וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חיידק בן 250 מיליון שנה חזר לחיים

19.10.2000 / 10:57

מדענים בארה"ב הצליחו להשיב את החיידק לחיים, לאחר שנותר בתרדמה בתוך גביש מלח; עתה הם שואפים למצוא חיידקים בני 500 מיליון שנה

מדענים בארה"ב הודיעו כי הצליחו להשיב לחיים חיידק עתיק, שנוצר לפני כ- 250 מיליון שנים, ונותר בתרדמה בתוך גביש מלח.

החיידק בודד מתוך מי מלח שהצטברו בכיסים זעירים בגביש. הוא הצליח לשרוד מאות מיליוני שנים על ידי שימוש במנגנון הישרדות הקיים אצל חלק מהחיידקים: הוא התעטף שכבת מגן קשיחה, נכנס לתרדמה והפעילות הביוכימית בו נפסקה. החוקרים מחפשים עתה חיידקים בגבישים בני 500 מיליוני שנה.

המחקר, שהתפרסם אתמול בכתב העת המדעי היוקרתי "טבע" (NATURE)מעורר ויכוח בקרב המדענים. חלקם טוענים, כי המחקר אמין משום שהחוקרים הקפידו לוודא שהדגימות לא זוהמו בחיידקים בני זמננו, ואילו מומחים אחרים טוענים כי הד.נ.א, ממנו הופק החיידק, מלמד כי החיידק אינו עתיק.

כיצד בוצע המחקר?

בתחילת המחקר היו ברשות החוקרים גבישי מלח. הם סילקו בקפידה את כל הגבישים שצורת הכיסים שבהם רמזה שחלו בהם שינויים מאז היווצרותם. בסופו של דבר הם נותרו שני גבישים בלבד.
החוקרים עיקרו את פני השטח של הגבישים ואת כלי העבודה בעזרת חומרים חזקים. בידוד החיידק נעשה אף הוא בתא מעוקר. לאורך כל התהליך ווידאו החוקרים כי סביבת העבודה מעוקרת. לבסוף הועבר החיידק למצע גידול, שם הוא "חזר לחיים". גיל החיידק נקבע לפי השכבה הגיאולוגית שממנה נלקח הגביש.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully