חלקם מוגנים

   שיתוף פעולה בין אנשי רשות הטבע והגנים במחוז אילת ובין צוללנים בעיר הדרומית הוביל למבצע ניקיון תת ימי, במהלכו הוצאו ממימי המפרץ יותר מ-1500 מ"ר של רשתות ישנות, ציוד דיג, מצופים ועוד. המבצע יצא לדרך לאחר שצלם תת ימי, צביקה "זיגי" לבנת, נתקל במתחם הרשתות הנטוש אל מול החוף הצפוני, ודיווח על כך לרשות הטבע והגנים. בתוך מספר ימים ארגנו אנשי הרשות קבוצת צוללנים מתנדבים, מרביתם עובדי המצפה התת ימי בעיר ואנשי היחידה הסביבתית אילת אילות, ויחד הם ירדו בסוף השבוע אל מתחת למים למבצע פינוי פסולת רחב היקף.

   הוצאת רשתות ממפרץ אילת, פברואר 2012 (ספק 500 , עידן קימה)
   מבצע ענק של פינוי פסולת מתוך מימי מפרץ אילת (צילום: עידן קימה)
   הוצאת רשתות ממפרץ אילת, פברואר 2012 (ספק 500 , עידן קימה)
   רשתות ישנות, ציוד דיג, מצופים ועוד. פסולת שהוצאה ממפרץ אילת (צילום: עידן קימה)

   "מראות לא קלים"

   במפרץ אילת הדיג מותר, אך אל מול החוף הצפוני הצטברו בשנים האחרונות רשתות רבות בתוך המים. אלו הוזנחו, אך עדיין לכדו דגים, חלקם מוגנים. אסף זבולוני, אקולוג מפרץ אילת של רשות הטבע והגנים, מסביר: "למעשה, הרשתות הונחו במים בהתאם לחוק, אך לאחר שננטשו והפסיקו לשמש לדיג מינים מותרים, לא פונו ונותרו במקומן. אם אין דיג באזור אין שום סיבה להשאיר במים את הרשתות. כאשר צללנו למבצע גילינו מראות לא קלים של דגים נדירים שנלכדו ברשת. את חלקם הצלחנו לשחרר בעבודה זהירה וקפדנית, אך לצערנו לא את כולם הצלחנו להציל מהסבך העצום של הרשתות, המצופים, הג'ריקנים וחבלי הקשירה והעיגון. מדובר בכמות נכבדת של רשתות ופסולת שהצלחנו להוציא מהים, כך שהרווח לטבע בתוצאה משיתוף הפעולה הזה הוא גדול מאוד".

   הוצאת רשתות ממפרץ אילת, פברואר 2012 (ספק 500 , שי אורון)
   "אין שום סיבה להשאיר במים את הרשתות". מבצע ניקיון, מפרץ אילת (צילום: שי אורון)
   הוצאת רשתות ממפרץ אילת, פברואר 2012 (ספק 500 , שי אורון)
   "דגים נדירים נלכדו ברשת". מפרץ אילת (צילום: שי אורון)

   מפגע אקולוגי, שטוב שהוסר

   "האילתים אוהבים את הטבע שלהם, ובמיוחד את שונית האלמוגים הייחודית של המפרץ", אמר דורון ניסים, מנהל מחוז אילת של רשות הטבע והגנים, "בשנים האחרונות התגייסו תושבי אילת לסייע במלחמה בגנבי אלמוגים ובדייגים לא חוקיים, בלכלוך שמשאירי מטיילים על החוף וגם במבצעי ניקיון מתחת למים. הרשתות שהושארו במעמקי המפרץ פגעו בדגים ובאלמוגים כאחד, ולמרות שלא מדובר בעבירה על החוק במקרה הזה, אין ספק שמדובר במפגע שטוב שהוסר. אנחנו קוראים לכל תושב או תייר לדווח על מפגעים בשמורות הטבע או על חיות בר במצוקה למוקד 6911*".