וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עצרת האו"ם התכנסה לדיון חירום: הצעה לגינוי של ישראל

19.10.2000 / 9:15

טיוטת ההצעה מגנה את פעולותיה של ישראל נגד הפלסטינים מאז פרצו המהומות; ארה"ב וישראל לא הצליחו לבטל את הדיון, אך ההצעה תידון רק בשבוע הבא; משפחות אנשי האו"ם פונו מישראל ומשטחי הרשות

העצרת הכללית של האו"ם התכנסה אמש בניו יורק למושב חירום מיוחד, כדי לדון במצב בשטחים ולהכין את הקרקע להצבעה על הצעת ההחלטה שיזמו הפלסטינים, הכוללת גינוי חריף של ישראל.

טיוטת ההצעה מגנה את "האלימות והכוח המיותר" בהם נהגה ישראל מאז פרוץ המהומות כלפי הפלסטינים. כמו כן, יש בה חזרה על ההכרזה, כי כל ההתנחלויות שבנתה ישראל בשטחים, לרבות השכונות היהודיות בירושלים המזרחית, אינן חוקיות ומהוות מכשול לשלום.

נסיונות ארה"ב וישראל לבטל את הדיון נכשלו, אך הוסכם כי ההצבעה על הצעת הגינוי תידחה לשבוע הבא, לאחר שיתברר אם ישראל הסירה את מגבלת התנועה שהטילה על ערי הגדה והאם היא פתחה מחדש את נמל התעופה בהדנייה בעזה.

ראשון הנואמים אמש היה המשקיף הפלסטיני, נאסר אל-קידוואה, שהאשים את ישראל בביצוע פשעי מלחמה בשלושת השבועות האחרונים. שגריר ישראל באו"ם, יהודה לנקרי, אמר בנאום התגובה, כי כינוס העצרת בעניין הזה הוא נוהל מביש. לדבריו, מושב החירום הוא "מהלך מיותר שנועד להוביל להחלטה חד צדדית ומנותקת מן המציאות".

הדיון צפוי להימשך ביום שישי בנאומו של מזכ"ל האו"ם, קופי ענאן, בו הוא ידווח על תוצאות פסגת שארם. רק לאחר מכן, יחלו ההתייעצויות על ניסוח החלטת הסיכום.

בצעד חסר תקדים הורה מטה האו"ם בניו יורק בסוף השבוע האחרון על פינוי כל המשפחות של אנשי האו"ם מישראל ומתחומי הרשות הפלסטינית. ההוראה הופנתה גם לאנשי סגל בתפקידים לא מבצעיים.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully