וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תקריות הירי בשטחים נמשכו הערב בניגוד להסכמי שארם

19.10.2000 / 0:20

חילופי אש היו במוצב צה"ל בגבול ישראל-מצרים; מטען חבלה רב עוצמה התפוצץ הערב בגוש קטיף אל עבר אוטובוס אזרחי ממוגן; תקריות ירי ומהומות היו גם בחברון, שכם, טול כרם וקלקיליה; בכיר במטכ"ל: ערפאת חייב להורות לאנשיו לחדול מנסיונות הפיגוע בחיילי צה"ל


בניגוד לסיכומים שהושגו בפסגת שארם ולמרות הכרזת ערפאת על הפסקת האש בשטחים, נמשכו גם הערב תקריות הירי וההתפרעויות בשטחים.

חילופי אש היו הערב בין חיילים לפלסטינים במוצב צה"ל שבגבול ישראל מצרים. ירי היה הערב גם לעבר עמדת צה"ל בגוש קטיף. בשני המקרים לא דווח על נפגעים.

מטען חבלה רב עוצמה במשקל של 7-5 קילו התפוצץ בשעה 19:00 בערב בכביש כיסופים-גוש קטיף שברצועת עזה. המטען הופעל בעת שאוטובוס אזרחי ממוגן, מלווה בכלי רכב צבאיים, עבר במקום. הוא הופעל מכיוון תחנת הקמח שליד הצומת. באוטובוס היו כארבעים נוסעים, רובם נשים וילדים. מיד לאחר הפיצוץ נורו יריות לעבר השיירה. כוח צה"ל השיב באש. לא היו נפגעים, אך נזק כבד נגרם לאוטובוס.

חייל צה"ל נפצע הערב קל מידויי אבנים אל עבר כלי רכב ישראליים סמוך לכפר בית עומר בגזרת חברון. בכביש עוקף שכם הדרומי נורו הערב יריות אל מכוניתו של אזרח ישראלי. כוח צה"ל שהיה במקום השיב אש.

צרור יריות נורה הערב לעבר ג'יפ צבאי, שליווה אוטובוס נוסעים בכביש עוקף חלחול שבהר חברון. החיילים השיבו אש לעבר מקור הירי והכביש נסגר לתנועה. לא היו נפגעים.

אזרח גוש קטיף נפצע קל בגבו קל ובנו בן השנה שהיה עימו ניצל בנס, מירי של פלסטינים לעברם. יריות נורו הערב גם לעבר רכב ישראלי סמוך להתנחלות ברכה שבשומרון. הפלסטינים פתחו הערב באש גם לעבר עמדת מג"ב סמוך לטול כארם.

התפרעויות התנהלו גם בכפר דרום ולעבר היישוב נורו יריות מכיוון דיר אל בלח. חיילי צה"ל השיבו בקלעי גומי ובגז מדמיע. לא נגרם נזק ולא היו נפגעים.

באזור שכם וג'נין היו בשעות הצהריים חילופי אש בין חיילי צה"ל לפעילי פלוגות התנזים חמושות. על עמדת צה"ל באזור כפר קליל שליד שכם נפתחה אש והחיילים השיבו אש אל מקור הירי. ליד ג'נין נפתחה אש אל כוח של צה"ל. החיילים לא זיהו את מקור הירי ולכן לא השיבו אש.

פלסטינים יידו אבנים ובקבוקי תבערה גם על משרד התיאום והקישור עם צה"ל בצפון הרצועה. גם בדרום הרצועה יידו אבנים על עמדה של צה"ל. תקריות ירי נוספות היו הערב גם בקלקיליה ובהר עיבל ליד שכם.

פלוגות התנזים: אינתיפאדת השלום תימשך

מפקד החטיבה הדרומית ברצועת עזה, אל"ם שלמה דגן, אמר הערב כי ארועי הירי והפרות הסדר אינם מעידים על הפסקת אש מצד הפלסטינים. לדבריו, צה"ל פועל על פי ההסכם ועל פי ההנחיות שקיבל, לפיהן עליו לנהוג באיפוק כדי לא לגרום להסלמה.

קצין בכיר במטכ"ל אמר הערב, כי הודעת הפלסטינים על הפסקת האלימות אינה מספקת את ישראל. לדבריו, על ראש הרשות, יאסר ערפאת, להורות באופן ברור וגלוי לאנשיו לחדול מניסיונותיהם לפגוע בחיילי צה"ל. סגנו של ערפאת, אבו מאזן, העריך הערב כי המשא ומתן בין ישראל לרשות יחודש בתוך חודשיים.

תנועת פלוגות התנזים הודיעה כי היא אינה מחוייבת להודעת הרשות. מפקד התנזים, אמר הערב כי "אינתיפאדת השלום תימשך כדי להשיג את המטרות". לדבריו, השלום היחידי האפשרי הוא מדינה פלסטינית עצמאית שבירתה ירושלים, החזרת הפליטים הפלסטינים וסילוק הכיבוש הישראלי.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully