וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כלובי סוללה: הכנסת סירבה לאשר את כלובי התרנגולות

23.1.2012 / 14:04

חרף לחץ כבד מצד משרד החקלאות, סירבו חברי ועדת החינוך להתיר כליאת תרנגולות בכלובי סוללה, שנאסרו לשימוש ב-32 מדינות. השר להגנת הסביבה: "לא נסתפק בסטנדרט הנמוך בעולם"

היום (23 בינואר 2012) התקיים בוועדת החינוך של הכנסת דיון על תנאי הגידול של תרנגולות בתעשיית הביצים, לקראת הרפורמה בענף הלול, במסגרתה יוחלפו הלולים הישנים בלולים חדשים בהשקעה ממשלתית בגובה 350 מיליון שקל.

התקנות שהניח משרד החקלאות על שולחן הוועדה הציעו להקים כלובי סוללה שנאסרו לשימוש ב-32 מדינות. התקן שמציע משרד החקלאות נמוך אף יותר מאשר התקן האירופי המינימלי, שהוא התקן הנמוך בעולם להחזקת תרנגולות, המחייב הכנסת אביזרי העשרה לכלובים ואוסר על הרעבתן. לשיטתו של משרד החקלאות, ייכלאו התרנגולות בכלובים המותירים 25x30 ס"מ לתרנגולת (כשטח מסך מחשב). כמו כן יותר להחשיך את הלול ולהרעיב את התרנגולות לשבועיים על מנת להגביר את תפוקת הביצים.

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
התקן שמציע משרד החקלאות נמוך אף יותר מאשר התקן האירופי המינימלי. תרנגולות בכלובי סוללה/מערכת וואלה!, צילום מסך

חרף לחצים כבדים מצד שרת החקלאות אורית נוקד, רוב חברי הכנסת התנגדו למהלך. השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, שהשתתף בדיון, אמר כי למרות בקשות חוזרות ונשנות, המשרד להגנת הסביבה לא היה שותף בקבלת ההחלטות ברפורמה. השר הציע לקיים חשיבה מחדש על הסוגיות המרכזיות בשיתוף כל הגורמים הרלוונטיים. "חברי הכנסת צריכים לדרוש שלא נסתפק בסטנדרט הנמוך בעולם", אמר השר.

ח"כ דב חנין הוסיף: "סעיף 2 א' לחוק צער בעלי חיים אומר: 'לא יתעלל אדם בבעל חיים בדרך כלשהי'. מדובר על כלובים שאינם מאפשרים לתרנגולות לזוז, לפרוש כנפיים או לעמוד זקוף - אם זו אינה התעללות, אינני יודע מהי'". גם ח"כ מירי רגב הביעה את דעתה: "התקנות שמציע משרד החקלאות אינן עומדות בתקנים לרווחת בעלי חיים. זו רפורמה של בעלי עניין".

הדיון הסתיים בכך שלא התקיימה הצבעה, ויושב ראש הועדה, אלכס מילר, קבע שהועדה תתכנס שוב בקרוב. עד אז על הצדדים לשבת יחד ולדון בפתרון.

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
לולי מעוף הם פשרה כואבת בין לולי חופש ללולי כלובים, אך מדובר בבחירה ריאלית ונכונה במצב הנוכחי. תרנגולות בלולי מעוף בכפר ברוך/מערכת וואלה!, צילום מסך

בכניסה לכנסת המתינו לחברי הכנסת פעילי עמותת אנונימוס מחופשים לתרנגולות, שהחזיקו שלט ובו ציורי תרנגולות מ"אנגרי בירדס" בכלובי סוללה, והכיתוב: "כל החיים בכלוב בלי לפרוש כנפיים. פלא שהן זועמות?". רונן בר, דובר עמותת אנונימוס לזכויות בעלי חיים, המובילה את קמפיין שחרור התרנגולות מהכלובים: "זוהי הפעם השביעית שבה מנסה משרד החקלאות לאשר בכנסת תקנות התעללות שנאסרו ב-32 מדינות, ונכשל. אנו מקווים כי המשרד יפסיק ללכת עם הראש בקיר ולבזבז את זמנם של חברי הכנסת, ויסכים להיפתח לשיטות גידול מתקדמות ופחות פוגעניות".

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
"תרנגולת בכלוב מוחזקת בצפיפות איומה, ובמשך שנתיים לא יכולה לפרוש כנף או לעמוד זקוף". לפני הדיון, פעילי עמותת אנונימוס מחופשים לתרנגולות מול הכנסת/מערכת וואלה!, צילום מסך

"תרנגולת בכלוב מוחזקת בצפיפות איומה, ובמשך שנתיים לא יכולה לפרוש כנף או אפילו לעמוד בנוחות", מוסיף בר. "זה אכזרי ומיותר, במיוחד כאשר קיימים היום לולי מעוף. מדובר בשיטה שדורשת שטח דומה לשל כלובים ועלותם אף זולה יותר. מבחינת ארגוני בעלי החיים, לולי מעוף הם פשרה כואבת בין לולי חופש ללולי כלובים, אך מדובר בבחירה ריאלית ונכונה במצב הנוכחי". כאמור, הכנסת סירבה לאשר את המשך קיום כלובי התרנגולות המביש.

עוד בנושא: חיי תרנגולת: האם ישראל תבטל את כלובי הסוללה?

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully